Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Mákos guba  recept
Mákos guba
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Ünnepi francia pirítós recept
Ünnepi francia pirítós
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Érdekességek

Remény a csokiimádóknak – egy új felfedezés mentheti meg kedvenc édességüket

Évek óta kongatják a vészharangot az édességgyártók: a klímaváltozás és a gyorsan terjedő betegségek miatt ugyanis egyre kevesebb kakaó terem. Most azonban felvillant a remény, hogy talán mégsem kell lemondani több millió embernek a csokievésről.

Az igazi kakaófát (Theobroma cacao) élőhelyének erőteljes beszűkülése fenyegeti. Nemrég azonban a kakaó vadon növő közeli rokonai között felfedeztek három olyan növényt, amelyek képesek ellenállni a fokozódó szárazságnak és hőségnek, és bevonhatók a csokoládékészítmények előállításába – számol be a hírről cikkében az Agroinform. A többek között az írországi College Cork Egyetem és a Sao Paolói és a New Yorki Egyetem kutatóinak közreműködésével elért felfedezés utat nyithat a csokoládégyártás megújulásához, és milliók kedvelt édesipari termékét mentheti meg.

Muszáj új utakat keresni a csokoládégyártásban / Fotó: Shutterstock
Muszáj új utakat keresni a csokoládégyártásban / Fotó: Shutterstock

Az elméleti alapot már sikerült megteremteni, ezek a rokonnövények valóban bevonhatók a csokoládétermelésbe, ehhez azonban a kiválasztott fajok hosszadalmas tanulmányozására és tesztelésére, valamint új ültetvények létesítése van szükség, ami szintén több évet vesz igénybe.

Ezt követően több évig ápolni kell az ültetvényeket, míg azok termőre fordulnak. Jelenleg nincs biztosíték arra, hogy az új fákat nem támadják meg a rettegett betegségek. Ráadásul egy fiatal fa, az első években csupán 500 gramm csokoládé előállításához elegendő kakaót képes teremni.

Az indiánok által az istenek eledelének is nevezett, eredetileg Dél-Amerikában honos kakaófák az Egyenlítő mentén 10-10 fok szélességű sávban élnek, ahol a hőmérséklet, a csapadék és a páratartalom megfelelő mértékben áll rendelkezésükre. A klímaváltozás miatt azonban a hőmérséklet folyamatosan emelkedik, miközben az elmúlt 50 évben a csapadékmennyiség nagyjából 30%-kal csökkent. Ha ez folytatódik, 2050-re a kakaófák 33%-ka pusztulhat el világszerte.

Ráadásul egy gyorsan terjedő vírus fertőzi a kakaófákat és a csokoládé előállításához használt szárított magokat: a Cacao swollen shoot virus diseases (kakaó duzzadt hajtás vírus betegség, CSSVD) akár 50%-os terméscsökkenést okozhat.

(Borítókép: Shutterstock)

Ajánljuk még:

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.