Fontos tudni, hogy dél-afrikai növényként a muskátli jól alkalmazkodik a meleg, száraz időjáráshoz, a nedves gyökereket viszont nem tudja sokáig tolerálni.
A gyökér menti nedvesség attól alakul ki, ha túl sok víz kerül a cserépbe, amit a növény már nem tud hasznosítani. A felesleget okozhatja egy kiadósabb eső vagy a túlöntözés is, amelyek hatására a gyökerek elrohadnak.
A fuldokló muskátlit arról ismerheted fel, ha felemeled a cserepet, akkor víz csöpög belőle. A sárga és kókadt levelek szintén árulkodó jelek lehetnek, csak úgy, mint az elrohadt virágszárak és gyökerek. Mindezek mellett érdemes a levelek alját is megvizsgálni, hogy találsz-e rajtuk hólyagokat.
A felesleges víz ellen jó megoldás lehet a cserép alján egy réteg agyagkavics vagy duzzasztott agyag. Az sem mindegy, hogy milyen minőségű földet használsz: a jó minőségű virágföld stabil szerkezetű, így támasztékot ad a muskátlinak és elegendő levegőt enged a gyökerekhez.
Az agyag és a föld még nem minden, arra is érdemes figyelni, hogy a cserépalátét ne gyűjtse össze a felesleges vizet. Mielőtt megöntöznéd a növényt, érdemes az ujjaddal ellenőrizni, hogy szüksége van-e vízre. Ha a földet melegnek és száraznak érezed, de az még nem válik el a cserép peremétől, akkor nyugodtan megöntözheted.
Minél több napfény éri a muskátlit, annál káprázatosabb virágokat hoz, hiszen ez a növény imád napfürdőzni. Amennyiben a muskátli nehézkesen növekszik vagy nem hoz új virágot, több fényre van szüksége. A fény hatására levelei halványzöldek lesznek és alig kell majd az öntözni.
Ahhoz, hogy a muskátli erőteljesen növekedjen és bőségesen virágozzon, sok tápanyagot igényel, amelyek hiányában az anyagcseréje leáll és nem tud rendesen fejlődni. Ha a növény levelei halványsárgák vagy vöröses színűek, sőt, akár le is hullanak, az biztos jele a tápanyaghiánynak. Az is erre a problémára utal, ha hiába éri kellő napfény, a szokásosnál kevesebb virágot hoz vagy megáll a növekedésben.
Emellett azt is fontos tudni, hogy a tápanyaghiányban szenvedő növények általában fogékonyabbak a kártevőkre, és ez még a robusztusabb muskátlikra is igaz.
A friss és minőségi muskátliföld az első néhány hétben előtrágyázott, így nagyszerű otthona a muskátlinak. Négy héttel az ültetés után már érdemes használni folyékony muskátlitrágyát, a tápoldat csomagolásán pedig mindent megtalálsz arról, hogy milyen gyakran és milyen mennyiségben adagold a készítményt.
Forrás: Pelagronium for Europe
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.