A koronavírus-járvány idején, amikor minden étterem és szálláshely zárva tartott, egy felmérés szerint a svédasztal hiányzott a legjobban a magyaroknak. Nem csoda, hogy népszerű, hiszen a svédasztal általában roskadásig tele mindenféle finomsággal és azt szedhetünk a tányérunkra, amit a szemünk megkíván. Érdemes azonban óvatosan válogatni a büféasztalokról, mert könnyen elcsaphatjuk a hasunkat, extrém esetben pedig a strand helyett a mosdóban töltjük a napot.
Mutatunk néhány olyan ételt, amelyet jobb elkerülni a svédasztalról.
Legyen szó reggeliről vagy ebédről, az étkezés könnyed zárása lehet néhány falat friss gyümölcs. Egyes esetekben azonban előfordulhat, hogy a svédasztalon kínált gyümölcs nem a legfrissebb, és könnyen bajba kerülhetünk, ha fogyasztunk belőle. A sárga- és görögdinnye frissítő, lédús nyári csemege, ám amiatt, mert nem egy savas gyümölcs, könnyen megtapadnak a felületén a kórokozók, ez pedig növeli az ételmérgezés kockázatát. Érdemes alaposan megvizsgálni, friss, sértetlen és hideg-e a dinnyeszelet és csak ebben az esetben együnk belőle.
A tojás kényes élelmiszer, hiszen a nem megfelelő tárolásnak vagy elkészítésnek köszönhetően könnyen ételmérgezést okozhat. A tojássalátához használt főtt tojás akár több vásárlásból is származhat, így becsúszhat közéjük kevésbé friss darab is. Különösen fontos, hogy megfelelően alacsony hőmérsékleten tartsák a tojásos ételeket, főleg a nyári melegben, ezért mindenképp győződjünk meg arról, hogy valóban frissen készült-e a saláta. Ha van lehetőség, kérdezzük meg a személyzettől, mikor készült és mennyi ideje áll a svédasztalon.
Hiába található ott kiskanál, ha tehetjük, inkább kerüljük a kihelyezett, fedetlen tárolóban álló önteteket és szószokat. Egyfelől nincs rá biztosíték, hogy a vendégek nem nyúlnak és kóstolnak bele az ujjaikkal, másrészt akkor is belekerülhetnek kórokozók és szennyeződések, ha valaki kanállal meri a szószt a tányérjára. Nem beszélve arról, hogy fennáll a keresztszennyeződés veszélye is, amely az ételérzékenyek vagy allergiások számára extra rizikó.
A sushi frissen elkészítve a legfinomabb, de nem csak a tökéletes ízélmény miatt érdemes a frissességre odafigyelni. Gyomorrontás is lehet az eredménye a svédasztalos sushinak, ugyanis a nem megfelelően hőkezelt vagy elkészített halak különféle baktériumokat (többek között szalmonellát) és parazitákat hordozhatnak. Minél régebb óta áll a büfében a sushi, annál kockázatosabb, nem beszélve arról, hogy a vendégek közül bárki megfoghatja a falatnyi darabokat, és mivel nem tudni, kinek milyen piszkos a keze, szinte bármi átkerülhet arról az ételre.
Elsőre furcsa lehet itt látni a sorban a pékárukat, ugyanis a reggelik elengedhetetlen része egy finom, friss szelet kenyér, egy pirítós vagy egy mákkal szórt császárzsemle. A pékárukat nem kell teljesen hanyagolni, ha a svédasztalról válogatunk, de érdemes nem ezekkel megpakolni a tányért. Egyes szakértők szerint a szállodák és büfék trükköznek, és a friss, illatos (olcsó) péksütiket helyezik az előtérbe. Sokszor ugyanis azt vesszük el, amit először meglátunk, a pékáruktól pedig gyorsan eltelítődünk – olvasható a Daily Meal cikkében.
Egy friss kutatás szerint a saláták akár a nyers csirkehúsnál is veszélyesebbek lehetnek, főleg akkor, ha kész, előre csomagolt keverékekről van szó. A nem megfelelő termőtalaj vagy öntözővíz, esetleg a rossz trágyázás eredményeként a növény megfertőződhet, és ilyenkor a sima, csapvizes tisztítás nem elégséges, egy salátát pedig ritkán hőkezelünk fogyasztás előtt. A kórokozók emellett a feldolgozóüzem bármelyik részlegén rákerülhetnek a salátalevelekre, ugyanis már egy szennyezett zöldség képes lehet teljes gépsorokat megfertőzni. Nem beszélve arról, hogy a svédasztalon régóta kint álló, amúgy egészséges salátaleveleken is könnyen megtapadhatnak a baktériumok.
Az esetleges kórokozók mellett nagyobb gond, ha az édességekből is bőven csemegézünk. Nem egészséges, ha magas cukor- és szénhidráttartalmú édességekből áll a reggelink, de az sem jó, ha a bőséges étkezés zárásaként még bekapunk egy-két falat desszertet. Bármennyire is nehéz, próbáljuk megállni és ne együnk édességet a svédasztalról, ne a desszerttel próbáljunk jóllakni és ne csapjuk el a hasunkat a falánkságunk miatt. A nyaralások idején válasszunk egészséges és könnyen emészthető fogásokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.