Hasznos konyhai tanácsok, praktikák szép számmal találhatók az interneten, de a nagyszüleinktől, szüleinktől is sokat tanulhatunk, érdemes odafigyelni rájuk is. Elsőre úgy tűnhet, hogy nincs szükség ezekre a részletekre, apróságokra, hiszen mit is lehet elrontani egy egyszerű étel vagy sütemény készítésekor, ott a recept, ha azt követem, akkor minden működni fog. Vannak azonban olyan apró praktikák, amiket az ember az évek során, sok-sok gyakorlattal sajátít el, és ezek azok, amik nem mindig kerülnek bele a receptekbe, ugyanis akkor regényhosszúságú leírásokkal szembesülne az egyszeri olvasó.
Az évek során mi is számtalan, valóban hasznos konyhai praktikát, tanácsot megírtunk, sőt videókat is készítettünk róluk, így az idei kedvenc főételek, sütemények és húsmentes fogások után összegyűjtöttük a legjobb gasztropraktikákat is.
A főzés elején vagy végén sózzuk meg a levest? A legtöbben erre azt válaszolják, hogy teljesen mindegy, a lényeg, hogy a végeredmény ízletes legyen. A közhiedelemmel ellentétben a megfelelő pillanat döntő fontosságú, mivel meghatározhatja a leves intenzitását. A húsleves készítésekor a sózás időzítése kulcsfontosságú, mert nagyban befolyásolja a hús és a zöldségek állagát és ízét. Ha a húst már az elején megsózod, akkor a só elkezdi kivonni a nedvességet a húsból, ami miatt az kiszáradhat, és kemény, rágós állagúvá válhat.
A kakaós csiga az egyik legfinomabb sütemény, amit ehetünk reggelire, tízóraira, uzsonnára, de desszertként, esetleg édes második fogásként is megállja a helyét. A tészta készülhet leveles vagy kelt tésztából, a tetejére pedig szórhatunk egy nagy adag porcukrot is. Bárhogyan is készítjük, mindig finom lesz, ám a töltelék sokszor kiszóródik, ahelyett hogy a puha tésztarétegek között maradna. Ha a puha vajat, a cukrot és a kakaót egy kis tálkában kikevered és ezt kened a tésztára, biztos lesz a siker.
A rizsfőzés amilyen egyszerűnek tűnik, olyan nehéz is lehet. A tökéletes, pergős rizs elkészítése nemcsak abból áll, hogy feltesszük a rizst, felöntjük vízzel és megfőzzük, hanem alkalmazni kell néhány fontos praktikát, hogy valóban perfekt legyen a végeredmény. Ha nem szereted a pergős rizst, hanem inkább a ragacsos verziót preferálod, akkor fogadd meg Heni Nguyen tanácsát, aki videón is megmutatja a szuper ragacsos rizs elkészítését.
A rántott hús vagy zöldségek panírozása során mindig marad liszt, felvert tojás és zsemlemorzsa. Nagy tapasztalattal kell rendelkezni ahhoz, hogy valaki tudja, pontosan mennyi húshoz mennyi panír kell majd. Ez azonban csak évek alatt, sok-sok gyakorlással jön meg, addig azonban mindig maradni fog valamennyi liszt, morzsa és felvert tojás is, amik a kukában végzik. Ezeket keverd össze, reszelj bele krumplit, cukkinit vagy répát (esetleg ezeket mind), kavard össze és süsd ki olajban. A végeredmény zseniális tócsni lesz.
Vaníliás cukor szinte minden süteménybe kell, de ha nem is írja a recept, akkor is érdemes belecsempészni egy tasakkal, ugyanis remek ízt kölcsönöz kevert tésztáknak, mákos, diós vagy almás töltelékeknek, krémeknek egyaránt. Sokan talán nem is tudják, hogy vaníliás cukrot házilag is lehet készíteni, ráadásul egy igazi maradékmentő trükk alkalmazásával! Farkasinszki Ildikó, a Mindmegette Maestrójának tanácsa az, hogy a vaníliarudakat vágd apró darabokra, a kristálycukrot töltsd egy jól zárható üvegbe, dobáld bele a vaníliadarabokat, zárd le és hagy állni pár napig.
A répafélék nem tartoznak a legdrágább élelmiszerek közé, de éves szinten sok ezret spórolhatunk, ha megpróbáljuk megmenteni a megfonnyadt, puha vagy, nem annyira szép zöldségeket. Hogyan menthető meg a fonnyadt sárgarépa? Mutatjuk a trükköt! Vegyünk elő egy tálat, töltsük meg hideg vízzel, majd tegyük bele a fonnyadt, puha zöldségeket és hagyjuk ázni legalább egy napon keresztül. A répa egyike azon zöldségeknek, amely képes felvenni a leadott nedvességet és pár óra múltán majdnem olyan feszes és ropogós lesz, mint frissen.
A piskóta az egyik legtrükkösebb sütemény, ugyanis bármennyire is könnyűnek tűnik az elkészítése, nagyon nehéz puha, jó állagú és finom tésztát sütni, ami nem esik össze a felére, miután kivesszük a sütőből, nem morzsálódik és nem is olyan fullasztóan száraz. Az egyik kulcsa a tökéletes piskótának a sütés, és akár fogvájó nélkül is ellenőrizhetjük, megsült-e már a tészta! Ehhez nem kell mást tenni, mint óvatosan benyomni az egyik ujjunkkal a tésztát, és ha visszaemelkedik, akkor az azt jelzi, hogy elkészült a piskóta.
Még a tapasztalt háziasszonyok is évek óta cukrozzák a paradicsomszószt, hogy ne legyen annyira savas, pedig nem ez az alapanyag a jó megoldás erre. Eláruljuk miért, és azt is, hogy mit kellene helyette használni. Alessio Pasini elmagyarázza, hogy nem a cukor a jó megoldás, mert bát önmagában semleges kémhatású, fogyasztása savtermelődést eredményezhet. Arról nem beszélve, hogy a mesterséges aromája befolyásolja a paradicsom természetes ízét. Ezzel szemben az alapvetően édes aromájú sárgarépa anélkül ízesíti meg a szószt, hogy megváltoztatná a paradicsom saját ízvilágát.
Egy tortakarika segítségével könnyen tudunk szép és persze szabályosan kerek tortát készíteni. Nincs is jobb ajándék egy születésnapra, mint a házi, saját magunk készítette torta. Egy tortakarikának azonban nincs alja, és aki először vesz ilyet a kezébe, talán meg is lepődik rajta. Szerencsére létezik egy trükk, amit nemcsak a kezdőknek, hanem mindenkinek ismernie kell! A trükkhöz nem kell más, csak egy sütőpapír, amit szoros mozdulatokkal kell körbehajtogatni, rácsavarni a formára. Farkasinszki Ildikó, a Mindmegette Sütismestere videón mutatja a tortakarikás-sütőpapíros trükköt!
A fasírt az egyik leggyakrabban fogyasztott húsételünk: esszük krumplival, gabonaköretekkel és persze imádjuk feltétként főzelékekhez. Ha szeretnéd, hogy igazán könnyű és egészséges legyen a húsgolyó, akkor fogadd meg ezt a tanácsot! A zsemle helyett egyszerűen tegyél a fasírtba szódabikarbónát! Ez a hétköznapi, minden háztartásban megtalálható anyag sütés közben szinte felfújja a húst, amitől a térfogata kissé megnövekszik, a belseje pedig könnyű, laza szerkezetű lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.