Mákos guba  recept
Mákos guba
Klasszikus kuglóf recept
Klasszikus kuglóf
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Puncstorta  recept
Puncstorta
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Csikós tokány recept
Csikós tokány
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Avokádókrém recept
Avokádókrém
Borok

Figulánál jártunk télvíz idején

Bár ilyenkor februárban sokan azt hiszik, hogy a Balaton téli álmát alussza, mind a parton, mind a „vízen”; mind pedig a hegy oldalban nagy a sürgés-forgás…

A tó idén szépen befagyott: a korcsolyázók mellett a jégvitorlások közel száz kilométeres sebességgel száguldoznak. Forralt bor illata tölti be a nyáron oly zsúfolt mólót. A parton hófoltok, nyugalom és csend. Tél van. A dombok oldalán jól látható, hogy melyek a legjobb földrajzi adottságokkal rendelkező dűlök, ott olvadt el leghamarabb a hó.

A hegyoldalban kisebb csoport gyülekezik, hogy végre megkóstolhassa a 2004. év gyümölcsét. Nehéz év volt ez a borászoknak, sok-sok esővel és sok gonddal A kései szüret (az is esőben), növényvédelem, kései virágzás, kevés napfény.

Az ifjabbik Figula Mihály kedvesen fogadja az Első Pesti Borivók Körét: szakszerű pincelátogatást tart. Az új épületben a poharak hamar kézbe kerülnek. Lássuk, mit fogunk az idén kortyolgatni… remélhetőleg igazán meleg nyári estéken! Ezt most fagyoskodva még nehéz elképzelni. Ezt az örömet nyújtja nekünk a mérsékeltövi kontinentális klíma évről évre…

Olaszrizling 2003

Mi mással is kezdhetnénk itt Füreden… ahogy Hamvas Béla mondta, a „csopaki”. Halvány, zöldessárga szín, erős, lendületes savak, amelyet már illatában is felfedeztünk. És ott van a keserű mandula is az ízben. Igen, korrekt rizling, s a napsütésnek köszönhetően 2003 miatt itt magas alkoholok jelennek meg benne.


Olaszrizling 2004
Ez még szűretlen tétel, meglepően fejletlen. Misi szerint legalább 2 hónap „lemaradásban van a természet”, de nem baj, be fogja hozni. Az alkohol alacsonyabb, az esős évjárat miatt sokkal több illat jellemzi. Még élesztős a bor. Kíváncsian várjuk, milyen lesz, „ha kibújik a tojásból”.
Állítólag ’99 előtt voltak effélék az évjáratok, ki tudja, a globális felmelegedés, mini El Nino, de máshoz voltunk mostanában szokva… reméljük, az első forró májusi estére rendben lesz. Még nem értékelhető.

Chardonnay 2004

A fajtáról az ABC rémlik fel, az amerikai mondás: „anything but chardonnay”. Persze ott már megunták ezt a fajtát, tegyék, ehhez képest náluk is vitathatatlanul a legnépszerűbb. Mi a tucatnyi hungarikum közt erre is ráérünk, miért ne?
Nem lesz barrique, ez nem az az évjárat. Sebaj! Ez viszont már most is kellemes, savai lágyak, egész tiszta, szép illatokkal. 3-4 palackos határán. Erre is visszatérünk hamarosan! Értékelésre korai…

Szürkebarát 2004
Latinosabban Pinot Gris… Jó savak, élesztős illat jelen állapotában, és egy cseppnyi rózsaolaj. Szép, szép - Misi is elemzi rendületlenül. Ízlések és pofonok. Nekünk nem a kedvenc fajtánk. Nem is találkoztam sok emberrel, aki szerette volna… A bor már majdnem kész. Aki szereti a szürkebarátot, ne hagyja ki.

(nem a bor, inkább a fajta felett törtünk pálcát)

Szürkeberát, késői szüret 2002
Csak a miheztartás végett: egy tétel, amiből összesen 4000 palack készült, egy nagy fahordóban érlelve, 10 hónapig. A további egy év a palackban már jó nyomot is hagyott rajta. A „Figulárium” e borban is mindent bevetett, héjonáztatás, hűtés, ha kellett stb.. Soha másban nem érzett ízek, különleges, de nem a mi világunk.


Sauvignon Blanc, dűlőszelektált 2004

Nehéz egy fajta, ám közkedvelt. Misi bevallja, hogy édesapjával eleinte nem egyezett a koncepciója. Ő hiába akart újítani, apja meggyőzte a hagyományos feldolgozásról, és végül a piac nem igazolta. A Gella dűlőit kóstoljuk. Fantastico! Az erős hozamkorlátozás érződik, hihetetlenül koncentrált, a magas savak sem zavaróak. Benne van minden, amit a fajta hordoz, tökéletes íz. Egyetértünk: nagyon nagy a potenciálja. Pár évre érdemes lesz eltenni (már aki kap belőle annyit). Etalon-bor, vállaljuk, hogy később újra értékeljük. Érdemes lesz.


Zenit 2004

12 gramm maradék cukor… és ennél a pontnál mindig a hölgyeket hozzá szóba… nem értem, „konty alá való”, kezdő hölgyfogyasztók bora, stb. Az Első Pesti Borivók Köre ugyan fiúkból áll, de a holdudvarban lévő hölgyek ugyanúgy kedvelik a szép száraz borokat, mint mi. Ez a bor önmagában egy más filozófia, és rendkívül népszerű is. Ennek egyik legjobb bizonyítéka, hogy az augusztus végi a füredi borfesztiválra nem tudnak eleget hozni/hűteni ebből - olyan kedvelt. Lehet aperitív, lehet poharazgatás a cél, mindennek megfelel, ha valakinek erre támad kedve.
Ehelyütt annyit érdemes tudatni, hogy egy rendkívül fiatal fajta, 1951-ben nemesítette Király Ferenc az Ezerjó és a Bouvier keresztezésével létrehozva. Korán érő, rothadásra hajlamos fajta.

Dolgunk volt, sajnos mennünk kellett, de Szilénusz nélkül nem engednek el…

Szilénusz 2003
Ennek a bornak hagyománya és múltja van az alig több mint tíz éves családi pincészetben.
Annak idején - 91-ben - saját kis családi birtokon készült egy bor, ami a háztáji keretek ellenére is szép sikereket hozott 95/96 tájékán. Ezen felbuzdulva - és azzal a töretlen hittel -, hogy hazánk e táján kell nagyformátumú fehérborokat készíteni, vágtak bele a Szilénuszba Figuláék. 2001-ben nem volt kegyes a sors: nem ment. 2002-ben készült 2600 palack, amelynek fele-fele Olaszrizling és Semillon volt. Nagy sikert aratott. Emlékszem, a közepesen borértő barátaim is elismeréssel kóstolgatták. 4300 Ft-os pinceárával nem tartozott a bagatel vételek körébe.

2003-ban az Olasz és Semillon mellett Sauvignon Blanc-ra is gondoltak, mint egy új komponens, de végül a Semillon elszállt, s így 70% Olasz, és 30% Sauvignon Blanc-ból lett a mindösszesen 3500 palack. Fele ászkolt, fele pedig barrique hordóból. Ez a változás gond nélkül belefér a „Szilénusz koncepcióba”. Per definitionem: e bor, késői szüret, de száraz, testes, nagy formátumú bor, szigorú terméskorlátozással. Ezért pl. 2004-ben nem is készítenek. A döntésük a mai világban tiszteletre méltó, hiszen sok pince „inflálja vagy higítja” adott brandjét azzal, hogy gazdasági vagy egyéb kényszerből gyengébb évjáratokban is piacra lép.
Ez a 2003 Szilénusz valami új, ami még ezt megelőzően nem volt magyar poharakban.
Az illat karamellizált, az íz komplex, és nagyon-nagyon hosszú, erősen minerális. Semmihez -és a két alapfajtához - sem hasonlít. Szárazpróbája is nagyon jó (vagy csak túl hamar megittuk). A tokaji borokkal versenyre kelnek az illatjegyek. Alkoholja magas, de a nagy test jól ellensúlyozza.
Most 4 palackot kapott (mivel értékelési filozófiánk szerint nem a jövőt, hanem a jelen benyomásokat értékeljük), de a változtatás joga fenntartva… Egy kis palackérés jót fog tenni neki bizonyára.

A „Figulás” szerénység csak annyit mondat vele: „ezt a bor nem a borász hozta létre, hanem a borvidék adta”. Így Balatonszőlős kap még egy plusz pontot a Hamvas Béla által megrajzolt képzeletbeli magyarországi bortérképen.

Itt abbahagytuk a kóstolás, pedig még lett volna jó pár tétel. Misi marasztalt is. Rozé borok és vörösök is, Merlot, Cabernet Sauvignon. Sőt még Franc feliratú hordót is láttunk a pincében, de mennünk kellett. Legközelebb izgalommal várjuk a folytatást. Be van ígérve, a „kopárka vagy gyopárka”.

Megköszöntük a beszélgetést, mindig felemelő élmény a borok készítőjével történő eszmecsere!

Az ifjabbik Figula a rendszerváltás óta létező fiatal magyar borászatok ígéretes, második generációs tagja. Aki ellátogat hozzájuk, nem fog csalatkozni.

Balatonfüred, 2005. február

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.