A lehetőségek tárháza széles. Rengeteg dologból lehet „tejet” „tejterméket” készíteni. A sokaságból kiválasztottam néhányat, melyek vagy azért kerültek a választásba, mert nagyon sokak számára fogyasztható, vagy azért, mert nagyon különleges.
Talán a legtöbben ezt az alternatív tejpótló italt ismerik. Létezik belőle teljesen folyékony, ami a dobozos tejre hajaz, de van sűrűbb, tejszín-szerű, és egészen sűrű krém változat is.
A kókuszt már a gyermekek is jól tolerálják, bátran lehet vele főzni, vagy akár kakaót készíteni belőle. A bolti kókuszitalok kiválasztásánál arra figyeljünk, hogy minél kevesebb hozzáadott ez-az legyen benne - de inkább készítsünk gyorsan frisset, és mindig annyit, amennyi 2 nap alatt elfogy. Ráadásul sokkal olcsóbb is!
Így készül:
7dl szűrt vízzel leforrázok 20 dkg zsíros kókuszreszeléket. Hagyom állni 5 percet, majd leturmixolom 2-3 percen keresztül. Újabb 5 percig hagyom állni és leszűröm. Kókuszzsírral, vagy ghível lehet krémesebbé tenni, a kávéhoz pl. a ghís változat szenzációs! Fogyasztás előtt nem árt felrázni, illetve ha zsiradékkal dúsítottuk, kicsit felmelegíteni, hogy a zsír felolvadjon.
Az olajos csonthéjasokból készült italválaszték is megnőtt az utóbbi időben. Főleg mandulaital-félékből fedezhetünk fel többet, de már mogyoróval is találkoztam. Ezeknél a tejeknél méginkább figyeljük oda a választásnál, nézzük meg alaposan, hogy milyen összetevőik vannak - a cukor, sajnos, a legtöbbnél ott van.
Így készül:
Ezeket is egyszerű elkészíteni. A folyamat és a mennyiségek ugyan azok, mint a kókusznál, annyival kiegészítve, hogy a magok tisztítottak - azaz a papírszerű belső héjuktól is mentesek - legyenek, és mielőtt felhasználjuk, egy éjszakára érdemes beáztatni őket, majd másnap a levet leönteni róla.
Fitát tartalmuk miatt nem javasolt napi szinten fogyasztani ezeket az italokat, illetve magát a magot is mértékkel (fél marék összesen 1 nap). A fitát egy olyan anyag, amely, az ásványi anyagokkal komplexet képezve képes az alapvető tápanyagok, mint kalcium, vas, cink, magnézium felszívódásának megakadályozására.
Ilyennel még kereskedelmi forgalomban nem találkoztam, viszont házilag isteni italt lehet készíteni a mákból: nagyon finom süteményekhez, krémekhez, kávéhoz de önmagában fogyasztva is csodás!
Így készül:
A többitől kicsit eltérően szoktam készíteni. 20 dkg mákot és 6db magozott friss datolyát 1l tisztított vízzel forrázok le. Ezt hagyom 5 percig pihenni. Hozzáadok fél mokkáskanál fahéjat, fél mokkáskanál vaníliaőrleményt és 3 evőkanál mákolajat. Az egészet 2-3 percig turmixolom, aztán leszűröm. Télen melegen, nyáron hidegen isteni ital! A szűrőben levő mákot akár 2 adag mákos tésztának is elfogyaszthatjuk, vagy süteményt készíthetünk belőle.
Bónusz: a mák nagyszerű kálciumforrás! Amíg 100ml tehéntej 120mg kálciumot tartalmaz, addig 100g mák 1400mg-ot! (forrás: Semmelweis Egyetem) Azaz, ha a tejet a kálciumtartalma miatt isszuk, máris van alternatíva. Sőt, a magnézium és kálium tartalma is jelentős. A mákolajjal pedig E-vitaminnal (zsírban jól oldódó antioxidáns, sejtvédő-regeneráló, szabadgyök fogó) dúsítjuk italunkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.