Neve lengyel eredetű, a szamorodni azt jelenti: „ahogy termett”. Találó név, hiszen a készítése során az egészséges és az aszúsodott szőlőszemeket egyaránt tartalmazó fürtöket egyszerre szüretelik és dolgozzák fel.
A tokaji aszú kapcsán már megtanultuk, hogy a borvidéken található folyók és a napos ősz miatt keletkező pára miatt megjelenik a borvidéken a Botrytis cinerea nevű gomba. Ez csökkenti a bogyókban a víztartalmat, ezáltal a cukor és a sav koncentrációja megnő, és jellegzetes ízjegyei később a borban is megjelennek.
A botritisz nem az egész fürtöt alakítja át, csupán annak bizonyos részén található meg. Így aszúszüret esetén ki kell válogatni a nemespenészes bogyókat. Ha szamorodnihoz szüretelünk, akkor viszont az egész fürt kerül le a tőkéről, ami kisebb-nagyobb mértékben tartalmaz botritiszes szemeket. 24 mustfok alatt száraz, afölött édes szamorodniról beszélünk. A préselés és az erjesztés után az előírások szerint hordóban kell érlelni, hogy ráírhassák a termelők a tokaji szamorodni nevet.
Ahogy Tokaj más borai, úgy a szamorodni is része annak a megújuló, modernebb stílusnak, ami a borvidéken a 90-es években elindult. Ha netán kevésbé kellemes emlékeink lennének a szamorodniról, érdemes újra egy próbát tenni vele, hiszen az elmúlt évek tételei sokkal vibrálóbbak, frissebbek, a botritisz adta különlegességük pedig tényleg egyedülálló a világon.
Balassa István az egyik legnagyobb presztízsű borász a Tokaji borvidéken, aki egyedi stílusú boraival itthon és a világban is tarol. A modern felfogású száraz tételei mellett a tradicionális helyi borstílusokra is nagy hangsúlyt fektet. Édes szamorodnija a 2017-es évjáratban 100% furmintból készült, és a Bomboly-dűlőből szüretelte. A 204 g/l maradék cukor egy aszúnak is büszkeségére válna, a gazdag érett gyümölcsös ízek, a pörkölt magvak és a zöldfűszerek együtt egy komplex és izgalmas bort adnak.
A 2005-ben alapított pincészetet Szilágyi László a nagymamájáról nevezte el. Fiatalos lendülettel vágott neki a munkának, a sikerek pedig gyorsan jöttek, ma már a legjobb helyek tartják a borait. Szamorodnija furmint, hárslevelű és sárga muskotály fajtákból készülő blend, amit legalább 6 hónapig fahordóban érlel. A sárga húsú és trópusi gyümölcsök, valamint a méz édességét a vibráló savak billentik egyensúlyba, a selymes és gazdag textúra gondoskodik arról, hogy sokoldalúan párosítható legyen a gasztronómiában.
A francia–magyar, organikusan gazdálkodó pincészet története régre nyúlik vissza, így tisztelni való tradíciónak nincsenek híján. Anno a Garai család egyszerűen kiválasztotta a környék hét legjobb dűlőjét, innen ered a birtok elnevezése is. Szamorodnijuk vezető ízjegyeit az aszalt sárgabarack, a teafű és az édesfűszerek adják. A savak itt is gondoskodnak a kellő egyensúlyról, a maradék cukor visszafogottsága miatt ez az a típus, amit igazán érdemes sós fogások mellé párosítani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.