A vörösbor, kifejezetten magas pigment- és csersavtartalma miatt, makacs és nehezen eltávolítható foltot hagy. Azonban, ha ismerjük a különböző felületek megfelelő kezelési módját, akkor nagyon hatékonyan eltüntethetjük a boros szennyeződést.
A legfontosabb, hogy mindegy, milyen anyagról van szó, azonnal cselekedj. Először itasd fel a bort egy tiszta ruhával, mielőtt az anyag az egészet magába szívná. Ezután pedig alkalmazd a következő módszerek valamelyikét, a tisztítandó felület anyagának megfelelően.
Minthogy a kezünkben lévő borospohár a ruhánkhoz van legközelebb, gyakran előfordul, hogy egy óvatlan mozdulat következményeképpen ránk löttyen. Ebben az esetben kezdjük a címke elolvasásával, ha nem tudjuk fejből, hogy milyen anyagból készült az öltözékünk.
Első lépésként ilyenkor is fel kell itatnunk a lehető legtöbb bort. Ezután a szőnyegen is bevethetjük a mindenkinél megtalálható, legtutibb tisztítószert, az ecetet. Ha a szőnyegünk természetes rostokból készült, akkor víz és ecet 1:1 arányú oldatával dörzsöljük át a foltot, majd tiszta vízzel átöblítjük, hagyjuk megszáradni.
Amennyiben a szőnyeg szintetikus anyagból készült, hígabb oldatot készítünk. Két rész vízhez egy rész ecetet adunk. A makacsabb foltoknál többször is ismételhetjük a folyamatot.
A laminált padló kicsit könnyebb a dolgunk, ha azonnal cselekszünk. A felitatást követően jó eséllyel nem marad borfolt, ha mégis, azt padlótisztítóval távolíthatjuk el.
A linóleum vagy más rugalmas padlók esetében az ott maradt foltot egy kevés alkohollal vagy vízből és szódabikarbónából készített paszta segítségével tüntethetjük el.
A bőrkanapéról langyos vízhez adott mosogatószer habjával távolíthatjuk el a foltot, mint a velúr anyag esetében. Utána használjuk a szokásos bőrápoló terméket.
Ha bársonyhuzat van az ülőgarnitúránkon, akkor a szappanos víz, valamint az 1:1 arányú ecetes oldat váltott használata válik majd be.
Ha hedonistán a szabadságunk alatt egy pohár bort fogyasztottunk a reggeli mellé, és még ki is öntöttük… Egyik sem a világ vége. Az ágynemű anyagától függően választhatunk a habos tisztítás, az ecetes vizes dörzsölés, sőt a szódabikarbónás hideg vizes áztatás közül. Olvassuk el a címkén szereplő útmutatást, és annak megfelelően döntsünk.
Bevallom, egy nem szakszerű nyitás eredményeképpen velem már előfordult, hogy a falra is jutott a borból. A nem mosható fal felületét nagyon egyszerűen megtisztíthatjuk az úgynevezett mágikus szivaccsal, amiről már írtunk korábban. Ha mosható a falfesték, amit felvittünk, akkor pedig szerencsénk van, egyszerűen mosogatószeres nedves szivaccsal eltávolíthatjuk a folto(ka)t.
(Borítókép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.