Néhány apróságot kell csupán betartanunk, és ruháink sokáig újként fognak tündökölni. A szöszhenger a legkézenfekvőbb megoldás, pillanatok alatt eltünteti a kialakult bolyhokat, az anyagra tapadt szöszöket. De nem ez az egyetlen megoldás, sőt, már a kialakulás ellen is sokat tehetünk.
Akármilyen hihetetlen, már ezzel is sokat tehetünk. Ha a hasonló anyagú ruháinkat egymás mellett tároljuk, azzal elkerülhető a bolyhosodásuk, mivel minimalizáljuk az azt okozó súrlódást, és növeljük a ruhák élettartamát. Emellett időről időre érdemes átnézni a ruháinkat, és a megjelenő szöszöket, bolyhokat azonnal eltávolítani, mert egy idő után makacsul rátapadhatnak a szövetre.
Ahogy a hajunkat is fésüléssel ápoljuk, úgy a ruháknak is jót tesz az efféle ápolás. Ha viselés után átkeféljük a szövetet, tovább megőrzi eredeti állapotát. Érdemes természetes sörtéjű ruhakefét választani, mert az kíméletesebb az anyaghoz.
Igaz, finoman kell bánni vele, de a textilborotva is segíthet a bolyhok eltávolításában, vagy ennek hiányában egy eldobható borotva megteszi. Óvatosan húzzuk végig a pulóveren, egyszerre csak kisebb felületen, és fentről lefelé dolgozva. Ha a hagyományos borotva már nem segít, egy elektromos szöszborotvát is beszerezhetünk. Ezek a készülékek a beépített forgó pengékkel gyorsan eltávolítják a bolyhokat és a szöszöket, anélkül, hogy kárt tennének az anyagban – tanácsolja a Bors cikkében.
Sokszor a mosással tesszük tönkre a ruháink anyagát. Nézzük meg a címkét, és ha kézi mosást javasol az útmutató, akkor mindenképpen tartsuk be. Ha megengedi a mosógép használatát, akkor pedig kifordítva, a hasonló anyagú ruhadarabokkal mossuk, vagy használjunk mosózsákot. Kímélő programot és mosószert válasszunk, és kerüljük az együtt mosást az olyan durvább textilekkel, mint például a farmer. A szöszök ellen használhatunk szösztelenítő mosólabdát is, ami a program ideje alatt összegyűjti a bolyhokat, sőt, az állatszőrt és a hajszálakat is.
Ha minden mosási útmutatást betartottunk, akkor már csak a szárítási módokra kell odafigyelnünk. Szárítógépbe semmiképpen ne tegyük a kényes anyagú ruhákat, mert nemcsak a kibolyhosodást kockáztatjuk ezzel, hanem azt is, hogy összemegy. A szárítóra se tegyük lógatva, mert attól hamar megnyúlik az anyag. Inkább kiterítve, például egy törölközőre téve szárítsuk.
Évente 1-2 alkalommal ecetes vízben öblítsük át a ruhákat, hogy eltávolítsuk a beleragadt vízkőmaradványokat. Ez különösen fontos, ha kemény vízben mosunk. Az ecet egyébként segít megőrizni a szálak rugalmasságát is. Az öblítés után mossuk át a ruhákat hideg vízben, hogy eltávolítsuk az ecet maradványait is.
(Kiemelt kép forrása: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.