A biogazdálkodás hívei már évtizedekkel korábban figyelmeztettek a veszélyekre, de senki nem hallgatott rájuk. Sok borásznak a haszon volt az egyetlen vezérlő elve. Majd az 1990-es években több elismert tudós is hangoztatni kezdte, hogy a szőlészet terén is szükség lenne a környezetbarát szemlélet meghonosítására. A mezőgazdasági tanintézetekben is egyre gyakrabban szólalt meg a vészcsengő: a biogazdálkodás ma már nem őrült álom, hanem szükséglet! Mindezek következtében megszületett egy ifjú, jól képzett, tanult, minőségtudatos borásznemzedék. Nem voltak álmodozók vagy eltunyult természet-filozófusok, sokkal inkább keményen dolgozó karizmatikus fanatikusok. Franciaországban Nicolas Joly termelte az egyik legkiválóbb fehérbort: a Savenniares Coulée de Serrant tökéletes biobor volt! A Rhone-völgyben Michael Chapoutier már évekkel korábban biogazdálkodásra váltott. Mára több nagy név megértette az idők szavát Franciaországban, Németországban, Ausztriában, Magyarországon, Spanyolországban, Olaszországban és az Amerikai Egyesült Államokban. Szemléletük indíttatása nem a folklórban, hanem inkább a túlélésben gyökerezik.
A biogazdálkodás szemszögéből a borászat kulcsa a talaj és a növények kapcsolata. A tápanyagmegkötés érdekében a szőlőnek speciális baktériumok jelenlétére van szüksége, ahogy az emberi emésztéshez enzimek kellenek. Ha a talajt kémiai gyomirtókkal kezelik, ahogy az a múltban általános volt, a növény nem képes felvenni a talajban jelen lévő tápanyagokat, ezért az így készített borban sem érződnek a terroir jellegzetességei sem. Az ilyen borok ezen okból egymás tökéletes, egyedi jellegek nélküli másolatai lesznek.
A biogazdálkodás múltja 1924-ig nyúlik vissza, amikor az ismert tudós és filozófus, Rudolf Steiner új gazdálkodási módszerre hívta fel a borászok figyelmét. Természetkímélő módszere három pilléren nyugszik: tiszteljük a talaj értékeit és a természetes élőhelyet, kizárólag természetes anyagokat használunk és mindezt a föld rendszeres szántása és ásása mellett tesszük. A biogazdálkodás célja rendszeres és átgondolt művelésével megfelelő egyensúlyt teremteni a föld, a növények és a környezet között. Ezeknek a céloknak az eléréséhez kölönleges anyagokat használnak, például természetes tehéntrágyát, szarvasmarhatülökben és földben érlelt tehéntrágyát vagy akár porított szarvasmarhatülök szarut. A szőlő megerősítésére felhasználnak egyes növényi alkotórészeket is. A biomezőgazdálkodás előnyben részesíti az olyan egészséges környezet kialakítását, amelyben a növény képes a saját védekezőrendszerével megküzdeni a gombás és egyéb betegségekkel. Arra is ügyelnek, hogy a jelenlévő állatvilágban a ragadozó-zsákmányállat viszony is egyensúlyban legyen.
A biogazdálkodás borászat követői is kénytelenek ként és rezet használni, bár csak alkalmanként, és kisebb mennyiségben. A peronoszpóra és a rothadás megelőzésére számos szőlészeti kutatóközpontban kísérleteznek a szőlő finom agyagos permetezésével, olykor homeopátiás mennyiségű réz hozzáadása mellett. Ezek az eljárások nagyon ígéretesnek tűnnek, de egyelőre még nem alkalmazhatók mindenütt.
A biogazdálkodók gyakran használnak egy Maria Thun megfigyelései alapján készült csillagászati naptárt, amely jelzi a Föld, a Nap és a bolygók hatását a szőlő vegetatív ciklusára. A szőlőtermelőknek és a földműveseknek mindig is figyelembe kellett venniük a Nap és a Hold járását. Michael Chapoutier így ír erről: "Amikor a Nap felkel, a növények több fényhez jutnak, és beindul a nedvkeringésük. Amikor lenyugszik, kevesebb lesz a fény, és a nedvek ismét elnyugszanak. Nem kell tudósnak lenni ahhoz, hogy megértsük, sokkal kíméletesebb éjjel metszeni a szőlőt, mert olyankor nem veszít annyi nedvet és életerőt."
Christian Callec: A bor nagy enciklopédiája
Alexandra Kiadó
A bor a luxus itala. Ahhoz, hogy minden ízét igazán élvezzük, sokkal többet kell tudnunk róla, mint hogy melyik típus, milyen ételhez illik, vagy hogy milyen tálalási hőmérsékleten igazán finom egy-egy jó palack vörös- és fehérbor. A könyvben csodás képek kíséretében olvashatunk az adott bor történelméről, az egyes szőlőfajtákról, a termelés fázisairól és jellegzetességeiről, a borokhoz fogyasztandó ételekről, a leghíresebb borvidékek büszkeségeiről és számos borkülönlegességről.
Kapcsolódó cikkek:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.