Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Mákos guba  recept
Mákos guba
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw) recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw)
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Az édes és ropogós habcsók lehet pici, nagy, karika, csokis és kókuszos, kerülhet karácsonyfára, de még macaron vagy mesés Pavlova torta is válhat az édes tojásfehérjéből!

A cukorral felvert tojásfehérje egyszerűen nagyszerű desszert. Egyszerűségéből fakadóan viszonylag nagy múlttal bír, és bár sok legenda kering a keletkezése körül, eredete szinte kifürkészhetetlen. Nagy valószínűséggel ezek a históriák egytől-egyik hiteles keletkezéstörténetek, amelyek egymástól függetlenül kapcsolódnak a habcsókhoz.

Édes, könnyű, ropogós finomság a habcsók
Édes, könnyű, ropogós finomság a habcsók

Az angoloknál egy bizonyos Lady Elinor Fettiplace vetette először papírra a cukorral kemény habbá vert tojásfehérjéből készített sütemény receptjét. Az 1604-ben megjelent kéziratát unokahúga örökölte, majd közel háromszáz évig a család tulajdonában maradt, végül 1986-ban nyomtatott formában is megjelenhetett, mint az Erzsébet-kori angol konyha hiteles krónikája. De nem csak ebben a receptes könyvben szerepel a habcsók, hanem Lady Rachel Fane szintén XVII. század elején keletkezett feljegyzéseiben is.

XIV. Lajos uralkodása idején, a királyi konyha egyik szakácsának, François Massialot-nak, 1692-ben megjelent szakácskönyvében is megtalálható már a sült, felvert tojásfehérje, azaz a habcsók. Nem tudni, mennyire eredeti ötlet Massialot részéről a habcsók, annyit azonban érdemes megemlíteni, hogy ennek az úrnak köszönhető a creme brulée tetején húzódó cukorréteg tökéletes előállítási folyamatának kitalálása, így könnyedén elképzelhető, hogy saját maga fedezte fel a cukorral kikevert tojáshabból készíthető édességet is.

Tíz évvel a francia kiadás megjelenése után már Angliában is kapható volt Massialot angolra fordított szakácskönyve, amiben már a meringue szót (ejtsd: möreng) használja a habcsókra, amit aztán elterjedt az angoloknál, s kis változtatással megjelent jó néhány európai nyelvben.

Emiatt a momentum miatt válik csupán szép legendává a habcsók másik születéstörténete. A történet szerint Mehringhenben egy svájci cukrász, bizonyos Gasparini volt az, aki 1720-ban feltalálta a habcsókot. A legenda a helységnév korcsosulását látja a ma használatos meringue szóban.

Csókként ajándéknak és aprósütinek is tökéletes, de habkarikaként a karácsonyfát is díszítheti
Csókként ajándéknak és aprósütinek is tökéletes, de habkarikaként a karácsonyfát is díszítheti

Ha van egy XVIII. századi, francia gyökerekkel is bíró desszertünk, akkor szinte biztosak lehetünk benne, hogy Napóleon neve is felmerül. A habcsók sem kivétel ez alól. Az egyszerű desszertből állítólag Napóleon alkotott igazi remekművet, amikor azt javasolta a cukrászoknak, hogy a habcsókokból vékonyabb, nagyobb gyűrűket süssenek, és az egymásra helyezett gyűrűk alkotta fészekbe fagylaltot, tejszínhabot és gyümölcsöket tegyenek. A Vacherinnek nevezett süteményt sokszor rétegezik mandulás piskótával is, ilyenkor a szintek közé kerül a szezonnak megfelelő töltelék.

A nagyobb lélegzetvételű habcsókfajták mellett manapság az igazán apró habcsókok reneszánsza dívik. A macaron története is egyidős a habcsókéval. A bonbonokat leköröző töltött finomságok francia karrierje a legendák szerint Medici Katalinnak köszönhető, aki a II. Henrikkel kötendő házassága révén meghonosította az olasz konyhaművészet néhány elemét a franciáknál. A mandulaliszttel készített aprócska pasztillák hamar népszerűvé váltak, de a ma ismert formájukat csak az utolsó 100 évben nyerte el.

A habcsókot övező rengeteg legenda közül néhány a macaronról is szól. Bizonyos feltételezések szerint már a nyolcadik században készítettek macaronhoz hasonló süteményt egy velencei kolostorban. Egy másik história néhány évszázaddal arrébb, szintén kolostori körülmények közé helyezi a macaron születését. Eszerint a történet szerint a francia forradalom alatt két testvér, két apáca kezdett el apró süteményeket készíteni, hogy a megélhetésüket biztosítsák. A Les Soeurs Macarons (Macaron-nővérek) hozta meg az igazi hírnevet ennek a süteménynek, amit tovább fokozott Louis Ernest Ladurée, aki a párizsi Ladurée kávéház tulajának és cukrászának rokona volt. Ő volt az, aki a két habcsók pasztillát ganache krémmel összeillesztette. Innen már csak egy kis lépés volt a macaronok ezernyi változatának létrejötte.

Macaron, a mandulaliszttel készült francia csodasütemény
Macaron, a mandulaliszttel készült francia csodasütemény

Alapanyagait tekintve a macaron nem sokkal több, mint egy egyszerű habcsók, a csavar viszont épp itt rejtezik, hogy ezekből a habcsóknak való alapanyagokból valami egészen mást is lehet elkészíteni. A jó macaronnak roppanós vékony a kérge, krémes a belseje, szépséges talpa van.

A macaron számtalan ízben és színben, tengernyi töltelékkel készül, manapság nagyon divatos
A macaron számtalan ízben és színben, tengernyi töltelékkel készül, manapság nagyon divatos

A macaron olasz megfelelőjének tekinthető amaretti a macaronnál karakteresebb mandulaízzel bír. Az olasz amarettit főleg likőrökhöz, kávékhoz kínálják, pudingok, fagylaltok mellé adják, illetve összetörve süteményekbe is szokták tenni, afféle ízesítőként vagy extra textúra gyanánt. A reneszánsz ideje óta létező sütemény a mai napig igen kedvelt, s – úgy, mint a macaront - ezt is gyakorta összeillesztik. A két sütemény közé általában vajkrémet, tejszínes krémet vagy lekvárt szoktak kenni.

Amaretti, azolasz mandulás habcsók
Amaretti, azolasz mandulás habcsók

A különféle aprócska kekszek, pasztillák mellett a sült tojáshab ezernyi más formában is meghódította a világot. A már korábban említett Vacherin mellett, a cukorral felvert fehérje még igen sok szakácsot megihletett, és sok nemzet konyhájában kedvelt édességé és bizonyos édességek elengedhetetlen részévé vált.

Ilyen a sokat vitatott Pavlova torta is, amelyet Anna Pavlova orosz balett-táncosnő köszöntésére alkottak 1926-ban az új-zélandi Wellington szállóban, hogy ezzel kedveskedjenek a világhíres művésznőnek. A Pavlova tortaként elhíresült hatalmas habcsók azóta Ausztrália és Új-Zéland kedvenc desszertje, születésnapokon, jeles ünnepeken, sőt karácsonykor is gyakorta ez a sütemény kerül az asztalra. A kukoricaliszttel és kevés ecettel felvert édes tojásfehérje kívül ropogós, belül kellemesen krémes. Leggyakrabban gyümölccsel és tejszínhabbal kínálják, de jól illenek mellé a különféle szószok, illetve más ízekben is elkészíthető.

A Pavlova tortát egyszemélyes adagokban is készíthetjük, a kedvenc gyümölcsünkkel
A Pavlova tortát egyszemélyes adagokban is készíthetjük, a kedvenc gyümölcsünkkel

A felvert tojásfehérjével gyakran koronáznak süteményeket. Leggyakrabban piték tetejére ültetve találkozhatunk vele, s mivel nagyon jól szigetel, ezért a sült fagylalt is elképzelhetetlen cukros fehérjéből készített habköpeny nélkül.

A cukorral felvert, sült tojáshabot a magyar konyha előszeretettel használja, ez pihen a Rákóczi túrós tetején, a női szeszélyen, ha nem is sült, de főtt formában a madártej tetején is fehérjehab ring.

Hogyan készítsünk habcsókot?

A habcsókok, illetve a különféle fehérje alapú sült habok elkészítése nagy vonalakban hasonló, de fontos apróságokban eltérhet egymástól, az apróbb fortélyokról nem is beszélve.

Színezhetjük a habcsókokat festékkel, de természetes módon céklalével, sáfránnyal is
Színezhetjük a habcsókokat festékkel, de természetes módon céklalével, sáfránnyal is

Nagyanyáink teóriája – miszerint a habot addig kell verni, amíg a fejre fordított üstből sem csúszik ki – ma már megdőlni látszik, a kor cukrászai úgy tartják, hogy a hab verése folyamán kell annyi potenciált hagyni benne, hogy sütéskor még meg tudjon emelkedni, ki tudjon teljesedni. A teljesen felvert hab esetében megvan az esélye annak, hogy összeesik.

A hab fixálására több megoldás létezik. Eleve a cukorral, pontosabban porcukorral felvert hab is keményebbre köt, de ha egy kevés lisztet (például kukoricalisztet vagy mandulalisztet teszünk hozzá), akkor azzal is megadhatjuk az állagát. A hab fixálására és ízesítésére használt lisztek közé tartozik még a mogyoróliszt, illetve a holland kakaópor, amivel szintén gyakorta készítenek habcsókokat. A felverendő habhoz adhatunk egy kevés kávét, vanília-esszenciát. A habot ízesíthetjük még durvára darált csonthéjasokkal, kókuszreszelékkel is, csak ilyenkor vigyázzunk, hogy ezekkel az adalékokkal nem nehezítsük el a habot.

A régiek a hab rézüstben történő felverésére is esküdtek, mondván hogy a habveréskor felszabaduló réz-ionok segítenek a merevebb hab létrehozásában. Ha réztál nem áll rendelkezésünkre, akkor érdemes üveg vagy rozsdamentes acéledényben felverni a habot. A műanyag edény nem ideális, mert jobban megülnek rajta a szennyeződések és a zsír. Ezeken a módszereken kívül megpróbálkozhatunk azzal, hogy gőz felett verjük fel a habot, ez is segít megadni az állagát.

A jó minőségű habhoz tiszta eszközökre és megfelelő alapanyagokra is szükség van. A fehérjében nem lehet sárgája maradvány, az edény, illetve a habverő nem lehet zsíros vagy nedves, és a legideálisabb, ha a fehérje szobahőmérsékletű, amikor habbá válik. A hab stabilitását fokozandó még adhatunk ecetet vagy egy kevés citromlevet, ami segít megtartani a hab szerkezetében a levegőt. Az is jót tesz a habnak, ha a fehérjét felhasználás előtt már 2-3 napig tároltuk a hűtőben.

Jó keményre kell verni a habot, cukorral,pici ecettel vagy citromlével
Jó keményre kell verni a habot, cukorral,pici ecettel vagy citromlével

A habcsókhoz való porcukrot a már felvert habhoz kell hozzáadni. Nem szabad előre a fehérjéhez adni, mert sokkal nehezebben fog felverődni és nem is lesz olyan állaga, mintha a felvert habhoz adtuk volna. A cukrot apránként, kanalanként tesszük a folyamatosan vert fehérjéhez. A habcsókhoz való fehérje akkor jó, ha helyes csúcsokat húz a habverőnél, illetve, ha egy kanálnyit kiveszünk belőle, akkor nem csúszik ki a fejjel lefelé fordított kanálból.

Ha megvan a tökéletes felvert, cukorral gazdagított fehérjénk, akkor már csak a sütéssel kell nagyon óvatosan bánni. Nem szabad, hogy túl meleg legyen a sütő, mert akkor a hab tönkremegy. Szintén nem használ az eredménynek, ha idő előtt nyitogatni kezdjük a sütőajtót. A habos desszerteknél érdemes jól bevált receptből dolgozni, és betartani az abban leírtakat.

A legtöbb habos desszertet a sütés után nem szabad kikapni a sütőből, hanem hagyni kell, hogy a sütővel együtt hűljön ki. A kihűlt habot mindig hideg vízbe mártott késsel szeljük, így nem fog törni a fehérje.

Pavlova

Hozzávalók:
4 tojásfehérje
20 dkg porcukor
1 kávéskanál ecet (a balzsamecet színvilága nem szerencsés, fehérrel érdemes próbálkozni)
1 teáskanál kukoricaliszt
A tetejére:
2,5 dl 30%-os habtejszín
2 kávéskanál vaníliás cukor
1 gránátalma

Elkészítés: A fehérjéket elkezdem a gépi mixerrel felverni. Amikor már kezd összeállni, akkor kanalanként hozzámérem a cukrot. Ezzel alaposan elkeverem, hogy ne maradjanak benne eldolgozatlan részek, majd jön hozzá az ecet és a liszt.
A keverékemet egy spatulával ráhalmozom (inkább felfelé dolgozom, mert egy kicsit úgyis terülni fog) egy sütőpapíros tepsi közepére, és a 130 fokra előmelegített sütőbe tolom, 75 percre.
Az idő lejárta után nem veszem ki, hanem hagyom, hogy a sütővel együtt hűljön ki.
Tálaláskor egy süteményes lapáttal óvatosan felszedem a papírról, és egy tányérra csúsztatom. Frissen felvert – enyhén vaníliás – tejszínhabbal takarom, és gránátalmával (vagy bármilyen, inkább savanykásabb idénygyümölcsökkel) díszítem.

Rákóczi túrós
Rákóczi túrós, majdnem habcsókkal a tetején :)
Rákóczi túrós, majdnem habcsókkal a tetején :)

Hozzávalók:
A tésztához:
30 dkg rétesliszt
15 dkg vaj
1 teáskanál sütőpor
10 dkg nádcukor
2 tojássárgája
1 dl tejföl
csipet só
A töltelékhez:
50 dkg túró
1 dl tejföl
2 marék mazsola
15 dkg nádcukor
3 dkg búzadara
2 tojássárgája
A habhoz:
4 tojásfehérje
20 dkg nádcukor

Elkészítés: A tészta alapanyagait összegyúrom, majd kikent, lisztezett tepsibe fektetem, és 185 fokon félig megsütöm.
A töltelék alapanyagait szintén összevegyítem, majd a félig sült tésztára rásimítom, és visszateszem a sütőbe.
Gőz fölött kemény habbá verem a tojásfehérjét, a cukrot is hozzáadom, majd a már nagyjából sült süteményre simítom, és halványbarnára sütöm.

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.