Általában lakásfelújítás, ablakcsere után jelenik meg az üvegen a pára, ami két okra vezethető vissza. Az egyik – ami egyben figyelmeztetésként is felfogható –, hogy túl magas a páratartalom a helyiségben. A másik, hogy a fölösleges pára nem tud távozni úgy, mint ahogy a régi ablak esetében, a rossz illesztések mentén tette. Mert mi a helyzet ilyenkor? A helyiségben lévő levegőben túl sok a nedvesség, és a víz automatikusan kicsapódik – és azért az üvegen, mert minél hidegebb a felület, annál jobban vonzza a kicsapódott vizet.
Hogy mit tehetünk a párásodás ellen? A DasHaus cikkében összegyűjtött néhány tippet, ezek közül válogattunk.
Ha nem szeretnénk, hogy az ablakok belülről bepárásodjanak, fontos a megfelelő szellőztetés. Ősszel és télen is naponta legalább kétszer tárjuk ki az ablakokat! A lakás csak akkor tud hatékonyan kiszellőzni, ha a friss levegő átjárja a helyiségeket. Ha bukóra nyitjuk az ablakokat, az nem biztosítja a szükséges légcserét, csak plusz fűtési költséget generál. Szellőztessük ki azokat a helyiségeket is, amelyeket nem használunk minden nap.
A különböző lakóterületeken eltérő, de állandó hőmérséklet az ideális. Szakértők azt javasolják, hogy a hálóban állandó 18 fok legyen, a nappaliban 20-21, a fürdőszobában pedig kb. 23. Ha van pince a ház alatt, ott is legyen legalább 15 fok, ellenkező esetben az alulról jövő hideg miatt felborulhat a szobahőmérséklet és a páratartalom közötti egyensúly. A használaton kívüli helyiségeket is fűteni kell!
Az ablak párásodása ellen tegyünk kevés sót egy kis, hosszúkás tálka háromnegyed részéig, majd tegyük a tálkát az ablakpárkányra. A só felszívja a nedvességet, ami egyébként az ablaküvegre kerülne. (Macskások macskaalmot is tehetnek a tálkába, az is remekül beszívja a nedvességet.)
Vásároljunk elektronikus nedvességmérőt, amit ne tegyünk túl közel a radiátorhoz, de az ablakhoz sem. Nagyjából a nappali közepén ideális a helye a készüléknek. Így mindig pontosan tudjuk, hogy mekkora az otthonunk páratartalma.
Ha nem tudjuk szellőztetéssel szabályozni a túlzott páratartalmat és így az ablakok bepárásodását belülről, akkor be kell szerezni páramentesítőt. Már léteznek speciális készülékek a hálószobába és konyhákba, fürdőkbe is.
Extra tippek:
(Borítókép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.