A klasszikus, jobbára őszi-téli desszertként ismert, vajkrémmel töltött fatörzstorta azon desszertek egyike, ami nem tartozik a könnyed édességek közé. Ez a szépen díszített, komoly finomság gyakran kerül a hűvösebb napok ünnepi asztalaira. A fák évgyűrűire emlékeztető tekercsek látványa, a gazdag töltelék emeli a különleges alkalmak fényét, de a vasárnapi ebédek zárásaként is kedvelt desszert – még ha gyakran egy kiadós étkezés után várni is kell egy keveset, hogy igazán élvezetes legyen.
A fatörzsből vágott szeletek látványa számomra valamiképp az őszi délutánok hangulatához illeszkedik leginkább – talán az erdei séták, az őszi gyümölcsök és a hegyi kunyhók tetőig magasodó farakással ölelt képei miatt, amelyek egyszerre hozzák meg a melegítő tűz körüli üldögélés és néhány igazán finom falat elfogyasztása iránti kedvet. Mindenképp ráérős, pihentető nassolgatásra invitál.
Ebben az időszakban az alma, a körte és a birs az a három gyümölcs, amelyekből a legbőségesebb a kínálat. Érdemes sokféle formában fogyasztani mindegyiket!
A következő desszert ötlete részben a jól ismert fatörzsszeletekből, részben a szezon gyümölcseiből és az őszi hangulat desszertes tányérra kívánkozó kompozíciójából született – a birs rendkívül aromás és lekvárrá koncentrált sűrű, pikáns ízei, a ropogós körte opálos kockái képezik a könnyű, apró csokoládés roládok töltelékét, a díszítéshez pedig a reggeli zúzmarára emlékeztető vékony mandulaszeleteket használtam, melyek kevés fehér csokoládéval tapadnak a könnyű, sötétbarna fahasábokra.
Bár a klasszikus fatörzsszeleteket idézi a látvány, ezek a kicsiny finomságok nagyon könnyűek, puhák és ízletesek – vajkrémet nélkülözők. Az elkészítésük igényel némi türelmet és odafigyelést, de aki szívesen foglalatoskodik a konyhában, nem fogja megbánni, ha elkészíti – az ízélményről nem is szólva!
Apró fatörzsszeletek csokoládés zúzmaraköntösben
Hozzávalók 24 kis szeletkéhez:
A tésztához:
4 egész tojás szétválasztva
5 dkg porcukor (+ kb. 2 evőkanálnyi a kisült tészta meghintéséhez)
5 dkg átszitált rétesliszt
6,5 dkg puha vaj
10 dkg jó minőségű étcsokoládé
½ rúd vanília kikapart belseje
A töltelékhez:
2 nagyobbacska kemény húsú körte
Kb. 15-20 dkg sűrű birslekvár
A díszítéshez:
10 dkg jó minőségű fehér csokoládé
Kb. 5 dkg szeletelt mandula
Elkészítés: A töltelékhez a körtéket meghámozom, magházukat eltávolítom, ½ cm-es kis kockákra vágom. Egy serpenyőbe szóróm és lassú tűzön párolni kezdem, 2 perc elteltével hozzáadom a sűrű birslekvárt, felforralom, majd félreteszem. A körtekockák épp csak opálosra párolódnak, nem esnek szét. Amíg a töltelék hűl, egy nagy gáztepsit kibélelek sütőpapírral, majd elkészítem a tésztát.
A csokoládét egy tálba kockázom, kis lábosban vizet forralok, erre helyezem a csokoládés tálat – gőz fölött megolvasztom a tartalmát. Az olvadt csokoládét félreteszem, hogy langyosra hűljön. Közben a tojásokat szétválasztom. A fehérjéből kemény habot verek.
A tojások sárgáit egy nagy keverőtálba helyezem, hozzáadom az 5 dkg porcukrot, a vaníliarúd kikapart belsejét és a puha vajat. Krémesre keverem, majd hozzáadagolom a langyos, olvasztott csokoládét. Ez azért fontos, mert ha túl forrón kerül hozzá a csokoládé, a tojáskrém darabos lesz (kicsapódik a fehérjetartalma). A csokoládékrémbe forgatom a habbá vert fehérjét, ügyelve arra, hogy ne törjön szét a hab, végül beleszitálom az 5 dkg lisztet.
A sütőt 175 fokra előmelegítem. A könnyű krémes tésztát egyenletesen elosztom az előkészített tepsiben. 12-14 perc alatt megsütöm – a rendkívül könnyű tésztának nem szabad kiszáradnia, akkor készült el, ha a felszíne selymes, tapintásra ruganyos.
Amíg a tészta a sütőben van, egy sütőrácsot a tepsivel megegyező méretű sütőpapírral borítom. Erre szórok kb. 2 evőkanálnyi porcukrot úgy, hogy egyenletes rétegben fedje a papírt. A legnagyobb odafigyelést igénylő művelet a kész csokoládés lap rácsra borítása. Óvatosan, ugyanakkor határozottan kell kiborítani, hogy ne törjön szét! Ha valaki bátortalanabb, érdemes egy tepsivel megegyező deszkára borítania a sütőpapírt, és arra kiemelnie a tésztát úgy, hogy az eredetileg a megsült tészta alján lévő papír most felülre kerüljön, a tészta teteje pedig a cukrozott felülettel találkozzon. A cukrozott felületre nem tapad a tészta, a tekerésnél így könnyebb dolgozni vele.
Ha ezzel sikerült megbirkózni, a tésztalapot 4 azonos szélességű csíkra vágom fel. Még langyosan, szép sorban haladva mindegyikre teszek a töltelékből: gyakorlatilag vékonyan megkenem a körtekockás birslekvárral a kis csokoládészalagokat, majd a keskenyebb végüknél feltekerem, mint a piskótatekercset.
Gyorsan kell vele dolgozni, mert ha teljesen kihűl a tészta, elveszíti rugalmasságát. Könnyen előfordulhat, hogy tekerés közben megtörik a tészta, de annyira puha és rugalmas, hogy kézzel szépen összefogható a kész tekercs, nem esik szét, az esetleges belső törések a későbbiek során nem okoznak problémát!
A 4 vaskos tekercset 1 órára hűtőszekrénybe teszem, hogy kissé megszilárduljanak. Közben lapos tálba szórom a mandulaszeleteket, majd a várakozási idő leteltével egy lábosban ismét vizet forralok, a fehér csokoládét tálba tördelem, és gőz felett megolvasztom. A tekercseket először hosszában félbe, majd keresztben 3 részre vágom. Így minden rolniból 6 db félbevágott tekercset kapok. A kis félkörök vágási felületét megmártom a fehér csokoládéban, majd a mandulaszeletekben – így szép kis zúzmarás talpat kapnak. A talpukkal lefelé sütőpapírral borított rácsra sorakoztatom őket. A maradék csokoládét elosztom a fatörzsszeletek tetején, megszórom a maradék mandulával, így kapják meg zúzmarás köntösüket. Ha a csokoládé megszilárdult, fogyasztásig hűtőszekrényben tárolom.
A kétségtelenül gondosságot igénylő elkészítési művelet eredménye: 24 db ínycsiklandó, aromás, nagyon könnyű, őszi hangulatú félbe vágott fatörzsszelet. A gyümölcstölteléknek és a rugalmas tésztának köszönhetően szaftos és hűtőszekrényben jól tárolható desszert.
Karácsonyi fatörzs torta recept >>>
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.