Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Mákos guba  recept
Mákos guba
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Egészséges

10 hagymafajta, amit ismerned és használnod kell!

Hagyma nélkül számtalan étel egyszerűen elképzelhetetlen. A hagyma vitamintartalma, baktériumölő hatása ismert, de segíti az emésztést, csökkenti a vérnyomást, ezáltal a szívbetegségek kialakulását is. Igazi téli zöldség, de kevesen tudják, hogy mi a különbség a fehér, a lila és a vörös fajták között. Megmutatjuk!

Vöröshagyma

A leggyakrabban használt hagymafajta hazánkban. A legtöbb magyaros ételnek a paprikás pirított hagyma az alapja. Nevét bronzos­vörös burokleveleiről kapta, amelyek szép színűre festik akár a húslevest, akár a húsvéti tojást.

Lila hagyma

A vöröshagymához képest kevésbé erős, gyakran édeskés ízű, enyhén csípős hagyma. Nagyon jól illik a nyári salátákba, illetve a - magyar konyhában klasszikusnak számító - zsíros kenyér is lilahagymával az igazi. Főve és sütve is kifejezetten finom, fogyaszthatjuk nyersen salátákban, vagy egyszerűen csak friss zöldségként. A franciák ratatouille ragujába is lilahagyma dukál.

Mogyoróhagyma, más néven salottahagyma

A salottahagyma, más néven mogyoróhagyma édesebb és kevésbé csípős, mint a lila hagyma.
A salottahagyma, más néven mogyoróhagyma édesebb és kevésbé csípős, mint a lila hagyma.

Kisebb, mint a vöröshagyma; az alakja kerekded vagy hosszúkás, több gerezdre bontható, de a héja szintén vöröses, néha lilás-vöröses. Kevésbé intenzív az íze, mint a vörös testvéréé, és picit édeskésebb is. Gyógyhatása pedig annyiban más, hgy fokozza a mirigyműködést, szabályozza a májfunkciót, valamint jótékony hatással van a szívre, a vérnyomásra és az idegrendszerre is. Visszafogottsága miatt tökéletes salátákhoz, mártogatósokhoz, pástétomokhoz, krémekhez, vagy ragukhoz is.

Fokhagyma

Rendkívül intenzív az íze, ezért érzékeny gyomrúak óvatosan fogyasszák - főleg nyersen! Az európai konyhákba Ázsiából és az arab világból érkezett. A fokhagyma erős baktériumölő hatással rendelkezik. Levesek, halételek, pácok nélkülözhetetlen ízesítője. Nyersen, szárítva, por és krém formában is hozzájuthatunk.
 

A snidlinget sose főzd: csak vágd le, és dobd a saláta, a leves, vagy a szendvics tetejére!
A snidlinget sose főzd: csak vágd le, és dobd a saláta, a leves, vagy a szendvics tetejére!

Metélőhagyma, vagy Snidling

Ezt a fűszerű évelő hagymát főleg a főtt ételek vagy egyéb fogások utólagos ízesítésére használjuk. A snidlinget főzni nem szabad, mert elveszti az ízét, így csak közvetlenül a tálalás előtt adható az ételekhez. A metélőhagymát lehetőleg ne tépjük, hanem - minél közelebb a földjéhez - ollóval vágjuk le, mert így tovább él.

Gyöngyhagyma

Ezüstös vagy aranyos színű, kisméretű hagyma, ami leggyakrabban savanyított állapotában ismert. A gyöngyhagyma nagyon jó főzve, különféle húsos, zöldséges ragukhoz adva. A görög stifadónak is elengedhetetlen eleme.

Sonkahagyma

A salottahagymával gyakran összekeverik, pedig a sonkahagyma teste hosszúkás, hengeres, íze nagyon kellemes, nem csípős, épp ezért salátákba, illetve mártásokba jobb választás, mint a lilahagyma, ám sokan főzéshez is ezt a fajtát használják, mert pikánsabb ízt ad az ételnek.

Fehér hagyma, újhagyma, lila hagyma, vöröshagyma, és mogyoróhagyma: csupa egészség!
Fehér hagyma, újhagyma, lila hagyma, vöröshagyma, és mogyoróhagyma: csupa egészség!

Póréhagyma

Könnyen beszerezhető zöldség, a legtöbb piacon egész évben kapható póréhagyma. Leggyakrabban leveshez vagy különféle mártások, rakott ételekhez használják, de a póré zöld része salátába és tésztákhoz is remek.

Fehérhagyma

A fehérhagyma édes ízű, kifejezetten salátába való hagymafajta. Nálunk korábban viszonylag ritkán lehett kapni, de ma már egyre több zöldségesnél fellelhető. Érdemes kipróbálni, mert a fehérhagyma kevésbé csíp, édesebb, mint a közismert vörös- vagy lila hagyma. Ráadásul az igazi görög salátába ez az enyhe hagyma való.

Medvehagyma

A  medvehagymát használhatod vajas kenyérhez, salátához, levesnek, vagy akár pesztót is készíthetsz belőle.
A medvehagymát használhatod vajas kenyérhez, salátához, levesnek, vagy akár pesztót is készíthetsz belőle.

Sajnos ez a szuper hagymafajta csupán 2-3 hétig színesíti a tavaszi piacot. A fokhagymára emlékeztető íze, illata miatt remek saláta alapanyag, sőt sütni és főzni is érdemes vele. Készíthető belőle krémleves, jól megállja a helyét a mártásokban, és akár a snidlinget, a medvehagymát is ehetjük vajas kenyérre szórva. Olajnak elkészítve sokáig élvezhetjük jellegzetes aromáját. Olyan helyről szerezd be, ahol biztosan tudják, hogy valóban

 

Így szeletelj hagymát könnyek nélkül!

A hagyma aminosavjainak hatására felszabadul a könnyelválasztást serkentő enzim a testünkben. Amikor a hagyma aminosavjai (több átalakulás után) a szemünk szaruhártya idegeit elérik, akkor működésbe lépnek a könnymirigyek – ezzel védve a csípős anyagtól a szemenket.

Számos praktika, város legenda kering arról, hogyan szeletelhetünk friss, erős hagymát sírás nélkül!

  1. Pucold meg a hagymát, vágd félbe, majd tedd tíz percre a mélyhűtőbe. Utána szeleteléskor nem csíp!
  2. A meghámozott hagymát mártsd hideg vízbe, majd az elvágott felével lefelé kezdd szeletelni - minél gyorsabban.
  3. Hámozás után tedd jeges vízbe a hagymát pár percre, és utána szeleteld!
  4. A hagyma végét vágd le utoljára, úgy akkor kezdenél könnyezni, amikor már befejezted a szeletelést.

 

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.