Mosogatógép használatával időt és energiát spórolhatsz, ám ha nem figyelsz, komoly károkat is okozhatsz – sok konyhai eszközt ugyanis nem szabad a gépbe tenni. Nézzük, mik azok a tárgyak, amiket inkább kézzel mosogass!
Példák: szakácskések, vágókések, szeletelőkések, stb.; darálók, aprítók kései; konyhai robotgép, turmixgép pengéi; kézi szeletelők
A kísértés nagy: egész délelőtt a konyhában robotoltál, rengeteget főztél és semmi másra nem vágysz, csak lerogyni egy könyvvel a kedvenc foteledbe. Ilyenkor a mosogatás megoldhatatlan feladatnak tűnik és legszívesebben mindent – de tényleg mindent – bedobnál a gépe. Rossz ötlet, hidd el, több okból is. Az első rögtön a biztonság: lehet, hogy te pakolsz be a gépbe, de nem biztos, hogy te is fogod kiszedni a tiszta edényeket, és a kések, éles pengék komoly sérüléseket okozhatnak.
A sérülések kockázatán túl a késeknek sem tesz jót a mosogatógép: a pengék éle sérülhet, ahogy a markolatok is, a fémek könnyen rozsdásodhatnak.
Példák: öntöttvas-, zománcozott-, réz-, tapadásmentes bevonattal ellátott edények és serpenyők, alumínium edények, sütőlapok
A szabály egyszerű: csak a teljesen rozsdamentes acélból készült edények mehetnek a gépbe, mert ezek nem sérülnek, rozsdásodnak könnyen. Az öntöttvas sérülhet, majd könnyen rozsdásodhat, a zománcozott edény felülete is könnyen sérül, mint ahogy az alumínium is. Utóbbi felületét a gyártók gyakran védő oxidréteggel látják el, amelyet a foszfát alapú mosogatószerek semlegesíthetnek. Ez nem veszélyes az egészségre, de csúnya...
A foltosodásra hajlamos fémekből (rézből, sárgarézből) készült eszközöket is kézzel mosogasd, mert a gépben elveszíthetik fényüket.
A tapadásmentes edények finom bevonata gyorsan lekopik, ha mosogatógépbe teszed őket. (És különben sem kell egy tapadásmentes serpenyőt elmosogatni: többnyire elég egy gyors törlés. Hisz épp ez a lényege...)
Példák: aranyozott és kézzel festett porcelánok; vékony üveg mérőpoharak; kristálypoharak, tálak
Minden értékes vagy kényes finom porcelán, kerámia és üvegáru jobb, ha kimarad a mosogatógépből, hacsak nem vállalod a kockázatot, hiszen ezek könnyen sérülnek, törnek. A tányérokon kézzel festett minták és az üveg mérőpoharakra nyomtatott mérővonalak idővel elhalványodhatnak, a kristály és az üveg pedig elszíneződhet.
Példák: fa vágódeszkák; fakanalak, spatulák; fa salátástálak és egyéb fából készült edények
A fa szerves anyag, amelyet a nedvesség és a hő károsíthat. Felszívja a vizet, megduzzad, vetemedik és megreped – ilyen egyszerű. Ha sokáig szeretnéd használni a fa konyhai eszközeidet, eszedbe ne jusson a mosogatógépbe tenni. Soha.
Példák: darálók; aprítók; tésztanyújtó gépek
Ne tegyél mechanikus dolgokat a mosogatógépbe, ha azt szeretnéd, hogy továbbra is működjön. Ha fogaskerekek, hajtókarok, mozgó alkatrészek vagy szelepek vannak rajta, tisztítsa meg kézzel a gyártó utasításait követve.
Példák: mozsarak; vágólapok; alátétek
A kő tartósabb, mint a fa, de jobb, ha az ezekből készült konyhai eszközöket sem teszed a mosogatógépbe. A mosószerek ugyanis károsíthatják a felületüket, a magas hő és sok víz pedig megbosszulhatja magát: töréseket és repedéseket is okozhat.
Példák: műanyag vágódeszkák; tárolóedények
Egyre többen aggódnak a műanyagok egészségkárosító (és környezetszennyező) hatása miatt. Különösen veszélyesnek tartják a gépben mosogatott és mikrózott műanyagokat, amelyek az ismételt mosási és melegítési ciklusok során lebomlanak. Ha te nem osztod a félelmüket, és használsz műanyag edényeket, figyelj arra, hogy vannak műanyag edények, amelyek egyszerűen nem bírják a mosogatógép hőjét, így ezek könnyen tönkremennek: megvetemednek, foltossá, durva tapintásúvá válnak. Még ha mosogatógépben moshatóak is, akkor is érdemes a felső polcon, a hőforrástól távolabb eső fakkokban mosogatni őket, és alacsonyabb hőfokot használni.
Példák: habverők; fagylaltos kanalak; termoszok, thermo bögrék
A mosási ciklus során a nedvesség behatol az üreges részekbe, ahol a penészgombák könnyen elszaporodhatnak. Ráadásul a víz "megbénítja" az üreges tér azon képességét, hogy hőzáróként működjön.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.