A muskátli örök sláger, szinte nincs is olyan ablakpárkány, erkélykorlát vagy teraszon lévő láda, amelyben ne kapna helyet. Megyeri Szabolcs kertészmérnök a Fanny magazinnak elárulta, hogyan gondozzuk, hogy egészen őszig tündököljön!
Mielőtt kiültetnénk, érdemes pár napig fokozatosan szoktatni a növényeket a kerti körülményekhez, különösen, ha világos, meleg helyen, például lépcsőházban teleltettük a muskátlit, vagy új, friss növényeket vásároltunk a kertészetben. Erre a célra egy világos, fagytól védett hely a legalkalmasabb.
A sikeresen átteleltetett növényeket emeljük ki a cserepükből, és távolítsuk el az elhalt gyökérrészeket, valamint az elszáradt leveleket, hajtásokat is. Akár egészen rövidre, pár centiméteresre is visszavághatjuk a szárakat, de hagyjunk pár leveles hajtást is, mert a túlzott visszavágás hatására nem fog fejlődni a növény.
Az ültetéshez célszerű általános virágföldet vagy kifejezetten a balkonnövények és muskátlik számára összeállított földkeveréket használni, hiszen ez biztosítja a növény számára a megfelelő tápanyagot. A hajtások, levelek növekedéséhez többek között nitrogénre, míg a gyökér fejlődéséhez és a virágképződéshez foszforra van szüksége, ezért a földjéhez keverhetünk kevés tyúktrágyát is.
A pangó víztől a gyökerek hamar rothadásnak indulnak, ezért mindig figyeljünk oda, hogy a cserép vagy a láda alján legyen vízelvezető lyuk. Tanácsos az aljára, az ültetőközeg alá kisebb-nagyobb kavicsokat vagy cseréptörmeléket is tenni, hogy a felesleges víz elfolyhasson és ezzel megakadályozzuk, hogy a föld összeálljon.
Akár álló-, akár futómuskátlit ültetünk, úgy számoljunk, hogy egy 1 méteres virágládába 4-5 tövet ültessünk el, hogy legyen elég helyük a fejlődéshez. A dús virágzuhatagát még jobban kihangsúlyozhatjuk, ha cikkcakkosan ültetjük. Kiegészítésképpen ültethetünk mellé néhány fekvő szárú balkonnövényt, például kakassarkantyút, petúniát, verbénát, tömpevirágot.
Tág tűrésű, de fagyérzékeny növény, ezért az elültetett példányokat április végén, május elején helyezzük ki a szabadba, amikor már éjszakánként sem megy fagypont alá a hőmérő higanyszála. Jól tűri a hőséget, ezért tegyük olyan helyre, ahol megfelelő mennyiségű napfényt kap.
A friss virágföldbe átültetett muskátlikat az első hónapban ne tápoldatozzuk, mivel a friss talaj egy jó ideig bőséges tápanyagellátást biztosít a számára. Ezután hetente biztosítsuk a tápanyag-utánpótlást. Ha szeretnénk majd teleltetni, akkor augusztusig szükséges tápoldatozni, a nem teleltetett növényeket viszont célszerű a fagyokig táplálni.
A túlöntözés elpusztítja a növényt, ezért akkor adjunk neki vizet, ha a földje kissé kiszáradt. A legjobb, ha a kora délelőtti vagy kora esti órákban, állott vízzel vagy esővízzel locsoljuk úgy, hogy a kannából lassan folyatjuk a vizet a tövekhez. Ha így öntözünk, akkor a túl hideg vagy épp túl meleg víz okozta levélkárosodást is elkerülhetjük.
Szedegessük le a beteg, elszáradt részeket és elnyílt virágokat, ezáltal tudjuk serkenteni az újabb virágfejlődést. Az elnyílt virágok eltávolítása azért is fontos, mert elvonják a növénytől a tápanyagot. Futómuskátlik esetén érdemes időnként visszavágni a hajtásokat, ezzel frissíthetjük az állományt.
(Borítkép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.