Őszre járt az idő, kemény szelek fújtak. A csemeték ugrándoztak a házikóban, de az asszonykát majd megvette az Isten hidege. Bekucorodott hát a konyhába, kalácsot dagasztott, jól felfűtötte a tűzhelyet, és annak a melegénél kapott erőre nap mint nap. Így éldegéltek és melegedtek a kalácsok más sütemények mellett.
Az ember minden reggel elment hazulról. Volt ott a faluban egy nagy és rejtélyes várkastély. Hosszú, feketecsuhás papok laktak benne, akiknek ifjak és leányok voltak a gondjakra bízva. Ezen a különös helyen töltötte az idejét a mi emberünk is napestig. Egy magas toronyszobába bezárva, letűnt idők titokzatos nyelveit tanította a csintalan suhancoknak rendületlenül. Esténként fáradtan sétált végig a széles, kerengős folyosókon, és hangosan dördült mögötte a nehéz vasapu, ahogy kilépett a sötét és esős ég alá. Hideg szélben baktatott haza. Otthon aztán leült a lócára, meleg levest kapott és friss kalácsot. A fiai csiviteltek, ficánkoltak és felcsimpaszkodtak a hátára...
Hozzávalók:
1 fej kínai kel
1 póréhagyma
2 sárgarépa
1 petrezselyemgyökér
fél doboz konzerv kukorica
3-4 szál virsli
2 evőkanál zabpehely
kb. 2 evőkanál tejföl
friss vágott kapor
olaj
só
Elkészítés: Az összevágott zöldségeket (póré, répa, petrezselyemzöld, kel) olajon megpirítom, rádobom a zabpelyhet, majd annyira felöntöm, hogy a víz ellepje a zöldségeket. Sózom. Amikor a zöldségek megpuhultak, jöhet a kukorica és a felszeletelt virsli. Mire a virsli is megfő, a zabpehelyből már nem fog látszani semmi, viszont épp megfelelően besűríti a levest. Ekkor a tejfölben elkeverem a kaprot, és behabarom vele a levest. Egyet forralok rajta, és már kész is!
Egyszer aztán vendégek érkeztek a kis házikóba: nagyanyó és nagyapó egy messzi csodaszép országból. Az asszonyka örömében mindjárt sütött is egy túrós süteményt, és sok-sok finom édességet tervezett még. De aztán másképp lett. Sok volt az újdonság, a teendő, a sok beszédnek is túl sok lett az alja... Az idő is megenyhült erre a pár napra, nem akaródzott felfűteni a konyhát. Egy szó, mint száz: a sok szép terv mind kútba hullott.
Illetve csak majdnem mind, mert a három fiú megmentette a család becsületét, ahogy az el is várható három ilyen talpra esett legénykétől. Így aztán ha több nem is, de egyetlen finom és kivételes sütemény mégiscsak elkészült ezekben a napokban.
A fiúk már jó előre begyűjtötték a málnát a kertből, a szederlekvárok is ott sorakoztak a polcon, és az asszonyka még az első lendület hevében meg is sütötte a vizes piskótát. Másnapra ugyan már mindenhez nagyobb kedve lett volna, mint tortát készíteni – de ekkor már igazán nem sok volt hátra a munkából. Erőt vett hát magán, és a gyerekeinek tett ígéretéhez híven befejezte a művet: habot vert, túrót, tejfölt kevert, egy kis lekvár, egy kis gyümölcs, és már kész is volt a habos málnatorta.
Hozzávalók:
6 tojásból vizes piskóta (vagy más, ami már bevált)
20 dkg túró
1-2 evőkanál tejföl (vagy aki Angliában készíti: se túró, se tejföl, hanem 25 dkg quark)
2 dl tejszín
1 csomag habfixáló
1 csomag vaníliás cukor
szederlekvár (esetleg málnalekvár)
1 nagy bögrényi málna (fagyasztott is lehet) és néhány friss gyümölcs a díszítéshez
cukor – nem tudom mennyi, kóstolgassuk, ki mennyire édesen szereti...
Elkészítés: A málnát becukrozom (ha fagyasztott, akkor így engedem ki, cukorral a tetején. Majd egy szűrőbe teszem, és felfogom a levét. Ha friss, akkor szétnyomkodom kicsit, és úgy fogom fel a levét.
Felverem a tejszínt, a leírásnak megfelelően a habverés első 10 percében hozzákeverem a habfixálót. Majd a túrót, a tejfölt (vagy quarkot) vaníliás cukorral és cukorral jól elkeverem. Ezután a két krémet és a málnazúzalékot összedolgozom. Nem baj, ha nem nagyon-nagyon édes, mert az egyik tésztalapra tömény lekvár kerül majd. :)
A piskótát három lapba vágom, és a felfogott málnalé harmadával meglocsolom az alsó tortalapot. Ezután megkenem a lapot szederlekvárral. Ráteszem a következő lapot, azt is meglocsolom a lével, és megkenem a túrós-habos-málnás krémmel, majd jöhet a harmadik piskótalap. Azt is meglocsolom málnalável (ha még van), és a maradék málnás krémet rákenem a torta külsejére. Friss málnával díszítem, és fél-egy órára a hűtőbe teszem.
Az asszonyka hajdanán, mikor még rövidpendelyes kislányka volt, igaz szeretettel viseltetett a baromfiak iránt. Különösen a kacsák álltak közel a szívéhez. Szerette a pici, felháborodottan csipogó jószágokat, és kedvelte a kényelmesen sápogó nagyokat is. Kellemesnek találta a darával kevert frissen vágott tavaszi csalán illatát és az őszi zsíros kukoricáét is, amivel a felnőtt állatokat tömte a nagyanyó. Szinte kedve lett volna neki is belekóstolni a finom édes, vizes kukoricába. Semmi szebb dolgot nem tudott elképzelni, mint ha valaki a kacsáival foglalkozik napestig. Nem is volt egyéb elképzelése a jövőre nézve, minthogy felnővén kacsagondozóként keresse meg a kenyerét. Egészen addig így ment ez, míg egy nyári napon az anyja 10 pici libával állított be az udvarra, és azt mondta, ezek a kislány gondjaira lesznek bízva. Úgy is lett. Neki kellett etetni, itatni, legeltetni őket. A kislány örömmel tette. Beszélgetett a libusokkal, szeretgette őket. Ha felvette valamelyiket, az mindjárt babrálni kezdett a lányka ruhájának gombjaival, szalagjaival vagy épp a hajával. Minden érdekességet “megkóstoltak” a kislibák, és egészen megszerették egymást a kislánnyal. Reggelenként örömmel várták őt, és mindjárt tele voltak mondanivalóval, egymás szavába vágva köszöntötték őt. Az ő keze alatt nőttek a pici libák szépséges ludakká.
A kislány azóta felcseperedett, gyermekei születtek, és ma is gyakran hasonlóan érzi magát, mint akkoriban: a kicsinyei körülfogják, és egymás szavába vágva mesélik az élményeiket... Egy biztos: azóta is egyetért a versikével: “nincs szebb állat, mint a lúd”, hát még ha vezetgeti a fiát...!
A napokban egy szép fényes őszi délután útnak indult a kis család madarakat nézni. Meg is találták a helyet egy kicsi, Slimbridge nevű falucskában, ahol sok-sok vízi madár és más efféle állat élt. Volt ott, réce-ruca-vadliba, lilik, hattyú és flamingó - de még vidra, vízi pocok és mezei egér is. Lemenőben volt a nap, szénasárga fényben fürödtek a távoli bokrok.
A kisfiúk boldogan szaladoztak, belegázoltak minden pocsolyába, és próbálták megsimogatni a szép és szelíd madarakat. Az asszony a férjébe karolt, és gyönyörködött: a ludakban, a kacsákban és a három kicsi fiókában. Érezni lehetett a levegőben az ősz szagát. És vadludak repültek a bozót felett.
Egy napon elérkezett a pihenés ideje is. Az ifjak nem bújták a régi könyveket, hanem hazautaztak a kacsalábon forgó palotáikba, ahol bizonyára készségesen lesték és rögvest teljesítették minden apró kívánságukat. A mi emberünk is megpihenhetett egy időre.
Vasárnap reggel volt. Az ember és a felesége már az este azért imádkoztak, hogy reggel mindenki békésen és lassan ébredjen. Odakinn csapkodott a szél, egész éjjel cibálta, ráncigálta a fákat, és hatalmas lökésekkel szaladt neki a ház falának újra és újra. Minden csendes volt, csak a szél zúgott. A legénykék és szüleik mélyen aludtak a jó meleg takaró alatt.
Kisvártatva azonban halk neszezés hallatszott a gyerekek szobája felől. Egyszerre csak kivágódott egy ajtó, majd kinyílt egy másik, és egy kicsi kerekarcú legényke furakodott be az anyja mellé. Odadugta a selymes kis fejecskéjét az asszony arcához, és halkan szuszogott. Így feküdtek egy rövid ideig. Egészen addig, míg a kicsi fiú hirtelen fel nem támaszkodott.
– Sebő, Kejemen hoj van? - kérdezte hangosan. És mivel nem kapott választ, megkérdezte még háromszor.
– Alszunk, édesem, feküdj le! - szólt oda az anyja végül.
Ő azonban nem nyugodott:
– Sebő, Kejemen hoj van? Kéjdezem.
– Alszanak a szobájukban – mondta az asszony, és reménykedett, hogy a kicsit ez kielégíti.
– Méj aljszanak???
– Mert éjszaka van.
– Nem. Jeggej van. Je akajok menni!
– Fofo, aludj még egy kicsit, nagyon korán van! - mondta utolsó elkeseredésében az asszony, habár nem hitte, hogy bármit is érnek a szavai.
– Menj át a fiúkhoz, feküdj be melléjük! - próbálkozott az apa.
Ez hatott. A kicsi kirobbant az ágyból, és átviharzott a gyerekszobába.
Nyertek pár percet. De milyen áron...! Hamarosan három pizsamás gyerek indított mindent elsöprő támadást ellenük. Ekkora túlerővel szemben semmi esélyük nem volt a bóbiskoló szülőknek.
– Mamacica, szeretlek! - mondta a középső fiú, és befészkelte magát a meleg takaró alá.
– Na, gyere, bújj ide!
– Miau, miau! - kontrázott a legidősebb fiúcska, és ő is befurakodott.
Egyszer csak jön ám nagy hanggal a legkisebb:
– Pál-taka-téper jó jeggelt, kukorikú, kokurikúúúúúúúúúúúúúú.
Na, a két idősebbnek sem kellett kétszer mondani, ők is neki kukorékolni! Irgalmatlan hangzavar támadt. A kicsi fiú - látva, hogy ilyen nagy sikere volt - újabb énekbe kezdett:
– Szegén begén vadok én, nincsen kukojicám, csak nadjágom van. Vájom a jó időt!
Na, erre már az asszony is nevetni kezdett – nem különben a két nagyobb “szegény begény”. Különösen a Kelemen nevű. Az úgy, de úgy nevetett, hogy kishíján bepisilt. Na, azt mindjárt ki is küldték, nehogy bent menjen ki. A kicsi szorosan a nyomban:
– Én is medek, én is pisijek!
Míg ők távol voltak, a legidősebb fiú kihasználta a hirtelen támadt csendet, és előhozakodott a saját mondandójával: szélsebesen magyarázni kezdte a legújabb világmegváltó gépét, az “F6-os Villám” különleges képességeit. Izgatottságában beletérdelt párszor az anyja veséjébe.
– Sebikém, megbeszélhetnénk ezt reggel? - kérdezte elkínzottan az anyja.
– Reggel??? De hát már reggel van! - méltatlankodott. És igaza volt. Kisvártatva egy meztelen kétéves ugrott a paplan közepére, nem törődve azzal, hogy vajon hol áll meg, kit hogyan talál meg.
– Pucéj vadok! Pucéj vadok!!! Kukurikúúú! - kiabálta teli torokból.
– Ó, Fofo, rám léptél!!! - nehezményezte a legidősebb fiú – Utálom a Fofót, olyan vandál. A múltkor is hozzám vágta a vonatot. A Kelét is utálom, mert tőle tanulta a dobálózást. Mindjárt fölrobbanok!!!
– És ha így utálkozol, Sebő, akkor ezt meg tőled fogja megtanulni. Ezt szeretnéd?
– Nem...csak azt, hogy ne dobálózzon.
– Főjobbanok! Jejobbanok!!! Főjobbanok! Jejobbanok! - kukorékolt tovább a legkisebb – Apa ekapjak! Megtajájtajak!!!
– Na, induljatok lefelé! Gyorsan! Kakasoknak és nyávogó macskáknak az udvaron a helyük!- elégelte meg a baromfiudvart a ház ura.
– Jó!!! Kejemen deje, kimedünk a udvajja – ugrott máris a kis pucér egér.
Kelemen dőlt a nevetéstől. Tiszta szerencse, hogy az előbb már kiment, mert most biztosan baj érte volna az ágyneműt.
– Na, hess, hess, menjetek le! - zavarta őket az asszony is.
– Az udvarra??? - ijedezett Sebő.
– Igen, ha kukorékolni vagy nyávogni van kedved továbbra is, akkor oda. De ha esetleg olvasni szeretnél, akkor elég, ha a játszószobába mégy. Megyek én is mindjárt. Csak pár perc nyugalmat szeretnék.
A három görbe legényke lerobogott a lépcsőn. Az asszony és az ember fellélegeztek, és erősen bizakodtak, hogy azok ott lenn egy kis ideig nyugodtan eljátszanak a kockákkal, vagy találnak maguknak egy-egy könyvet, amit békésen nézegethetnek. Pár perc múlva azonban felcsendült odalentről a “Boci-boci tarka” - a játékzongorán...
“Na, ennyi volt a reggel” - vesztette el minden reményét az asszonyka, és kikászálódott az ágyból. Gondosan becsukta maga mögött az ajtót, hátha szegény, fáradt ember még tud aludni egy kicsit. Letámolygott a lépcsőn. Vizet melegített, kávét főzött – és közben igyekezett csukva tartani a szemeit. A konyhapultnak támaszkodva itta az első kortyokat. Lassan kinyitotta a szemét, és ezúttal úgy is hagyta. Döbbenten nézte az óramutatókat: 6 óra múlt 10 perccel.
Tányérokat, vajat, lekvárt vett elő: megkent három szelet kenyeret, x alakban négybe vágta őket, de még nem riadóztatta a baromfiudvart a reggelihez. Mostanra szépen játszani kezdtek.
Hideg volt, fázott. Odakint ítéletidő volt. Sarki szelet hozott erre a tenger. Az ablakok mellett csak úgy süvöltött be a szél: meglengette a függönyt.
A konyhapulton ott ébredezett a tegnap bedagasztott aludtejes kalács tésztája. Szépen megkelt reggelre, öröm volt nézni. Az asszony bekapcsolta a sütőt. Hát még ez milyen öröm volt! Kinyújtotta, szétvágta, háromba fonta a kalácsot.
– Mi tinájsz Mamma? - szaladt be a kegkisebb fiú – Ó!!! - Ámult el, mikor meglátta a szép sárga, tojással megkent tésztát.
– Cukrot szórok a kalácsra.
A kicsi sarkon fordult, kirohant:
– Sebő, Kejemeeeen!!! Kajács van!!!
Fél nyolckor már meleg volt, a lekváros kenyerek is elfogytak. A legénykék nem voltak éhesek, de a frissen sült tészta illata mindenkit a konyhába csalt. A mindennapi munkától megfáradt ember is felébredt, az kiskakasok és nyávogó macskák is elősomfordáltak a szomszéd szobából. Még az “F6-os Villám” szupertitkos tervrajzait is muszáj volt őrizetlenül hagyni egy időre (lett is aztán hadd el hadd!)...
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.