A pünkösdi rózsa a bazsarózsák, vagyis a Paeonia nemzetségébe tartozik, melynek mintegy 35 faja közül a legismertebb a Sarah Bernhardt, Shirley Temple, Scarlett O’Hara. Virágai változatos méretűek, színűek és formájúak lehetnek, így mindenki megtalálhatja a számára megfelelő változatot. Léteznek lágyszárú, fásszárú és félfás fajták, de gondozásuk alapvetően hasonló. Nem igényelnek különleges szaktudást, így még kezdő kertészek is bátran próbálkozhatnak vele.
Könnyen kiszáradhatnak, ezért inkább kisebb adagokban, rendszeresen öntözzük. A gombás megbetegedéseknek kedvez a nedves környezet és a magas páratartalom, ezért mindig a reggeli vagy délelőtti órákban locsoljunk, ügyelve arra, hogy a víz ne érje közvetlenül a leveleket vagy virágokat. Hosszan tartó esőzés után megelőzésként érdemes gombaölő szerrel permetezni őket.
Szedegessük le az elnyílt, elszáradt virágfejeket, így dúsíthatjuk, újra virágzásra bírhatjuk őket. Ez azért is fontos, mert az elnyílt virágok elvonják a tápanyagot a növénytől. A virágzás után ne vágjuk le a leveleket, mivel ezek segítik a tápanyag raktározását a télre. Ha a szárak nagyon elterülnek, inkább kössük össze őket, hogy ne legyenek útban.
Ha levéltetveket látunk rajtuk, töröljük le mosószeres vízzel, majd utána permetezzük le káliszappannal vagy rózsaolajjal. Néhány nap múlva érdemes ismét ellenőrizni a növényeket, és ha szükséges, ismételjük meg a folyamatot.
Ha virágcserépbe ültettük, a nyári, meleg időszakban tegyük át egy árnyékos helyre, hogy ne forrósodjanak át, mert a gyökerek besülhetnek, a növény elpusztulhat. Télen pedig helyezzük át egy fagymentes helyre.
Gyakran látni, hogy a pünkösdi rózsák bimbóin számtalan hangya gyűlik össze. Bár a hangyák nem ártanak a növénynek, ha a virágot vázába tesszük, érdemes leöblíteni vízzel. Ezzel egyúttal az édes nektárt is lemossuk róla, így megszűnik a hangyák számára vonzó illat forrása.
A vázába téve sem gyönyörködhetünk bennük sokáig, ezért azokat a virágokat vágjuk le, amelyek még nincsenek teljesen kinyílva. A csokrot tegyük langyos, előzőleg felforralt vízbe, amibe kevés cukrot és néhány csepp citromlevet is tehetünk, hogy a virágok tovább megőrizzék szépségüket. Minden nap vágjuk vissza a szárakat ferde vágással, így hatékonyabban tudják felvenni a tápanyagokat.
Hideg, fagyveszélyes helyeken takarjuk be a bazsarózsák töveit mulccsal, például fenyőgallyakkal vagy szalmával, ez segít megvédeni a növényeket az esetleges fagykártól. Fontos, hogy ne használjunk lombot vagy fűnyesedéket mulcsoláshoz, mert ezek gyengén szellőznek, és elősegíthetik a rothadást okozó gombák elszaporodását.
A fás bazsarózsáknál elég csak az elvirágzott, beteg, száraz vagy nem megfelelő irányba növő részeket eltávolítani. A lágyszárúaknál a téli időszak előtt minden talaj feletti részt eltávolíthatunk a növényről, az Itoh bazsarózsákat viszont ne metsszük vissza a talajszintig. Inkább hagyjunk egy kis csonkot a felszín felett, amelyen vannak rügyek, mivel ezekből fog újranövekedni és virágozni a következő évben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.