Pászka-történet
A macesz eredete jól behatárolható. Ahogy a Bibliában, az Ószövetségben szerepel, a tíz csapást követően a fáraó megengedte Mózesnek, hogy a zsidók elhagyják Egyiptomot. A zsidók gyorsan összekészítették mindenüket. A rövid készülődének köszönhetően az elemózsiának szánt kenyérnek sem volt ideje megkelni.
Az így kapott kenyér, a macesz nem csak gasztronómiai szempontból, hanem vallási szempontból is igen fontossá vált a zsidóság számára. A zsidó húsvét egyik jellegzetes vonása, hogy a családok nem fogyasztanak kelesztett ételeket, ebben az időszakban kenyérként csak és kizárólag a macesz szolgál. A macesz elkészítésének ideje is meg van szabva: a kenyérnek 18 percen belül el kell készülnie, mert utána megvan rá az esély, hogy a tészta megemelkedjék.
A maceszt nagyon sokáig otthon készítették. A szabálytalan alakú tésztát sok esetben díszítették galambbal, állatokkal, virágokkal, olyan szimbólumokkal, amik mind az egyiptomi rabságból való szabadulást idézték. Aztán a rabbik a díszítés lehetőségét megszüntették: félő volt, hogy a dekorálás miatt tovább készülő tészta véletlenségből megkel.
A kézzel, háznál készített macesz vagy más néven pászka mellett viszonylag hamar kialakultak a maceszt készítő péküzemek. Így már nem kellett otthon készíteni, elég volt csupán az ünnep előtt beszerezni a maceszt. A sütödéket a XIX. században felváltották a már gépiesített macesz-gyárak, ahol speciális hengerelőgéppel készült a csupán lisztből és vízből álló keletlen kenyér. A gép nagy vitákat kavart, azonban 18 percen belüli munkafolyamatot biztosított, így végül a zsidó közösségek elfogadták a géppel készített maceszt.
A gépi maceszgyártás előnye nem csak az idővel szemben megnyert verseny volt, hanem az is, hogy a mennyiségi előállítás lehetővé tett, hogy a maceszt többen megismerjék. Az iparosítás a vallási háttérrel nem rendelkező, laikus fogyasztók számára is elérhetővé tette a pászkát, amit immár ízesített, fűszerezett formában is piacra dobtak. A húszas évek Amerikájában például aszalt paradicsomos maceszt is lehetett már kapni.
Több mint kenyér
A macesz nem csak magában, kenyér formájában fogyasztható, hanem különféle ételek alapanyagaként is szolgál. A legismertebb talán a tyúkhúslevesek és egyéb húslevesek betéteként kínált macesz gombóc. De a megáztatott maceszből akár szárnyasokba, zöldségekbe való tölteléket is készíthetünk. Sőt a forró vízbe mártott, kis fűszeres habart tojásba mártott maceszt akár ki is süthetjük, s feltétként kínálhatjuk.
Ezen kívül a maceszből lisztet is készítenek, ami sokrétűen felhasználható. A maceszlisztből készítenek gombócot, de kis fűszerezés után nagyon finom panír is lehet belőle. A leggyakrabban mégis süteményeket készítenek belőle.
A macesz nagyon finom. Ropogós textúrájának és jól meghatározható beltartalmának köszönhetően kisgyerekek számára ideális rágcsálnivaló, felnőttek számára remek partifalat, de pirítós vagy crouton helyett kínálhatjuk salátákhoz is. A pászka szolgálhat kanapéként, de különféle mártások, szószok mellé is adhatjuk.
Mivel könnyen emészthető és nem tartalmaz hozzáadott élesztőt vagy zsiradékot, a pászka diétákhoz is ideális. Nyugodtan készíthetünk vele különféle szendvicseket is, bár a macesz kenyérnél ez inkább csak otthon valósítható meg, ahol csupán egy kenyérre kívánunk felhalmozni mindenféle finomságot.
Kis fantáziával a maceszlapok felhasználásával rakott maceszt, pászka lasagnét, tiramisut vagy trifle-t is készíthetünk. A desszertek esetében a kész süteményt néhány órát feltétlen hagyjuk pihenni, hogy a macesznek legyen ideje megpuhulni. Még florentine-típusú édességet is készíthetünk maceszből, ha a kenyereket alapként használjuk fel és arra tesszük a karamellt és a magvakat.
A klasszikus pászka mellett manapság már megjelentek a piacon a sós krékereket felváltó pászka kekszek és a kissé extrémebb változatok is, mint a csokoládéval bevont, pralinénak tetsző pászka.
A macesz elkészítéséhez sok alapanyagra nincs szükségünk. Csupán vízre és olyan lisztre, amit nem ért nedvesség. A sütőt alaposan felfűtjük (220 fok körül hőmérsékletre), majd egy tepsit kibélelünk sütőpapírral. Ezután egy stopperrel mérni kezdjük a 18 percet és belevágunk a tészta elkészítésébe. Három egység liszthez egy egység vizet adunk, amit gyors ütemben tésztává gyúrunk. A tésztát kis golyókká bontjuk és a golyókat a lehető leglaposabbra nyújtjuk. A tésztát egy éles eszközzel vagy egy erre a célra gyártott hengerrel átlyuggatjuk, majd a sütőpapíros tepsire fektetve 2-3 perc alatt megsütjük.
Kakaós maceszkocka
Hozzávalók:
A tésztához:
6 tojás
8 dkg maceszliszt
4 dkg holland kakaópor
10 dkg cukor
A krémhez:
10 dkg vaj
8 dkg cukor
6 dkg holland kakaó
kevés rum
baracklekvár
Elkészítés: A tésztához való tojásokat szétválasztom. A tojássárgákat a cukorral habosra keverem, majd hozzáadom a kakaóporral elkevert lisztet, végezetül óvatosan a masszába forgatom a felvert tojásfehérjét. A tésztát sütőpapírral bélelt nagyobb tepsibe simítom és 170 fokon nagyjából 25-30 percig sütöm.
Amíg sül a tészta addig elkészítem a krémet. A vajat a cukorral habosra keverem, majd hozzáadom a kakaót, kis rummal ízesítem, lazítom. A kisült tésztát félbevágom, majd megkenem házi baracklekvárral (ha túl sűrű a lekvár, akkor előtte kis vízzel felfőzöm), majd a kakaós krém következik. Ezután a tészta másik felét a töltelékre illesztem és ezt is megkenem lekvárral, majd krémmel.
Legalább egy órára hűtőbe teszem, majd kockákra szelve kínálom.
Csokis-karamellás maceszlapok
Hozzávalók:
4-5 lap pászka
1 bögre lágy vaj
1 bögre barnacukor
20 dkg étcsokoládé felaprítva vagy csokicseppek formájában
1 bögre szeletelt mandula
Elkészítés: Egy tepsit sütőpapírral kibélelünk, kirakjuk a maceszlapokkal. A sütőt 220 fokra melegítjük.
A barnacukrot egy serpenyőben elkezdjük karamellizálni, majd amikor már szép a színe, hozzákeverjük a vajat. Addig kevergetjük, míg besűrűsödik, buborékos lesz.
Ekkor ráöntjük a maceszlapokra, és késsel egyenletesen elsimítjuk. 1 percre betoljuk a sütőbe.
Ezután kivesszük, a csokit egyenletesen rászórjuk, majd újabb 1 percre betoljuk a sütőbe. Kivesszük, és az olvadt csokit elsimítjuk, megszórjuk a mandulával, majd újabb 1 percre betoljuk a sütőbe.
Minél hűvösebb helyre tesszük, hogy gyorsan lehűljön, majd betesszük a fagyasztóba 20 percre. Ezután már csak a sütőpapírt kell lehúzni, és darabokra tördelni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.