A világ azon részein, ahol az áramellátottság nem biztosított az év 365 napján a nap 24 órájában, sokszor leleményes megoldásokkal hidalják át a nehézségeket. Ilyen például a villanytűzhelyet kiváltó, napenergiával működő sütő.
Egy ilyen szerkezethez fényvisszaverő panelekre van szükség, amik fényes bevonatú anyagból, például alumínumból, ezüstből készülhetnek. A paneleket ferdén illesztik össze, így amikor napsütés éri a felületet, a fényt lefelé irányulva verik vissza, azaz egy kis területre koncentrálódik a hő. Ez a könnyen és gyorsan felforrósodó terület szolgál főzőfelületként.
A napelemes tűzhelyeken a fényvisszaverő panelek alatt vagy felett van egy, az edények számára kialakított rész. Érdemes olyan lábast használni, ami feketére van festve, hiszen a sötét szín elnyeli a hőt, melynek hatására az étel felforrósodik, csakúgy, mint a hagyományos tűzhelyen. Ezt a tudományos elvet a hővisszatartás elvének nevezik, ez a magyarázat például arra is, hogy a lakásunk sem hűl ki egykönnyen a mostani forróságban.
A napkollektoros tűzhely akár a kb. 120 Celcius-fokos hőmérsékletet is elérheti.
A szerkezetünk kialakításától függhet, hogy mennyi hőt képes felvenni és megtartani, és így az is, hogy mit készíthetünk el ezzel a módszerrel. Vannak ugyanis olyan ételek, amelyek kifejezetten magas hőkezelést igényelnek a bennük lévő baktériumok miatt. De így is sok mindent megfőzhetünk ezen a módon, például rizst, krumplit, zöldségeket, nagy hőkezelést nem igénylő húsokat is.
A napelemes sütő hátránya, hogy lassabban készül el benne az étel, hiszen a természetes energia felhasználásával jóval lasabban melegszik fel, mint a mikróban vagy a hagyományos tűzhelyen. Azonban ez egy környezetbarát és teljesen ingyenes energiaforrás, és a világ sok országában az egyetlen lehetőség.
(Forrás)
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.