Felébredni az éjszaka közepén, majd hosszú ideig álmatlanul forgolódni rendkívül bosszantó érzés, arról nem beszélve, hogy másnap hasznavehetetlenül fáradtak vagyunk. Az alvás rendellenessége, akár az elalvást, akár az éjszakai felébredés utáni visszaalvás nehézségét jelenti, hosszú távon káros lehet a fizikai és mentális egészségünkre, ezért egyre több szakértőt foglalkoztat a téma, és léteznek hatásos módszerek az alvásminőség javítása érdekében. Ezekből gyűjtöttünk össze néhány hasznos technikát, amelyeket érdemes kipróbálni, ha éjjel álmatlanul forgolódnál.
A zavaró hangok megnehezítik az alvást. A kintről érkező zajok ellen becsukhatjuk az ablakot, vagy füldugóval védekezhetünk ellenük. Segíthet még a ventilátor bekapcsolása is, a monoton búgás ugyanis ellazíthat. Ugyanígy hatásos lehet még a fehér zaj is.
Ha már percek óta nem sikerült visszaaludni, attól könnyen frusztrálttá válhatunk. Ilyenkor érdemes felkelni, és valami pihentető tevékenységet végezni, ami eltereli a gondolatainkat az alvásról. Amikor az elménk megnyugszik, könnyebben visszaalszunk.
Az alváshoz kapcsolódó szorongás bizonyítottan megnehezíti a nyugodt pihenést. Ha az órát bámuljuk, az felerősíti a negatív érzéseket, így sokkal nagyobb a valószínűsége annak, hogy nem tudunk visszaaludni.
Az elektronikai eszközök kék fényt bocsátanak ki, ami negatívan befolyásolja a szervezet melatonintermelését. Ez megzavarja a cirkadián ritmusunkat és az alvási ciklusokat, megnehezítve mind az elalvást, mind a zavartalan éjszakai pihenést.
Előfordulhat, hogy a gyakori felébredésért a hormonjaink felelősek, főképp, ha mindig ugyanabban az adott időben ébredünk fel. Még az ilyen esetekben is hasznosak lehetnek az alábbi technikák.
Egy rövid meditációs vagy légzőgyakorlat elvégzése megnyugtatja az idegrendszert, és segít elaludni vagy visszaaludni. Hatásos technika például a 4-7-8 légzés, amikor az orron keresztül 4 másodpercig belélegezzük a levegőt, majd 7 másodpercig visszatartjuk, végül szájon keresztül 8 másodpercen keresztül kifújjuk.
Igényel némi gyakorlást, de hatásos technika, ha egyesével koncentrálunk a testünk izmainak ellazítására. Ehhez csukjuk be a szemünket, és lélegezzünk lassan. Kezdjük az arc izmaival, fókuszáljunk azok ellazítására. Haladjuk lefelé, a nyak és a váll irányában, ezeket is lazítsuk el gondolatban. Folytassuk így, míg el nem érjük a láb izmait.
Ha éjjel felébredünk, bármennyire is nagy a kísértés, ne kapcsoljuk fel a lámpákat. Az erős fény megzavarja a melatonintermelést, ezért nehezebben alszunk vissza.
A pihentető zene megnyugtathatja az elmét, így könnyeben elaludhatunk. Akkor is segíthet, ha a külső zajok nehezítik meg a pihenést. Egy alvóalkalmazást is kipróbáhatunk erre a célra.
Egy 2018-as kutatás szerint sokan álmosnak érzik magukat, amikor unatkoznak. A sokat emlegetett bárányszámolgatós technika tehát valóban segíthet, hiszen ez egy monoton feladat, ami lefoglalja az elménket, és eltereli a figyelmet az elalvás nehézségéről.
Ha csak egy-egy alkalomról van szó, semmi ok az aggodalomra. Életmódbeli változtatásokkal kezelhető a probléma. Ám ha ez rendszeresen, mintaszerűen fordul elő, érdemes szakértőhöz fordulni, akik segíthet azonosítani az okokat, és megtalálni a megoldást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.