Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Mákos guba  recept
Mákos guba
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Borok

Kiömlött a vörösbor? Ezekkel a praktikákkal könnyen eltüntetheted

Hiába vagyunk óvatosak, történnek olykor balesetek. És ha egy baráti összejövetelen kinyitunk egy üveg vörösbort, akkor előbb-utóbb meglehet, hogy ennek a ruhánk, a kanapénk vagy a padló esik áldozatul. Nem kell az ecetes ollóért szaladni, máris eláruljuk, hogyan szabadulj meg a folttól gyorsan és egyszerűen.

A vörösbor, kifejezetten magas pigment- és csersavtartalma miatt, makacs és nehezen eltávolítható foltot hagy. Azonban, ha ismerjük a különböző felületek megfelelő kezelési módját, akkor nagyon hatékonyan eltüntethetjük a boros szennyeződést.

A legfontosabb, hogy mindegy, milyen anyagról van szó, azonnal cselekedj. Először itasd fel a bort egy tiszta ruhával, mielőtt az anyag az egészet magába szívná. Ezután pedig alkalmazd a következő módszerek valamelyikét, a tisztítandó felület anyagának megfelelően.

Bármilyen felületről legyen szó, fontos, hogy azonnal megkezdjük a folt eltüntetését (Fotó: Shutterstock)
Bármilyen felületről legyen szó, fontos, hogy azonnal megkezdjük a folt eltüntetését (Fotó: Shutterstock)

Ha a ruha lett az áldozat…

Minthogy a kezünkben lévő borospohár a ruhánkhoz van legközelebb, gyakran előfordul, hogy egy óvatlan mozdulat következményeképpen ránk löttyen. Ebben az esetben kezdjük a címke elolvasásával, ha nem tudjuk fejből, hogy milyen anyagból készült az öltözékünk.

  • Pamut, vászon és kordbársony: Az egyik lehetőség, hogy meleg, mosószeres vízzel felitatjuk a foltot, majd a felületet áttöröljük egy tiszta, száraz ruhával. Ezután ecet és víz 1:1 arányú keverékével bedörzsöljük a foltot, végül ismét meleg vízzel töröljük át. A másik módszer, hogy szódabikarbónás hideg vízbe áztatjuk a ruhát, majd folteltávolítóval kezeljük. Végezetül hagyjuk megszáradni.
  • Poliészter, akrilszövet és lycra: A lehető leggyorsabban kell az érintett területet hideg vízzel leöblíteni, ezután a ruhadarabot a megengedett legmagasabb hőfokon kimosni. Ha a címke útmutatása nem tiltja, fehérítőt (a ruha színének megfelelő típusút) is használhatunk. Amennyiben szárítás után még látszódik a folt, ismételjük meg a mosást.
  • Velúr: Egy üvegbe langyos vizet töltünk, és egy csepp mosogatószert adunk hozzá. Jól összerázzuk, hogy minél habosabb legyen, és csak a habot használjunk a folton. Ezzel dörzsöljük be a felületet egy szivacs segítségével, azután szárazra töröljük. A mosási útmutatásnak megfelelően kimossuk.
  • Gyapjú: A lehető legtöbb bort felitatjuk, majd 1 liter meleg vízből 1 tk. mosószer és 1 tk. fehér ecet (5-10%-os ecet) hozzáadásával oldatot készítünk, ezzel dörzsöljük be a foltot. Végül tiszta vízzel átöblítjük.
  • Selyem: Ha hideg és meleg vizes váltott áztatás után a folt megmarad, egy kevés hidrogén-peroxidos oldattal próbálkozhatunk. A végén a selyem ruhadarabot is tiszta vízzel öblítjük át, és hagyjuk megszáradni.
A borfolt eltávolítására is használhatjuk a jolly joker szódabikarbónát (Fotó: Shutterstock)
A borfolt eltávolítására is használhatjuk a jolly joker szódabikarbónát (Fotó: Shutterstock)

Ha a szőnyegre, padlóra folyt ki a bor…

Első lépésként ilyenkor is fel kell itatnunk a lehető legtöbb bort. Ezután a szőnyegen is bevethetjük a mindenkinél megtalálható, legtutibb tisztítószert, az ecetet. Ha a szőnyegünk természetes rostokból készült, akkor víz és ecet 1:1 arányú oldatával dörzsöljük át a foltot, majd tiszta vízzel átöblítjük, hagyjuk megszáradni.
Amennyiben a szőnyeg szintetikus anyagból készült, hígabb oldatot készítünk. Két rész vízhez egy rész ecetet adunk. A makacsabb foltoknál többször is ismételhetjük a folyamatot.
A laminált padló kicsit könnyebb a dolgunk, ha azonnal cselekszünk. A felitatást követően jó eséllyel nem marad borfolt, ha mégis, azt padlótisztítóval távolíthatjuk el.
A linóleum vagy más rugalmas padlók esetében az ott maradt foltot egy kevés alkohollal vagy vízből és szódabikarbónából készített paszta segítségével tüntethetjük el.

Ha a kanapé lett boros…

A bőrkanapéról langyos vízhez adott mosogatószer habjával távolíthatjuk el a foltot, mint a velúr anyag esetében. Utána használjuk a szokásos bőrápoló terméket.
Ha bársonyhuzat van az ülőgarnitúránkon, akkor a szappanos víz, valamint az 1:1 arányú ecetes oldat váltott használata válik majd be.

Elég egy hirtelen rossz mozdulat, és a pohár máris felborulva végzi (Fotó: Shuttertock)
Elég egy hirtelen rossz mozdulat, és a pohár máris felborulva végzi (Fotó: Shuttertock)

Ha az ágyneműn keletkezett a folt…

Ha hedonistán a szabadságunk alatt egy pohár bort fogyasztottunk a reggeli mellé, és még ki is öntöttük… Egyik sem a világ vége. Az ágynemű anyagától függően választhatunk a habos tisztítás, az ecetes vizes dörzsölés, sőt a szódabikarbónás hideg vizes áztatás közül. Olvassuk el a címkén szereplő útmutatást, és annak megfelelően döntsünk.

Ha a falra fröccsent a bor…

Bevallom, egy nem szakszerű nyitás eredményeképpen velem már előfordult, hogy a falra is jutott a borból. A nem mosható fal felületét nagyon egyszerűen megtisztíthatjuk az úgynevezett mágikus szivaccsal, amiről már írtunk korábban. Ha mosható a falfesték, amit felvittünk, akkor pedig szerencsénk van, egyszerűen mosogatószeres nedves szivaccsal eltávolíthatjuk a folto(ka)t.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.