A sült kenyértészta természetesen nem csak nálunk honos, a bő zsiradékban kisütött kelt tészta például a dél-olasz régióban is kedvelt, Nápolyban sok helyütt kapni úgynevezett pizza frittát, ami sokban hasonlít a mi lángosunkra.
A lángosnak több formája is ismert. A klasszikus kenyértésztából készülő változat mellett kedveltek a különféle burgonyás, kefires, joghurtos vagy épp káposztás lángosok is. Ezek a hozzávalók a tészta lágyságát, puhaságát adják, hogy míg a lángos külseje és vékonyra húzott közepe ropogósabbra sül, addig a belseje ne száradjon ki.
A klasszikus lángos esetében egy kicsit lágyabb kenyértésztát készítünk, azaz a fél kilónyi liszt mellé kevés olajat is adunk a tésztához. Ha burgonyás lángos készítünk, akkor azt tehetjük burgonyapehellyel vagy főtt, áttört és hűlni hagyott krumplival.
A kelt tésztákhoz adott krumpli esetében azért fontos, hogy az áttört krumplit hűlni hagyjuk, mert így – gőz formájában - egy csomó felesleges víz távozik belőle. A krumplis lángosnál nagyságrendileg fél kiló liszthez negyed kilónyi főtt krumplival érdemes számolni.
A kefires vagy joghurttal készített lángos esetében a tejtermék mennyisége fél kiló lisztnél nagyjából 4 dl, viszont ennél a tésztánál semmilyen más folyadékot nem kell használni.
A káposztás lángosnál a fél kilónyi liszthez fél kilónyi káposztát használunk fel, de ezt előtte lereszeljük, lesózzuk, a felesleges vizet kinyomkodjuk belőle, majd meg is dinszteljük, és - mintha cvekedlihez készítenénk - kis cukorral meg is szórjuk. A káposzta nedvessége önmagában nem lenne elegendő, így ehhez a tésztához a káposzta mellett kevés vizet is adunk. Az előre bedagasztott tésztához adjuk a kihűlt káposztát és beledolgozzuk.
A lángost a sütés előtt legalább fél órát érdemes keleszteni, de akár egy-két napig is a hűtőben lehet hagyni. Ha a hűtőben szeretnénk tartani a tésztát, jó megoldást jelenthet, ha olajjal vékonyan kikent fedeles edényben vagy olajjal kikent zacskóban tároljuk.
Ha kész a lángos tésztája és már meg is kelt, akkor következhet a sütés. Ám előtte célszerű a lángost kiporciózni, és a lágy halmokat egy olajjal kikent tálcára tenni. Ezen a tálcán még nyugodtan hagyhatjuk pihenni a tésztát nagyjából 10 percet. Ezután vizes vagy olajos kézzel ügyesen ki kell nyújtani, és már mehetnek is az olajba, illetve a kinyújtott lángost akár meg is tölthetjük - például virslivel - mielőtt megsütnénk. Ilyenkor semmi más dolgunk nincs, mint a tésztát meghúzogatni, a virslit belefektetni, majd a tésztaszéleket összedolgozni. Lehet kísérletezni lágy töltelékkel is, de a puha tészta miatt nem biztos, hogy érdemes vesződni, hiszen megtölteni is nehézség, meg az sem szerencsés, ha sütés közben a töltelék szabad utat talál, és menthetetlenül elég az olajban.
A lángos sütésének ugyanaz a szabálya, mint a fánké. Forró olajat használjunk, de ne túl forrót, azaz a tésztának legyen ideje átsülni, de ne égjen meg. Arra ügyeljünk, hogy ha nem kellően forró az olaj, akkor a lángos megszívja magát, és a könnyű, ropogós tészta élménye biztosan elmarad.
A kész lángos konyha papírtörlőre tegyük, amely felissza róla a felesleges olajat, majd már csak annyi a dolgunk, hogy eldöntsük, mi kerüljön a tésztára. Gyerekkorunk klasszikusa, a fokhagyma mellett manapság már rengeteg bevált feltét létezik. A fokhagymás kencéhez semmi másra nincs szükség, csak 3 dl vízbe bele kell reszelni nagyjából 6 nagyobb gerezd fokhagymát, és egy napig hagyni állni.
A fokhagymás lángos mellett a másik klasszikus feltét a tejfölös-sajtos kombináció, de ezen kívül szinte már bármit tehetünk a lángosunkra, bizarr módon akár még édes feltétekkel is megpróbálkozhatunk. A tésztára szánt feltétek alá való tejföl - vagy adott esetben paradicsomos öntet - fűszerezésével is eljátszhatunk, illetve – a pizzához hasonlóan – különféle egyedi kombinációkat is kipróbálhatunk – a szalonnapörctől a sült hagymáig.
Az olajban sült lángos rokona, mondhatni elődje a kenyérlángos, azaz más néven langalló vagy töki pompos. A langalló a klasszikus lángos, amely még kemencében sül. Összetevőiben nem tér el az olajban sült lángostól, de konzisztenciájában mégiscsak más.
A kenyérlángos tésztája sűrűbb, nyújtható, emlékeztet az olasz focaccia tésztájára. A kenyérlángost tepsiben sütjük, és már a sütés előtt megpakoljuk feltétekkel. Klasszikus magyar pompos-feltét a tejföl fokhagymával, fűszerekkel elkeverve, erre kerül a lilahagyma és a húsos szalonna. Természetesen ez tovább cifrázható, tehetünk a lángosunkra kolbászt, paradicsomot, paprikát, újhagymát, darabos fokhagymát, megpakolhatjuk különféle előre grillezett zöldségekkel, vagy épp reszelt sajtot is tehetünk rá. A megpakolt lángost viszonylag magas hőfokon sütjük.
Hozzávalók:
25 dkg finomliszt
4 g száraz élesztő
1 kávéskanál só
1 kávéskanál cukor
2 dl kefir
1 tojás
Elkészítés: A hozzávalókat beleöntöm a kenyérsütő üstjébe, és a dagaszt/keleszt program elejét lefuttatom. Az alaposan kidolgozott tésztát egy tálba borítom, és a hűtőbe teszem legalább fél órára.
A tésztát olajos kézzel pogácsányi darabokra tépkedem, és egy tálcára teszem őket.
2 ujjnyi olajat forrósítok, majd visszaveszem alatta közepesre a lángot. A tésztáimat ügyesen addig forgatom, amíg szépen elvékonyodik a kezeim között, és az olajba teszem. Mikor az alja már szépen színesedik, megfordítom, és ha szép pirosra sült, papírtörlős tálcára teszem.
Hozzávalók:
A tésztához:
35 dkg kenyérliszt
1 kávéskanál porcukor
1 dkg friss élesztő
3 dl víz
2 kávéskanál só
A feltéthez:
30 dkg tejföl
15 dkg húsos szalonna
10 dkg emmentáli sajt
2 közepes fej lilahagyma
1 teáskanál só
2-3 gerezd fokhagyma
Elkészítés: A lisztet egy nagyobb keverőtálba kimérem, majd hozzáadom a sót, elkeverem. Az élesztőt a porcukorral összemorzsolom, majd amikor már folyik, akkor a langyos vízhez öntöm, s a keveréket lassan a liszthez adom. A tésztát alaposan kidolgozom, majd olajjal kikent nagyobb keverőtálba teszem, konyharuhával letakarom, és meleg helyen hagyom kelni.
Amikor már a duplájára kelt, akkor finoman lisztezett deszkára borítom, a gáztepsi méretére nyújtom. Sütőpapírral bélelt gáztepsibe fektetem.
A tejfölt sózom, majd belenyomom a fokhagymagerezdeket. A szalonnát kockákra vágom, a sajtot lereszelem, a hagymákat megpucolom és vékony karikára szelem. A tejföllel megkenem a tésztát, majd jöhetnek a szalonnák és a hagymakarikák, végezetül a reszelt sajttal finoman megszórom.
200 fokon sütöm, míg a sajt egyenletesen meg nem pirul.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.