Puncstorta  recept
Puncstorta
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Szilvalekváros tepertős papucs recept
Szilvalekváros tepertős papucs
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Párolt lilakáposzta  recept
Párolt lilakáposzta
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
Csikós tokány recept
Csikós tokány
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Pincepörkölt csülökből és lapockából recept
Pincepörkölt csülökből és lapockából
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
A közel-keleti vagy kelet-mediterrán előételekről általánosságban elmondható, hogy színesek, fűszeresek, a kontinentális Európa kínálta ételekhez képest intenzívebbek, de nagyon zamatosak. A rengeteg friss gyümölcs és zöldség használatának köszönhetően kifejezetten egészségesek. De még azokat is meggyőzheti néhány egyszerű fogás, akik alapvetően a magyaros ízeket kedvelik.

A következő finomságokhoz szükséges minden alapanyag megtalálható a kertekben, piacokon, nagyobb üzletekben. Manapság pedig már nem okoz nehézséget a keleti fűszerek beszerzése sem.

Habliliom könnyed konyhájában meglehetősen sokféle fűszer található, de vannak, amik igencsak gyakran kerülnek különféle ételekbe. A friss zöldfűszerek közül sok egyéb mellett mindenképp ilyen az aromás, sima levelű petrezselyem, a közel-keleti ételekhez elengedhetetlen római köményről (Cuminum cyminum) nem is szólva, mely a konyhaköménytől eltérően gazdag, telt, kissé füstös aromájú fűszer. Ez a Nyugat-Ázsiából származó ernyős virágzatú növényből származó termés az indiai, közel-keleti, latin-amerikai konyhák egyik leggyakrabban használt ízesítője – világviszonylatban népszerűségét csak a feketebors múlja felül, nálunk mégis kevéssé elterjedt. Az alábbi receptekben ez a fűszer hangsúlyos szerepet kap.

Petrezselyemzöld, citrom, szezámmagból készült krém és fokhagyma, no meg néhány finom fűszer – kész is egy fantasztikus öntet, nem csupán salátákhoz
Petrezselyemzöld, citrom, szezámmagból készült krém és fokhagyma, no meg néhány finom fűszer – kész is egy fantasztikus öntet, nem csupán salátákhoz

Friss salátát szinte bármely idényzöldségből lehet készíteni, pl. uborkából, paradicsomból, sárgarépából, paprikából vagy a sok zöld levelű salátaféléből. Akárhányféle kombinációban készülnek is, gyönyörűek és finomak. Jellegük a darabolásukon, tépkedésükön túlmenően attól függően is változtatható, hogy milyen öntettel kerülnek az asztalra. Az egyszerű cukros-ecetes, citromleves, olajos vagy vinaigrette mártásoktól a különböző joghurtos, tejfölös dresszingekig igen széles a repertoár.

A friss, zamatos zöldféléket is különlegessé teheti egy a felsoroltaktól eltérő keleti ízvilágú, aromás, sűrű öntet, mely akár a padlizsánsalátát is megbolondíthatja, de sültek mellé, gabonafélékből készült fogásokhoz is nagyszerű. Az alapját a pirított szezámmagból készített sűrű mártás, a tahina képezi, amit közel-keleti fűszerboltokban akár nagy kiszerelésben is elfogadható áron lehet beszerezni. A többi hozzávalóhoz azonban elég kisétálni a piacra, szerencsésebbeknek a saját kertjükbe, vagy a közeli kis közértbe.

Zöld szezámmártás – egyszerűen

Zöld szezámmártás alaposan lehűtve – szinte bármely salátát, számos rizs- vagy gabonaételt, sültet különlegessé varázsol
Zöld szezámmártás alaposan lehűtve – szinte bármely salátát, számos rizs- vagy gabonaételt, sültet különlegessé varázsol

Hozzávalók kb. 3 dl-hez:
3 nagy evőkanál sűrű tahina (szezámkrém)
4-5 evőkanál hideg víz
3 nagy csokor friss petrezselyemzöld
1-2 gerezd fokhagyma
1/2 citrom frissen facsart leve
2 púpozott teáskanál őrölt római kömény
1 teáskanál só

Elkészítés: Egy magasfalú edénybe kanalazom a szezámkrémet, a vizet, a citromlevet és a fűszereket. A petrezselymet nagyjából összevágom, nem szükséges finomra, csak annyira, hogy a botmixerrel könnyedén lehessen pürésíteni. A fokhagymákat apróra vagdosom. Néhány perc alatt az egészet lágy, krémes halványzöld szósszá elegyítem. Ha túl sűrű lenne, kevés víz adagolásával lehet javítani az állagán, miként a végén kóstolást követően az ízesítésen is. Legalább 1 órára érdemes hűtőszekrénybe tenni, hogy az ízek összeérjenek, valamint kicsit besűrűsödjön. A végeredmény egyszerre nagyon friss és gazdag mártás, ami az apróra kockázott friss kígyóuborkát, a zsenge sárgarépát és a zamatos paradicsomszeleteket is csodás salátává varázsolja!

A lédús paradicsomszeletekből, uborkából és zsenge sárgarépából álló tálat egy pillanat alatt keleti salátává változtatja a zöld szezámkrém!
A lédús paradicsomszeletekből, uborkából és zsenge sárgarépából álló tálat egy pillanat alatt keleti salátává változtatja a zöld szezámkrém!

Nem mellékesen tejérzékenyek számára is ideális.

Egészben sült padlizsán kikapart belsejével összekeverve is remek saláta varázsolható belőle pillanatok alatt. Ha pedig néhány levél frizésalátával megágyazok neki, a tetejét pedig gránátalmamagokkal és kapribogyóval szórom meg, máris mesés keleti salátát tálalhatok!

Mintha csak egy mesés keleti ékszerkompozíció vándorolt volna a salátástálba…
Mintha csak egy mesés keleti ékszerkompozíció vándorolt volna a salátástálba…

Ha sikerül az egyre több standon megtalálható kápia paprikából nagyobb mennyiséget vásárolni, remek sültpaprika tekercsekkel is fokozható a keleti hangulat. Az édes paprikát a fűszeres ecetes pácban érlelés, a marinálás teszi különlegessé. A telt, mégsem nehéz ízekben gazdag halványszínű kuszkusztöltelék pedig tökéletes kompozíciót alkot a hideg, zamatos piros sültpaprikával.

Fűszeres kuszkusszal töltött paprikatekercsek

Marinált sültpaprika és egy kis rafinéria ínycsiklandó tekercsekben
Marinált sültpaprika és egy kis rafinéria ínycsiklandó tekercsekben

Hozzávalók 20 kis tekercshez:
10 db piros kápia paprika

A páchoz:
1 dl olívaolaj
1 dl vörösborecet
1 teáskanál só
1 gerezd összenyomott fokhagyma
frissen őrölt bors – ízlés szerint

A töltelékhez:
1 dl instant kuszkusz
1 dl forró víz
1 teáskanál olívaolaj
1/2 teáskanál só
2 teáskanál római kömény
1 teáskanál sumac (ennek hiányában 1 teáskanál citromlé)
1 kis csokor apróra vágott petrezselyemzöld
2 evőkanál sós lében érlelt kapribogyó

Ha a töltelékből több készül, mint amennyi a tekercsekbe fér, kis falatokban külön is tálalható
Ha a töltelékből több készül, mint amennyi a tekercsekbe fér, kis falatokban külön is tálalható

Elkészítés: A paprikákat 180 fokra előmelegített sütőben 20-25 perc alatt foltos-feketére sütöm. A még meleg paprikákat egy jókora nylonzacskóba ügyeskedem, hagyom, hogy langyosra hűljenek. Így könnyen hámozhatók és csumázhatók. A filmszerűvé égett vékony héjukat lehúzom, a magokat, csumákat eltávolítom. Minden paprikát óvatosan nyitok szét, majd felezem őket: két szép szelet a végeredmény.

Elkészítem a páclevet: a fokhagymát áttöröm, az ecetet, olajat, fűszereket tálba öntöm, alaposan elkeverem. Egy zárható tetejű edénybe helyezek egy réteg paprikahúst, meglocsolom a páclével, majd újabb réteg paprika következik, a tetejére pedig kevés páclé – a rétegezést az edény nagyságától függően folytatom, a tetejére mindenképp páclé kerül. Egy éjszakára hűtőszekrénybe teszem. Ennyi idő alatt a paprika is enged még némi levet, a szűken mért páclével együtt tökéletesen átjárják az ízek a paprikaszeleteket. Ha egy egész napot pihen a hűtőben, vagy kettőt, az sem árt neki!

Zamatos paprikaszeletek a hideg pácban
Zamatos paprikaszeletek a hideg pácban

A töltelékhez a kuszkuszt tálba szórom, meglocsolom olajjal, fűszerezem, forró vízzel leöntöm, lefedem. Néhány perc elteltével a gabonaszemek megpuhulnak, ekkor adom hozzá a kapribogyót és az apróra vágott petrezselyemzöldet. Visszateszem a fedőt az edényre, teljesen kihűtöm.

A paprikaszeleteket kiveszem a pácléből, lecsepegtetem. Minden paprikát egy hosszúkás egyenlő szárú háromszögnek tekintek, az „alapjukra” egy bő teáskanálnyi fűszeres kuszkuszt kanalazok, szorosan feltekerem, fogpiszkálóval összefogom. Tálalásig hűtőszekrényben tartom, 1/2 órával az étkezés előtt már érdemes összeállítani, de ennél hosszabb ideig is érlelhető.

Kevés petrezselyemzölddel is díszíthető a csinosan elrendezett hidegtál
Kevés petrezselyemzölddel is díszíthető a csinosan elrendezett hidegtál

Az aromás, mégsem erőteljes ízeknek köszönhetően különleges előétel, de társasági összejövetelek sikerdarabja is lehet.

Akár zöld tahinával készült izgalmas saláták, akár csinos paprikatekercsek kerülnek az asztalra – nálam nemritkán együtt –, máris garantált a kellemes és nyugodt keleti étkezések hangulata, a többféle előételből akár többfogásos ételsor is varázsolható. Jó társaság, finom ételek és italok, kellemes zene... Mi más szükséges egy kellemes nyárestéhez?

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.