November első hétvégéjén, a Szent Márton Hét nyitásaként vásározók és vásárlók sokaságával telik meg a Vasi Múzeumfalu. Hazánk szinte valamennyi szegletéből érkeznek minőségi portékákat kínáló árusok, de ahogyan ez minden évben lenni szokott, a Szék Városért Egyesület tagjai is elhozzák Erdély kézműipari remekeit. Az egész napos nézelődésben, alkudozásban megfáradt látogató pedig a lacikonyhák, kürtöskalácsosok standjainál találhat felfrissülést.
A szentendrei fesztivál hagyományos libaételek kóstolójával, újborok bemutatójával várja a vendégeket. A kétnapos fesztivál gasztronómiai témái:
Borkalandozások
Mi micsoda? Eszközök, szerszámok a szőlészet és borászat világából.
Márton, az újbor bírája.
Beszélgetés az újbor kapcsán borkészítésről, kóstolásról, gasztronómiáról.
Az utóbbi időkben egyre népszerűbb ez a lúdhoz és az újborhoz kötődő ünnep. Ínycsiklandó falatokkal, vidám együttléttel búcsúzhatnak az ősztől azok, akik részt vesznek a skanzen Márton-napi vigasságában. A rendezvény keretében a Szent Vince Borrend átadja a "Csongrád megye Év Borásza"- díjat az arra legméltóbbnak. Az érdeklődők finomabbnál finomabb borokat is kóstolgathatnak ezen a napon.
Márton-napi bandázás, újbor kóstolás libatepertővel, libazsíros kenyérrel a falu pincéiben. November 7-én délután néptánc bemutató és táncház, töklámpás készítés, gyertyamártás, "Márton napi falatozások" a Faluházban. Mottó: "Aki Márton napján új bort nem iszik, egész évben szomjazik." Valamint: "Aki Márton napon libát nem eszik, egész évben éhezik."
Pannonhalmán harmadik alkalommal rendezik meg ezt a kulturális fesztivált. Az egyhetes rendezvénysorozaton belül november 12-én, csütörtök délelőtt a város piacterén kerül megrendezésre a Márton-napi vásár, amely több évtizede várja az érdeklődőket. A vásárra a kézműveseket is meghívták a szervezők, hogy ezzel is népszerűsítsék a népi hagyományokon alapuló mesterségeket,s azok termékeit.
A Szekszárdi pincék és borházak is gazdag gasztronómiai programajánlatokkal várják az érdeklődőket. A színes programokat este Borbál zárja.
A liba és a hozzá kapcsolódó népi szokások, játékok megismertetésén alapuló rendezvény, amely nem nélkülözi a gasztronómiai élményeket sem. Emellett kulturális programok egészítik ki a kínálatot. A fesztiválon az alábbi programokkal várják a szervezők a vendégeiket: Kukoricafosztás, morzsolás, népi játszóház csuhé- és csutka baba készítés, lampion készítés az esti felvonuláshoz, lúdtalp mérés, lúdgége tészta készítés, kirakodóvásár, libasimogató, déli menü libaételekkel kedvező áron s egész nap lacikonyha, forralt bor várja a kedves érdeklődőket.
www.pmk.oroshaza.hu
Bortermő vidékeken már régen szokásba jött, hogy Márton napján töltenek első ízben az újborból, mivel azt tartja a néphit, hogy "mire Márton megérkezett, minden must már borrá érett". A népi hagyomány szerint a Márton-napi sült lúd mellcsontjából jósolták meg a téli időjárást: amennyiben a sült liba mellcsontja fehér színű, akkor hosszú, havas, hideg tél várható. Ha a mellcsont piros, csak amolyan fekete karácsonyos, locs-pocs időre lehet kilátásunk. "Ha Márton napján a libák korcsolyáznak, akkor karácsonykor bízvást bőrig áznak" - hangzik a mondás.
A rendezvényen a részvevők készíthetnek lúdgége tésztát, tököt sütnek, újbort és ludaskását kóstolhatnak.
A fesztiválra több csapat érkezik a határon túlról /Felvidék, Erdély, Délvidék/. A verseny célja a hagyományos falusi disznótorok teremtette étkezési kultúra megőrzése, ápolása.
A téli szezon legnagyobb szabadtéri rendezvénye, amely több mint 1 hónapon át várja a látogatókat a Vörösmarty térre, forralt borral, hagyományőrző kézműves ajándékokkal és díszekkel, töki pompossal, kürtös kaláccsal, gyermekjátszóval, Mikulással, adventi kalendáriummal, óriás karácsonyfával és gyönyörű ünnepi díszkivilágítással.
A rendezvény keretében az érdeklődők megtapasztalják, hogy olyan egyszerű népi ételt, mint a hurka, hányféleképpen és milyen gazdag ízvilággal képesek még ma is elkészíteni települések, falvak böllérei. Mindemellett számos látnivaló megtekintésével kapcsolódhatnak ki a vendégek. A rendezvényen lesz hurkatöltő- és kötöző verseny, sült hurka készítő verseny, hideg hurka készítő verseny és nyársdugó versmondó verseny.
Az Újbor és Sajtfesztiválon tartják a Magyarországi Borrendek országos találkozóját, a legjobb hazai pincészetek kínálatából választhatnak a látogatók. A kétnapos rendezvény keretében megrendezik a magyarországi újborok felismerő-bajnokságát. Ezúttal sem csak a szakértők nyilváníthatnak véleményt a borokról és sajtkülönlegességekről. A látogatók döntése alapján ítélik oda a legjobban ízlett újbor és sajt közönségdíját.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.