A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Érdekességek

Innen NE rendelj tűzifát! Netes csalókra figyelmeztet a hatóság

Tűzifa
Az megugró energiaárak miatt, az utóbbi hónapokban rendkívül megnőtt a kereslet a tűzifa iránt - és ezzel párhuzamosan az ebből a helyzetből hasznot húzni kívánó csalók is megjelentek.

Az utóbbi hónapokban a tűzifa iránt megnőtt kereslet miatt, az ennek farvizén elevező csalók is aktívabbá váltak. A fokozottabb hatósági ellenőrzés miatt, a hivatalos hirdetőfelületeken jelentősen szűkült a mozgásterük, ezért egyre többen próbálnak szerencsét a Facebook Market Place-n.

A közösségi médiában sok esetben fiktív profillal, a hirdető azonosítására alkalmas adatok nélkül, olykor irreálisan alacsony áron kínálják eladásra a tűzifát. A közzétett hirdetések csaknem 90%-a valamilyen szempontból aggályos. Kockázatossága miatt a „facebookos” tűzifavásárlás alapvetően nem, de legalábbis kellő körültekintéssel ajánlott! - figyelmeztet honlapján a Nébih.

Vásároljunk ismert kereskedőtől, erdőgazdálkodótól, az a legbiztosabb! (Fotó: Shutterstock)
Vásároljunk ismert kereskedőtől, erdőgazdálkodótól, az a legbiztosabb! (Fotó: Shutterstock)

Ha pedig valaki mégis úgy dönt, hogy a Facebookról szerzi be a kályhába valót, ügyeljen arra, hogy kizárólag legálisan működő kereskedőtől vásároljon, akinek a Facebook-hirdetése is tartalmazza az ún. EUTR technikai azonosítószámot, valamint a legtöbb esetben a saját honlap elérhetőségét is.

15 tipp a biztonságos tűzifa vásárláshoz:

1. Vásároljunk ismert kereskedőtől, erdőgazdálkodótól, aki a Nébih-nél regisztrálta tevékenységét, így EUTR technikai azonosító számmal vagy erdőgazdálkodói kóddal rendelkezik.
2. A telephellyel, nyitvatartási idővel működő kereskedők megbízhatóbbak a csak tűzifa közvetítéssel foglalkozókkal szemben.
3. Ha hirdetés alapján vásárolunk, ellenőrizzük, szerepel-e benne az EUTR azonosító. Enélkül érdemes más eladót keresni.
4. Ha van EUTR azonosító, ellenőrizzük a számot a Nébih honlapján!
5. Ellenőrizzük a telefonszámot a Nébih feketelistáján! A hirdetésben szereplő technikai azonosítószám (formátuma AB1234567) valódisága ezen az oldalon ellenőrizhető.
6. Soha ne utaljunk előre pénzt, főleg ismeretlen hirdetőknek!
7. Előre lehetőség szerint csak telephelyen, a kereskedő, erdőgazdálkodó pénztárában fizessünk. Ismeretlen szállítónál csak díjbekérő alapján, az EUTR számhoz tartozó névre utaljunk.
8. Tűzifát csak szállítójeggyel vegyünk át!
9. Lerakodás előtt alaposan nézzük meg a kiszállított fát!
10. Legyünk nagyon óvatosak, ha a hirdető regisztrált székhelyétől távol vagy az ország egész területére vállal szállítást! A magas fajlagos szállítási költség mellett sem nekünk, sem a kereskedőnek nem éri meg kisebb mennyiséget messze vinni!
11. Ha tehetjük, inkább köbméterben mérve, térfogatra vegyük a tüzelőt, így könnyebben ellenőrizhető a mennyisége, a fa víztartalma pedig nem befolyásolja a megvett mennyiséget!
12. Ha tömegre vásárolunk tűzifát, figyeljünk oda, hogy csak hitelesített mérlegen mért, mérlegjegy, vagy más, mérlegelést hitelesítő dokumentum alapján kiállított számla birtokában fizessünk.
13. Ha frissen kitermelt faanyagot vásárolunk, igyekezzünk minél hamarabb felhasogatni, és fedett, szellős helyen tárolni. Ősszel és télen a faanyag már lassan szárad szabadtérben. Nem ideális, de megoldás lehet, ha a tüzelés előtt a felhasított faanyagot néhány hétig fűtött, rendszeresen szellőztetett helyen (pl. kazánházban) előszárítjuk.
14. Ha száraz fával fűtünk, akár 30%-ot is spórolhatunk!
15. Ha azt tapasztaljuk, hogy átvertek minket, és az eladó nem hajlandó az egyeztetésre, őrizzük meg az eladótól kapott bizonylatokat, jegyezzünk fel minden adatot a vásárlással, megrendeléssel kapcsolatban – elsősorban forgalmi rendszám, telefonszám, nevek, címek - és írjuk panaszt a Nébih-nek!

A Nébih kéri a tűzifavásárlóktól, ha aszükséges adatok bármelyike hiányzik a Facebook-hirdetésből vagy a hirdető személye nem egyezik meg a technikai azonosítószám tulajdonosával, ne kössenek üzletet, mert nagy valószínűséggel csalóval van dolguk!


Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.