Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Mákos guba  recept
Mákos guba
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Minestrone recept
Minestrone
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Manapság hatalmas népszerűségnek örvendenek a főzős műsorok. A műsorvezetők személyiségük varázsával, lenyűgöző gasztronómiai tudásukkal, eleganciájukkal, vagy közvetlenségükkel, könnyedségükkel, és eredetiségükkel hatnak ránk. De ki volt az első médiasztár-szakács?

Az év első felében került a hazai mozikba a „Julia & Julia – Két nő, egy recept” című film, melyből megismerhettük a Meryl Streep által alakította Julia Child-ot. Az USÁ-n kívül alig ismert, ott viszont igazi sztár, 188 cm magas, egyszerre orr- és torokhangú, életvidám, túlmozgásos, szertelen asszony, aki megteremtette a mai gasztro-műsorok műfaját.

Meryl Streep a Julie & Julia című filmben
Meryl Streep a Julie & Julia című filmben
Ki is volt Julia Child?

1912-ben született Kaliforniában. A második világháború alatt hírszerzőként dolgozott Ceylonban, később Kínában. Munkája során ismerkedett meg férjével, akivel - annak munkája miatt - Franciaországba költöztek.

Julia Child, az életvidám hölgy, aki megváltoztatta az amerikai konyhát
Julia Child, az életvidám hölgy, aki megváltoztatta az amerikai konyhát

Julia teljesen új közegbe került, meg kellett teremtenie a saját világát ebben a számára ismeretlen országban, meg kellett találnia céljait és feladatait. Elhatározta, hogy megismerkedik a híres francia konyhával, és mert komolyan vette döntését, és nem érte be félmegoldásokkal, beiratkozott a világhírű Le Cordon Bleu szakácsiskolába. Az ismerkedés igazi szerelemmé, majd valódi rajongássá érett. Félévnyi intenzív tanulás után Julia és két „évfolyamtársa” megalapították saját vállalkozásukat, a Három ínyencnő iskoláját (L’Ecole des trois Gourmettes). Céljuk az volt, hogy Párizsban élő amerikai nőket vezessenek be a francia konyhaművészetbe.

Az oktatással párhuzamosan elkezdték összeállítani saját receptkönyvüket, melyben francia recepteket dolgoztak át oly módon, hogy azok Amerikában, amerikai alapanyagokból, amerikai szakácsok vagy háziasszonyok számára is megvalósíthatóak legyenek. A mű részletes volt és igen kimerítő, éppen ezért a kiadók egymás után utasították vissza a mintegy 800 oldalas anyagot. Alapvető meggyőződésük volt, hogy senki sem vásárolna meg egy „étel enciklopédiát”.

A kötet elkészülte és kiadása között közel tíz év telt el. Ezalatt a tíz év alatt Julia Child folyamatos harcot folytatott annak érdekében, hogy eredeti tervük és munkájuk ne szenvedjék csorbát. A kiadók javaslatai ellenére sem akarták csökkenteni a könyvben található receptek mennyiségét, az ételek összetettségét, vagyis nem voltak hajlandóak csökkenteni az oldalszámot.Végül a küzdelem és a kompromisszumok nélküli kitartás meghozta a sikert. 1961-ben megjelent a szakácskönyv, két kötetben Mastering the Art of French Cooking címmel.

A könyv letarolta Amerikát. Az a nemzet, mely korábban szigorúan - mint funkcionális tevékenység - tekintett a főzésre, sem örömöt, sem kreativitást nem keresett benne, és az előre csomagolt és konzerv ételek mellett szinte kizárólag hamburgert és hot-dogot fogyasztott, egyszerre omlott térdre az ízek és zamatok sokfélesége előtt.

Amerikába visszatérve Julia Child éppen Bostonban népszerűsítette a könyvet, mikor meghívást kapott a helyi televízióba. Az adás elsöprő sikerű volt, és kiderült, hogy a főzés az új médián keresztül is érdekes lehet, amennyiben azt értő és megnyerő módon mutatják be. Miközben Julia, a rá jellemző kedvességgel és önreflexív humorral mutatta be könyvüket és tudományát, észrevétlenül megszületett a televíziós műsorok egyik új típusa, a „főzős” műsor. A lehetőséget felismerve 1963-ban indult el a Francia séf című adás, melynek hatására Julia Child azonnal nemzeti ikonná vált, az általa és barátai által jegyzett szakácskönyv pedig felkerült valamennyi amerikai család könyvespolcára.

Néhány év alatt mindenki szívébe zárta a hórihorgas, kissé esetlen, olykor hibázó, az ételeket elejtő, elégető, ugyanakkor az amerikai étkezési szokásokat gyökeresen megváltoztató asszonyt. Egész Amerika megtanulta, hogy a főzés és az evés élvezetes, és izgalmas tevékenység, ugyanakkor azzal a tévhittel is leszámolt, hogy a főzés pusztán eszköz. A főzés hobbivá vált, amiben bárki kipróbálhatta magát, ötleteit és ízlését, és nem kellett tartani attól, hogy ha hibát követ el, akkor azért bármilyen retorzió éri.

Utólag azon elképzelés is felmerült, hogy Julia Child tevékenysége, elsősorban lelki, érzelmi értelemben ugyan, de sokban hozzájárult az amerikai nők „felszabadulásához”. A konyha, és a főzés átértelmeződött alantas, szolgai munkából izgalmas, kreatív, teremtő alkotássá, mely nem az elnyomás, hanem éppen az egyenrangúság szimbólumává vált.

Mindezt figyelembe véve nem meglepő, hogy Julia Child volt a világon az első nő, aki felkerült a világhírű Amerikai Kulináris Intézet által jegyzett Hírességek falára, illetve munkájáért 2000-ben megkapta a legmagasabb francia állami elismerést, a francia Becsületrendet, két évre rá pedig az Amerikai Történeti Múzeumban kiállították azt a konyhát - teljes felszerelésével együtt -, ahol három műsorát is forgatta.

A legnagyobb elismerés talán mégis az, hogy a 2004-ben, majdnem 92 évesen elhunyt Julia Child által létrehozott televíziós műfaj népszerűbb, mint valaha!

Az amerikai konyhatündér
Az amerikai konyhatündér

Boeuf bourguignon Julia Child nyomán sok fotóval >>>

Nigelláról is írtunk már >>>

Gordon Ramsay titkait is feszegettük >>>

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.