Sörös koktélokat a világon szinte mindenhol fogyasztanak, annál is inkább, mivel a sör a víz és a tea után a világon leggyakrabban fogyasztott italfajta. Ha sörös koktélról beszélünk, akkor talán sokunknak az osztrák síelések utáni kártyapartik sztárja ugrik be, a németek és osztrákok által kedvelt Radler, illetve a belga gyümölcsös sörök, de a kép ennél jóval árnyaltabb.
Sör + gyömbér vagy sör + limonádé= az angolszászok shandy-nek (ejtsd: sendi) hívnak minden ilyen keveréket. Ebből is vannak ismertebb és különlegesebb fajták.
Radler: limonádé és sör, Bajorországban Russ vagy Russe, a franciáknál Panaché ( ejtsd: panasé, jelentése keverék), Észak-Németországban Alsterwasser (ejtsd: alsztervásszer, az Alster víz), Hollandiában Hófehérkének hívják.
Almdudler: Ausztriában kapható, a gyógynövényes szódával kevert Pilsner típusú sör.
Véres Szem: 1 üveg sör 1 dl paradicsomlével keverve.
Liverpooli Csók: Bármilyen sötét sör Cassis-szal, vagyis feketeribizli likőrrel keverve.
A creme de cassis vérvörös, édes, feketeribizli ízű likőr, mely a Kir koktélok alapja. Alkoholtartalma 20% körüli. 1712-ben Cassis kikötővárosában adták el először láz és pestis elleni orvosságként. Az ital modern verziója 1841-ben jelent meg Burgundiában. Feketeribizli finomított alkoholba préselésével és cukor folyamatos hozzáadásával készül. Bár a feketeribizli likőr Burgundia specialitása, Franciaország más városaiban, illetve Luxemburgban és Québec-ben is gyártják. A likőr minősége függ a gyümölcs minőségétől és az elkészítési eljárástól is. A "Crème de Cassis de Dijon" feliratú üveg garantáltan a dijoni régióból származik. A világon évente 16 millió liter feketeribizli likőrt gyártanak, melynek nagy részét Franciaországban használják, de exportálnak is. Az édesszájú Hercule Poirot-nak, Agatha Christie detektívjének egyik kedvenc italaként tartjuk számon. (A másik kedvence a mentakrém volt.)
Méhcsípés: Barnasör narancslével keverve.
Broadway: Sör és kóla, főleg Japánban kedvelt.
A nagy sörivó nemzetek évszázadok óta keverik a különböző sörfajtákat, de ezekről majd egy másik cikkben ejtünk szót. A sör népszerű más alkoholokkal keverve is.
Kígyómarás: az angolok kedvence, fele rész sör, fele rész almabor, esetleg egy kis feketeribizlis szörppel megbolondítva.
Fekete Bársony: fele Guinness, fele pezsgő. Ha pezsgőspohárban készítjük ezt a koktélt és a Guinness kerül alulra, melyre óvatosan, kanál hátán csorgatjuk a pezsgőt, érdekes hatást érhetünk el.
A legelterjedtebb a korsó sörbe kevert gyakorlatilag bármilyen feles. A rövidital és sör kombinációjával azért csak a legbátrabbak próbálkozzanak és készítsék elő másnapra a fejfájáscsillapítót.
Tengeralattjáró: 1 korsó sör és 4 cl vodka (vagy Jager) keveréke
Karibi Éjszaka: 1 korsó sör és 3 cl kávélikőr
Ír bomba: minden van benne, ami ír: 1 korsó Guinness, 2 cl whiskey, 2 cl Baileys
Churchill: 5 dl világos sör 5 cl Camparival felöntve
Kutyaorr: 2,5 dl porter sör és 1 cl gin
Moszkvai Szamár: 3 cl vodka, 3 cl citromlé és 3 dl világos lager sör
Jean Biere: 2 dl világos lager sör 2 cl konyakkal felöntve.
Vetkőzz!: 3 dl világos lager sör, 2 cl gin, 2 cl citromlé és egy öntet grenadine
Déli Szél: (South Wind) 3dl sör és 2 cl dinnyelikőr keveréke
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.