Sajnos sokan küzdenek különféle alvásproblémákkal: vannak, akiknek az elalvás megy nehezen, mások pedig többször felébrednek az éjszaka közepén, és nem tudnak visszaaludni. Ezek gyakoriak lehetnek egy-egy stresszes nap után, amikor nehezen vagy egyáltalán nem tudunk megnyugodni és pihenni. Ám, ha rendszeresen hajnali 3 és 4 óra között ébredsz fel, akkor a szakértők szerint azért a hormonok a felelősek.
A hajnali 3 és 4 óra közötti időszakot, kicsit misztikusan farkasórának is nevezik, ami abból ered, hogy rajtunk kívül ilyenkor csak a farkasok vannak ébren – írja a Brigitte. Ahogyan azt már említettük, a hajnali ébrenlétről a hormonszintünk tehet, egészen pontosan a melatonin, a szerotonin és a kortizol kölcsönhatása zavarja meg az álmunkat.
A melatonin „alvás hormonként” ismert, ami sötétben szabadul fel, és ami ezután a „jó közérzet hormonjává”, szerotoninná alakul. A kortizol pedig stresszhatásra emelkedik meg a szervezetben.
Hajnali 3 óra körül a testhőmérsékletünk alacsonyabb, a melatoninszint magas, a kortizol- és szerotoninszintünk pedig alacsony. Ebből következik, hogy ilyenkor hiányzik a kortizol stresszoldó és a szerotonin hangulatjavító hatása. Ha a hormonháztartásunk felborul, akkor könnyen felébredünk. Ilyen állapotban különösen érzékenyen reagálunk az olyan érzésekre, mint a félelem vagy a pesszimizmus, aminek következtében egy negatív gondolatspirál indul el, amitől sokszor már visszaaludni sem tudunk.
Életmódbeli változtatásokkal sokat javíthatunk az alvásunk minőségén, hiszen nem csak a mennyiség számít.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.