A méz főként cukorból és vízből áll. Mi teszi akkor ennyire értékessé? Aminosavai, enzimjei, vitaminjai, aroma- és ásványi anyagai miatt különleges! Bár ezek mindegyike csak kis koncentrációban fordul elő benne, együttesen páratlan hatást képesek kifejteni.
Gyulladások ellen
Magas cukortartalmának köszönhetően a méz elvonja a vizet a kórokozóktól, és ezzel megakadályozza az életben maradásukat. Savtartalma hátráltatja a szaporodásukat, egy bizonyos enzimje pedig fokozza a szervezetben az antibakteriális anyagok termelődését. Ráadásul a gyógyszerekkel ellentétben a mézzel szemben nem képesek immúnissá válni a kórokozók!
Köhögés ellen
A kellemetlen torokfájás esetén már egyetlen evőkanál méz is csodákat tesz. Egyszerűen csak hagyja, hogy az édes nektár elolvadjon a nyelvén, hiszen már a szájüregben kifejti antibakteriális hatását. Meleg teában feloldva belülről küzdi le a baktériumokat, így enyhíti például a légutak fertőzöttségét.
Fiatalon tartja a bőrt
A mézet már Kleopátra is szépségelixírként használta. A benne lévő flavonoidok, valamint króm, réz és cink fitten tartják a sejteket. Enyhe savai erősítik a bőr savköpenyét, gyulladásgátló enzimjei pedig enyhítik az irritációt, az apróbb bőrsérüléseket és a herpeszt. Naponta többször vigyünk fel a problémás területre egy csöpp mézet, és hagyjuk beszívódni – hamarosan ismét egészséges lesz a bőrünk!
Kinek tilos?
A méz tartalmazhat egy olyan spórás baktériumot, amely botulizmust (az ételmérgezés legsúlyosabb formája) okozhat. Erre a baktériumra a csecsemők különösen érzékenyek, ezért 12 hónapos korukig semmiképpen ne adjunk nekik belőle. A cukorbetegek étrendje sem tartalmazhat mézet.
Hogyan vásároljon?
Figyeljünk a termék sűrűségére és tisztaságára. Ha megfordítjuk a mézesüveget, és a légzárvány túl gyorsan emelkedik, a méz túl sok vizet tartalmaz. Légmentesen lezárva nem romlik meg, de a levegővel érintkezve vizet vesz fel, és erjedésnek indulhat. Kikristályosodása természetes folyamat, és nem a gyenge minőség jele. Újból folyékonnyá tehetjük, ha vízfürdőben maximum 40 °C-ra melegítjük. Ennél magasabb hőmérsékleten illóolajai elpárolognak, és az elbomlott enzimek hatástalanná válnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.