Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Tiramisu egyszerűen recept
Tiramisu egyszerűen
A tökéletes flódni recept
A tökéletes flódni
Lencsefőzelék recept
Lencsefőzelék
Lilahagymás-majonézes krumplisaláta recept
Lilahagymás-majonézes krumplisaláta
Franciasaláta (alaprecept) recept
Franciasaláta (alaprecept)
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
Fanta szelet egyszerűen recept
Fanta szelet egyszerűen
Lencsegulyás recept
Lencsegulyás
Zserbó – az eredeti recept recept
Zserbó – az eredeti recept
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
A legfinomabb gesztenyekrémleves recept
A legfinomabb gesztenyekrémleves
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Klasszikus kocsonya recept
Klasszikus kocsonya
Kaszinótojás franciasalátával recept
Kaszinótojás franciasalátával
Mákos guba  recept
Mákos guba
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Klasszikus töltött káposzta recept
Klasszikus töltött káposzta
A bólé a leggyakrabban úgy készül, hogy az otthon található maradék alkohol, gyümölcs és pezsgőkészletek kreatív összeforgatásra kerülnek. Ennek megfelelően több ezer bólérecept kering a neten, mindenki ízlése szerint mixel otthon.
A bólé

Mi van a bóléban? Különféle rövid italok, bor, gyümölcsök, cukor és pezsgő vagy más szénsavas összetevő, melyet a felszolgálás előtt adnak az italhoz. A bólé azért ütős, mert a benne lévő cukor és szénsav hatására az alkohol gyorsabban szívódik fel. Olyan bulikon jó választás, ahol inkább a vendégekkel töltenénk az időt, ahelyett, hogy a konyhában koktélokat kevergetnénk napestig. A bólés tálból mindenki önkiszolgál, így a házigazda is szórakozhat.
A bólé szó eredete az angol bowl (ejtsd: ból), melynek jelentése egyszerűen tál. A bóléról sokunknak a 80-as évek házibulijai és az azokat követő garantált fejfájás jut eszébe, pedig ha megfelelő minőségű alapanyagokat használunk és mértékkel fogyasztjuk, ez elkerülhető.

Szilveszteri bóléságaink
Szilveszteri bóléságaink
Mibe tegyük?

A bólé alapanyagait egy nagy üvegedényben kell összekeverni. Ez lehet autentikus bólés tál, melyhez lehetőleg igazi bólés poharak tartoznak. Ha nagyon sok a hely a tálalószekrényben, vehetünk antik boltban gyönyörű kristály bólés tálat is, de egy nagyobbacska üveg salátástál bőven megteszi. Kell még hozzá merőkanál és bólés poharak. A tálat feldíszíthetjük citrom, narancs, lime szeletekkel.

B.Ú.É.K!
B.Ú.É.K!
Mit tegyünk bele?

Nincsen bólé gyümölcs nélkül, ez lehet konzerv és friss gyümölcs is, de vegyesen is csinálhatjuk. Nyáron eper, málna, télen banán, narancs, kiwi, befőttek. Jó, ha többféle gyümölcs kerül bele, melyek lehetőleg különböző színűek, ezek mutatnak istenien együtt. Könnyebben fogyasztható, ha viszonylag apróra kockázzuk őket. A gyümölcsökre szórjunk cukrot, majd következzen a rövid ital vagy likőr, ízlés szerint. Borral felöntjük és mehet a hűtőbe pihenni, akár egy egész napra. Tálalás előtt öntsük fel jéghideg pezsgővel, és várjuk a hatást.

B.Ó.L.É!
B.Ó.L.É!
Puncs, bólé vagy krampampuli

A puncs és a bólé gyakran szinonimaként használatosak, bár a puncs elsősorban forró ital. A puncs szó eredetileg az ötös szám perzsa elnevezéséből származik, hiszen öt dolog kell hozzá: alkohol, cukor, citrom, víz és tea vagy fűszerek. A krampampuli is forró ital, mégsem puncs, bár német rokona a Feuerzangenbowle (ejtsd: fájerzángenbólé: jelentése lángnyelv bólé) jól mutatja, hogy igazából a bólé, a puncs és a krampampuli erős rokoni szálakat mutatnak.

A krampampuli valószínűleg német közvetítéssel került hazánkba. Egy tűzálló tálba fügét, kimagozott datolyát, mazsolát, malagaszőlőt, cukrozott narancshéjat, dióval bélelt aszaltszilvát , tördelt szentjánoskenyeret kell tenni. Már eddig gyönyörű. A tál tetejére vasrostély kerül, erre pedig egy egykilós süvegcukor (én sem láttam még hazai boltban), amit (cukornád) rummal jól megöntözünk. Ezt a rummal meglocsolt süvegcukrot kell meggyújtani fidibusszal (az öngyújtó őse). Ahogy a szesz ég, a cukor olvad és rácsepeg a tálban lévő finomságokra. Amikor kész, hozzáöntünk két liter, fahéjjal, citromhéjjal, szegfűszeggel fűszerezett fehérbort, 1 liter forró teát, 2 citrom és 2 narancs levét, és már kész is az autentikus krampampuli, melyet alapos keverés után szervírozhatunk is.

Dinnyebólé (5 literes)
Felkockázunk 2 sárgadinnyét, 2 narancsot, 2 citromot, 2 lime-ot, 2 banánt és 1 őszibarackkonzervet. Hozzáadunk az őszibarack levét, 10 evőkanál cukrot, 1 üveg vodkát, fél liter dinnyelikőrt, jól megkeverjük és berakjuk a hűtőbe. Szervírozás előtt nyakonöntjük 2 liter ananászlével és 1 üveg száraz pezsgővel.

Narancsbólé
Egy narancsot átdörzsölünk négy kockacukorral. A narancsos kockacukrokat bólésedénybe tesszük, borban feloldjuk, majd hozzáadjuk a meghámozott, szeletelt, majd négy részre vágott narancsot. Megszórjuk cukorral, és annyi bort öntünk rá, hogy ellepje. Néhány órát állni hagyjuk, majd hozzáadjuk a maradék bort. Tehetünk bele 1-2 kupica narancslikőrt vagy Grand Marniert. Egy üveg hűtött pezsgő kerül ebbe is tálalás előtt.

Ananászbólé
1 ananászt megtisztítunk, felszeleteljük és felcsíkozzuk. Cukrozzuk, és annyi bort öntünk rá, hogy ellepje. Néhány órát állni hagyjuk, majd hozzáadjuk a maradék bort. Ebbe is tehetünk ananászlikőrt és persze a pezsgő tálalás előtt.

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.