Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw) recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw)
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Mindenkinek megvan a maga kedvenc üzlete, ám nem is olyan régen még teljesen más boltokban vásároltak a magyarok. Match, Plus, Kaiser's... emlékszel, hol vásároltál azelőtt, hogy bejött volna Magyarországra az Aldi vagy a Lidl?

Lidl, Aldi, SPAR, Penny, Tesco és az Auchan, ma ezek a legnépszerűbb, hazánkban is jelen lévő külföldi boltláncok, de volt idő, még mielőtt ezek a cégek megjelentek volna a magyar piacon, amikor teljesen más üzletekbe jártak vásárolni a magyarok. Most nem az olyan klasszikusokra gondolunk, mint az ABC vagy a Közért, hanem a Plusra, a Matchra és a Kaiser's-re.

A Plus üzleteket a SPAR vette át /Fotó: Wikipedia/Ksfmbs
A Plus üzleteket a SPAR vette át /Fotó: Wikipedia/Ksfmbs

Plus

Sokan emlékezhetnek a Plus kék-narancssárga színű logójára, mely tizenhat éven át lógott a diszkontlánc épületeinek oldalán. Az első Plus áruház 1992-ben nyílt meg Tatabányán és a cég kezdetben a már meglévő üzlethelyiségeket vette meg, és azokban nyitotta meg boltjait. Közel tízéves Magyarországi jelenlét után szűkítették a termékpalettát, és helyet kaptak a saját márkás termékek, melyeket a polcokra kihelyezett, bontott kartonból vásárolhatták meg a vevők. Ez a koncepció jellemzi ma az Aldit, a Lidlt és a Pennyt, azaz a német diszkontokat.

A Plus működésének végét két német cég, az Edeka és a Tengelmann csoport közös akciója jelentette. A két vállalat 2007-ben megosztozott az akkor Európában (például Magyarországon, Ausztriában, Spanyolországban és Lengyelországban is) már kiterjedt bolthálózattal rendelkező Plus diszkont üzletein. Az Edekához került üzletekből átnevezés után Netto lett, a Tengelmann pedig eladta a saját Plus boltjait, többek között a magyar üzleteket is, melyek 2008 tavaszán a SPAR-hoz kerültek, és rövidesen át is alakultak.

A Julius Meinl és a Csemege fúziójából jött létre a magyar boltlánc /Fotó Schako
A Julius Meinl és a Csemege fúziójából jött létre a magyar boltlánc /Fotó Schako

Csemege - Julius Meinl

Az osztrák Julius Meinl a 20. század elején nyitotta meg első kávépörköldéjét Budapesten és folyamatosan terjeszkedtek, amíg a II. világháború után a Meinl-üzlethálózat szovjet tulajdonba nem került. Az '50-es években az államosítás során a bolthálózat magyar tulajdonba került és megalapították a Csemege Kereskedelmi Vállalatot. 27 fővárosi ABC- és 18 Csemege-áruházzal, valamint további 27 vidéki üzlettel egy időben a hazai élelmiszerkereskedelem legnagyobb vállalata volt.

Az egykori Meinl-hálózat, azaz a Csemege végül a rendszerváltás idején, 1989-ben került vissza az osztrák céghez, egy különleges fúzióként, melyben az osztrák fél lett a többségi tulajdonos, a további 49 százalékon pedig az Állami Vagyonügynökség és az önkormányzatok osztoztak. 1998-ban a Meinl közös üzletet kezdett a belga Delhaize-csoporttal és két éven belül megvásárolták a cégtől nemcsak a Csemege - Julius Meinl Rt-t, de a tulajdonrészét is a hazai vállalkozásokban. A belga cég ezután a Csemege - Julius Meinl szupermarketeket, az Alfa raktáráruházakat és a Jééé diszkontokat Match-ra és Smatch-ra változtatta.

A Cora üzleteket az Auchan vette át Magyarországon /Fotó: Shutterstock
A Cora üzleteket az Auchan vette át Magyarországon /Fotó: Shutterstock

Cora

A belga Delhaize-csoport egyik legismertebb márkaneve a Cora, melynek első magyar üzletét 1997 májusában nyitották, és ez volt a cég kelet-európai terjeszkedésének első lépése is. A Cora hatalmas alapterületű üzletei jellemzően a magyar nagyvárosok bevezető útjai, többnyire autópályák mentén épültek. A Cora gyors terjeszkedésének hirtelen, a 2000-es évek első éveiben lett vége, ugyanis a rivális Tescóval együtt elérték piaci lehetőségeik felső határát.

Hiába jött létre a Delhaize-csoport többi, itthon működő vállalatával (Match és Profi) közös árubeszerző ügynökség, a Cora nem igazán vett részt az árversenyben. Nemcsak a drágább kínálat, hanem több, fogyasztóvédelmi botrány is árnyékot vetett a márkára, mellyel kapcsolatban már 2005-ben, nem egészen tíz évvel a hazai megjelenése után felröppentek az eladásról szóló hírek. Az első pletykák az amerikai Wal-Mart érkezéséről szóltak, a folyamatosan veszteséget termelő Cora üzleteket végül 2011-ben a francia Auchan vásárolta meg. Az átnevezésre 2012 szeptemberében került sor.

Match

A Match 2001-ben jelent meg Magyarországon és kétféle névvel is találkozhattak a magyar vásárlók. A bevásárlóközpontokban és kiemelt helyeken található, nagy alapterületű üzletek a Match, a kisebb üzletek a Smatch nevet viselték. Érdekesség, hogy a Match egyetlen üzletet sem nyitott önállóan, azaz a Csemege - Julius Meinl-fúzió során, korábbi boltok átnevezésével jöttek létre a magyar egységek. A Match boltjaiban a tulajdonos, a belga Delhaize-csoport más üzleteinek (Profi és Cora) saját márkás termékeit forgalmazták.

A Match végét a Delhaize-csoport kivonulása jelentette, a cég 2012-ben eladta az üzletek tulajdonjogát a CBA, a Coop és a SPAR részére.

A Cora, a Match és a Profi nagyjából egyidőben szűnt meg itthon /Fotó: Wikipedia/Ivoa
A Cora, a Match és a Profi nagyjából egyidőben szűnt meg itthon /Fotó: Wikipedia/Ivoa

Profi

A belga-francia Delhaize-csoport harmadik vállalata Magyarországon a Profi volt, mely első üzletét a rendszerváltást követően nyitotta és ez lett hazánk első diszkont áruházlánca. A Profinak sosem sikerült országos lefedettségűvé válnia és egyes nyugat-magyaországi megyékben sosem nyitottak üzletet. A tulajdonos nem bírta tartani a versenyt az egyre erősödő konkurenciával (például a Pennyvel, a Plusszal és a Tescóval), ebben közrejátszott alacsony tőkeereje és az is, hogy üzleteik nem számítottak korszerűnek. A Match és a Cora mellett a Delhaize-csoport 2011-2012-ben a Profit is eladta, az üzleteket a Coop és a CBA vette át.

A Kaiser's üzleteit is a SPAR vette át Magyarországon /Fotó: Wikipedia/Ivoa
A Kaiser's üzleteit is a SPAR vette át Magyarországon /Fotó: Wikipedia/Ivoa

Kaiser's

A Kaiser's újdonságának varázsa abban állt, hogy a boltokban nemcsak élelmiszert, hanem frissen őrölt kávét is árultak és egy idő után a német vállalatnak saját kávépörkölő üzeme, csokoládégyára és péksége is lett. A Kaiser's 1994-ben jelent meg Magyarországon, amikor a német Tengelmann csoport megszerezte a Skála és Centrum áruházakat, és ezeken a helyeken egy magasra pozicionált szupermarketláncot szeretett volna működtetni.

A Kaiser's elsősorban a tehetősebb, magasabb áruválasztékot igénylő vásárlóközönséget szólította meg, így boltjaiban nemcsak sokfajta élelmiszer, de friss gyümölcs- és zöldségpulz, saját pékség és húspult is működött. A tulajdonos az ezredforduló után úgy döntött, hogy inkább az alacsonyabb árakat kínáló Plus üzletek fejlesztésére fókuszál és a Kaiser's-üzletekre vevőt keresett, így került a boltlánc végül a SPAR-hoz, mely később, 2008 tavaszán a Plusokat is megvette a Tengelmanntól.

Borítókép: Wikipedia/Ksfmbs

Ajánljuk még:

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.