A barátfülét vagy derelyét mindenki ismeri, hiszen még az iskolai menzákon is kivételesen nagy sztár, olasz rokona a ravioli, Kínában a wonton, a szlávoknál a pirog, Libanonban, Szíriában a sishbarak, a sor a végtelenségig folytatható. A megfőtt tésztát szórják sajttal, mákkal, tálalják különféle szószokkal, öntetekkel, de levesbetétként és olajban sütve is megállják a helyüket.
Legismertebb a szilvalekváros, mákos vagy túróval töltött derelye, mely vízben főtt, töltött tészta. A barátfüle név etimológiája tisztázatlan. A tészta lehet burgonyás - a szilvásgombóc tésztájához hasonlóan -, de gyúrt tésztából is készítik. A töltelékek lehetnek sósak is, a magyar konyha ismeri a sajttal, káposztával, gombával töltött derelyéket is. A speciális forma eléréséhez jól jöhet egy derelyevágó, ami nemcsak vágja, de össze is nyomja a tészta széleit. Gyorsan elkészül. A vízben megfőtt tésztákat, pirított zsemlemorzsában vagy mákban forgatjuk meg.
Derelyéink >>>
Barátfüle élesztővel >>>
Frissen és félkészen is kapható nálunk az olasz ravioli, melyet az olaszok általában paradicsomszósszal, olvasztott fűszeres vajjal, vagy pestós szószokkal tálalnak. A töltelék lehet halas, sajtos (rikottás-spenótos vagy akár rikottás-csalános), paradicsomos, tökös, gombás, gesztenyés, articsókás, céklás püréből készült, de a sort itt is a végtelenségig folytathatjuk. A kis méretű raviolikat agnolinek (ejtsd: annyolíni, vagyis báránykáknak) is becézik és levesbetétként használják.
Ravioli receptek >>>
A kínai konyha kedvelt és nyugaton is egyre ismertebb étele a wonton. Dim sum étkezések gyakori szereplője. Levesbetétként és olajban sütve is fogyasztható, nagyobb áruházakban kész wonton lapokat is lehet vásárolni, melyeket csak meg kell tölteni.
A töltelék lehet darált húsos, rákos, hagymás, gyömbéres - és általában használunk az elkészítéskor szójaszószt és szezámolajat.
A wonton tésztát a mi derelyénkhez hasonlóan lehet háromszög alakúra hajtogatni, de elterjedtek a tarisznyaformák és rongylabdaszerűen is össze lehet gyúrni. A szecsuáni, shanghai, kantoni konyhák más- és másképp készítik a wontont.
Wonton receptek >>>
A dim sum fontos kifejezés azoknak, akiket érdekel a távol keleti konyhaművészet. Szó szerinti jelentése: a szív megérintése. Ez egy olyan étkezés, melyet családi, baráti körben fogyasztanak. A dim sum lehet reggeli vagy ebéd. Ilyenkor apró falatokból álló ételeket szolgálnak fel, ezeket teával kísérik. A dim sum ételek között találunk batyukat, halételeket, húsos fogásokat, édességet és gyümölcsöt is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.