Kevesen tudják, de a tűzifa gyűjtése egy névre szóló engedély alapján történhet, amit előzőleg az erdészet állít ki. Fontos, hogy tűzifát csak magánszemély gyűjthet, amit saját maga darabol vagy rakásol, aztán ezt követően megvásárol. Tűzifát gyűjteni csak az erdész által kijelölt területen lehet. Nézzük, hogyan működik mindez a gyakorlatban:
Nem minden erdőgazdálkodó teszi lehetővé a gyűjtést, ezért mielőtt útnak indulnánk, érdeklődjünk a területileg illetékes erdészetnél, hol van a lakóhelyünk közelében alkalmas terület. Érdemes időben jelezni az igényt, ugyanis előfordulhat, hogy a gyűjtés lehetősége jelentkezési sorrendben zajlik.
Az erdészetek maguk határozzák meg, hol biztosítanak lehetőséget a lakossági tűzifagyűjtésre, ezekről az erdészet honlapján vagy a szakszemélyzetnél lehet érdeklődni. A kijelölt területeken jellemzően a fakitermelés után visszamaradt faanyagot lehet gyűjteni. A helyi adottságoknak megfelelően akác, nyár, fenyő, egyéb lombos fafajok közül válogathatunk.
Kizárólag a földön fekvő faanyagot lehet összegyűjteni, álló fát nem dönthetünk ki, valamint élő fáról, cserjéről gallyat, díszítő lombot levágni, mohát gyűjteni tilos. Aki ezt a szabályt megszegi, a gyűjtött mennyiségtől függően 50 és 500 ezer forint közötti erdővédelmi bírságra számíthat.
Számoljunk azzal, hogy a gyűjtött faanyagot magunknak kell feldarabolnunk a helyszínen. Ehhez kéziszerszámokat, kézifűrészt, fejszét, motorfűrészt is használhatunk. Ez utóbbit csak akkor, ha a munkát végző rendelkezik a gépkezeléshez szükséges érvényes jogosítvánnyal.
A gyűjtés során az ágfát mérhető kupacokba, úgynevezett sarangokba kell rendezni az erdészet által kijelölt helyen, melynek mennyiségi és minőségi ellenőrzését a kerületvezető erdész végzi.
Az ár megállapítása területrészenként eltérő lehet, ami függ például a terepadottságtól, fafajtól és a rönkök, ágak vastagságától, de így akár 50 százalékkal olcsóbban is hozzájuthatunk a tüzelőhöz.
Csak a NÉBIH által kiadott formátumú szállítójeggyel szállíthatunk tűzifát. Könnyebb helyzetben vagyunk, ha kisebb mennyiségű, legfeljebb 20 kilogramm tömegű fára van szükségünk, ilyen esetben a kiállított számla szállítójegynek minősül, tehát külön szállítójegyet nem kell kiállítani.
Tűzifát csak magánszemély gyűjthet, évente legfeljebb 20 m3 mennyiségben. Az ehhez szükséges engedélyt az erdészettől kell beszereznünk, de figyeljünk arra, hogy ez meghatározott ideig érvényes, a határidő lejárta után a gyűjtés nem lehetséges.
A gyűjthető mennyiséget az erdőgazdálkodó szabályozza. Az erdő egészséges működéséhez ugyanis szükséges a holtfa, ezért az egyes erdőrészletekben megfelelő mennyiségű földön fekvő, úgynevezett holtfát kell visszahagyni a gyűjtés során.
Ajánljuk még:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.