A rendszeres fogmosás még nem minden esetben egyenlő a megfelelő szájhigiéniával! Ha nem mosol fogat elég alaposan, akkor a lepedék megtapad a fogfelszínen és fogkővé alakul. Ez a fogszuvasodáshoz vezető út első lépcsőfoka. Fontos, hogy fogaid minden oldalát körültekintően tisztítsd meg puha sörtéjű fogkefével. A fogközöket pedig fogselyem használatával szabadíthatod meg a lerakódásoktól.
Ha elhanyagolod az alapos fogmosást, akkor a fogkő hamarabb kialakul a fogzománcon. Ennek felületén a baktériumok könnyebben megtelepednek, és az általuk termelt savak jelentősen károsíthatják a fog felületét. A gyulladt íny kipirosodik és vérzik, hosszú távon pedigfogínysorvadás,majd fogvesztés is felléphet. Ezért már az enyhébb panaszok esetén is érdemes fogorvoshoz fordulni, hogy még időben kezelni lehessen a kialakuló elváltozásokat.
Az egészséges fogakhoz a helyes táplálkozás is hozzájárul! Ha megfogadod az alábbi tippeket, máris sokat tettél azért, hogy a fogaid sokáig egészségesek maradjanak.
1. Fogyassz kalciumban gazdag ételeket!
A fogakat és a csontokat legnagyobb mennyiségben a kalcium építi fel. A tejtermékekben sok kalcium található, ezért érdemes rendszeresen tejet, joghurtot és sajtokat fogyasztanod. Ha inkább a zöldségeket kedveled, akkor a kelkáposzta vagy a brokkoli járulhat hozzá a természetes kalciumpótláshoz.
2. Kerüld a cukros ételeket!
A cukor elsőrangú tápanyag a szájban élő baktériumok számára. A cukor felhasználása során a kórokozók savas közeget hoznak létre, amely károsítja a fogzománcot. Eleinte csak fellazul a szerkezete, de idővel ki is lyukadhat, ez okozza a fogszuvasodást. Cukor nemcsak az édességekben van, hanem számos üdítőitalban is, ezért lehetőleg ezeket is mellőzd.
3. Hanyagold az elszíneződést okozó italokat!
A fogak elszíneződéséért nem csak a dohányzás tehető felelőssé. Persze a nikotin lerakódva a zománcra barnásra színezi el a fogakat, ami újabb ok a dohányzás abbahagyására. Azonban a vörösborban, a fekete teában és a kávéban is vannak olyan vegyületek, amelyek lerakódva a fogfelszínre sötétebbé teszik annak árnyalatát. Ezért érdemes ezeket az italokat mértékkel fogyasztani.
4. Ne moss fogat közvetlenül étkezés után!
A gyümölcsök és az üdítőitalok savtartalma szintén fellazíthatja a fogzománc szerkezetét, ezért nem szabad azonnal fogat mosni étkezés után. Ugyanis a dörzsölés hatására sokkal jobban roncsolódhat a savas ételek miatt meggyengült fogzománc. Hagyd, hogy érvényesüljön a nyál természetes tisztító hatása. Elegendő, ha naponta kétszer mosol fogat, de az legyen alapos!
5. Igyál sok vizet!
A vízzel való öblögetés segít az étkezés után a szájban lerakódott ételmaradékok nagy részének eltakarításában. A víz nem károsítja a fogak felületét, ellentétben a cukros üdítőkkel vagy a szénsavas italokkal. A megfelelő mennyiségű vízfogyasztás hozzájárul a normális mennyiségű nyál termelődéséhez, amely fenntartja a szájban a szükséges egyensúlyt. A kiszáradt nyálkahártya nehezebben áll ellen a kórokozónak és a fertőzéseknek, védelme érdekében pedig napi 2-3 liter víz fogyasztását érdemes alapvetően célként kitűzni.
A legjobb megelőzés, ha rendszeresen jársz fogászati szűrővizsgálatokra, hiszen a szakember már akkor észreveszi az elváltozásokat, amikor számodra még nem is okoz panaszt vagy fájdalmat. Érdemes félévente eltávolíttatnod a lerakódott fogkövet is. Így nemcsak megelőzheted a fogszuvasodást, hanem a vizsgálatot is letudod egy füst alatt.
Ha a fájdalom csak időnként jelentkezik, akkor se hanyagold el, hiszen érdemes utánajárni a baj okának. A gyulladt és vérző íny sokszor nem is okoz fájdalmat, azonban a kezeletlen fogínygyulladás átalakulhat fogínysorvadássá, amely a fog elvesztésével is végződhet. Ezért a legkisebb elváltozás esetén is keress fel egy fogorvost!
A fogak egészségét nemcsak a helyes szájhigiéniával tudod fenntartani, hanem a megfelelő táplálkozással is. A kiegyensúlyozott, egészséges étkezés ellátja a fogakat a megfelelő ásványi anyagokkal és vitaminokkal. Emellett érdemes a fogat károsító ételeket és italokat is mellőzni, főleg a túlzottan savas vagy cukros készítményeket. Bármennyire is odafigyelsz fogaid épségére, a rendszeres fogászati szűrővizsgálatokra mindenképpen szükség van, legalább évente egyszer.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.