Őszi minestrone leves recept
Őszi minestrone leves
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Puncstorta  recept
Puncstorta
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Pincepörkölt csülökből és lapockából recept
Pincepörkölt csülökből és lapockából
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Szilvalekváros tepertős papucs recept
Szilvalekváros tepertős papucs
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Érdekességek

Íme, egy betonbiztos érv a délutáni szieszta mellett: nem lusta leszel, hanem fiatal maradsz!

Az agy zsugorodása egy olyan folyamat, ami a kor előrehaladtával mindenkit érint és elér. Egy nemrég publikált kutatás szerint a délutáni szunyókálással késleltethetjük az öregedést, így végre teljes nyugalommal dőlhetünk le ebéd után aludni.

A Sleep Health folyóiratban június 19-én publikált tanulmány szerint 35 éves kortól egy átlagos személy agya évi 0,2%-kal zsugorodik, 60-65 éves korban ez az arány évi 0,5%-ra is megnő. De nem kell beletörődnünk: a kutatás szerint ugyanis a délutáni alvás meggátolja az idegsejtek károsodását. A brit szerzők így azt javasolják, hogy a legjobb hatás elérése érdekében naponta legalább 30 percet szunyókáljunk. Dr. Victoria Garfield – a University College London genetikai epidemiológiai kutatója – szerint a szunyókálás előnyei órákon át vagy akár egy egész napig is fennállnak. De emellett még számtalan előnye van, ha délutánonként ledőlünk egy kicsit szundikálni: a Bors cikkében összegyűjtötte a legfontosabbakat.

A délutáni alvás pihentet és fiatalít / Fotó: Shutterstock
A délutáni alvás pihentet és fiatalít / Fotó: Shutterstock

Csökkenti az idegrendszeri zavarokat

A napközbeni alvás legalább olyan fontos az egészségünk és az életfenntartásunk szempontjából, mint az étel és a víz. Tartós leterheltség és kialvatlanság hatására a mellékvese kimerülhet, és megjelennek a kortizolhiány tünetei: romlik a stressztűrő képességünk, szorongás, ingerlékenység, súlyosabb esetben pánik, vagy depresszió is jelentkezhet.

Megelőzi a szívbetegségek kockázatát

A délutáni szieszta igen fontos a mindennapos testi és szellemi megújulásunkhoz. Időskorban gyakoribbak lehetnek az alvásproblémák, márpedig, ha rendszeresen rosszul vagy keveset alszunk, az a fáradtság mellett magas vérnyomást, és ezzel együtt szívbetegségeket is okozhat. A kezeletlen magas vérnyomás különböző krónikus betegségek kialakulásának kockázatát eredményezi. Ilyen súlyos szövődmény a stroke, a szívinfarktus vagy akár a hirtelen szívhalál.

Növeli a kognitív feladatok teljesítményét

A napközbeni alvás felér egy adrenalinlökettel. Ébredéskor az agy ugyanis adrenalint is termel, ami növeli a kreativitásunkat és javítja a koncentrációs képességünket. A rövid ideig tartó relaxációs idő során az idegsejtek képesek regenerálódni, ezért egy kiadós délutáni szunyókálás után nemcsak kipihentebbnek és produktívabbnak érezhetjük magunkat, de valóban jobb lesz a teljesítményünk, és majdnem ugyanolyan éberen ébredünk, mint ahogy azt reggel tettük.

Mennyi az ideális?

A napközbeni pihenés nemcsak egy időskori szokás vagy lehetőség, hanem egy szükséglet, ami természetes úton segíti elő a testünkben lévő energetikai és hormonális változások hatékony megvalósulását. Az ideális délutáni szundi (power nap) ideje 20-60 perc, ami elegendő, hogy az agy lazítson, és kevés ahhoz, hogy kótyagosan térjünk magunkhoz. De ha valaki egy-két óra hosszán át pihen, az könnyen a túlalvás kedvezőtlen hatásait tapasztalhatja magán.

(Nyitókép: Shutterstock)

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.