Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Mákos guba  recept
Mákos guba
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw) recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw)
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral recept
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Diéták

7 furcsa ok, amiért egyre többet hízhatsz

/Fotó: Shutterstock
Nyakunkon a jó idő, és még mindig túl sokat mutat a mérleg? Pedig január óta szigorúan diétázol és rendszeres jársz edzőterembe? Sajnos néha a súlygyarapodás hátterében olyan okok állnak, amelyekre nem is gondolnánk. Ezekből válogattunk néhányat.

1. Nem alszunk eleget

Az alváshiány számos kellemetlen egészségügyi következménnyel, köztük elhízással is járhat. Hogy miért? A legegyszerűbb magyarázat szerint ha több időt töltünk ébren, többet is eszünk. Különösen, ha az ébrenlét aktív, hiszen akkor a kalóriafogyasztás is magasabb. Az alváshiány ráadásul megzavarja a cirkadián ritmust, ami felboríthatja a hormon- és anyagcsere-folyamatokat. Megnő a ghrelin szintje, amit éhséghormonként is emlegetnek, és csökken a leptin, a jóllakottságért felelős hormon mennyisége. Az agy képtelen normálisan beosztani az energiát biztosító anyagokat, nem tudja felmérni a szükségleteket, ezért aztán nincs más megoldás, csak a túlevés.
Mit tehetünk?
Alakítsunk ki olyan napi ritmust, amelyben mindig ugyanabban az időpontban fekszünk le és kelünk fel! Két órával lefekvés előtt kapcsoljuk ki az elektronikus eszközöket – tévé, telefon, számítógép stb. –, és a délutáni óráktól már ne fogyasszunk koffein tartalmú italokat.

2. Stresszelünk

A stresszhormon, azaz a kortizol megvédi a szervezetet veszély esetén, így a magas kortizolszint rövid ideig hasznos, életmentő, ám a krónikus stressz már inkább veszélyezteti az egészséget és ráadásul súlygyarapodáshoz vezethet. A test ugyanis vészhelyzetként éli meg ezt az állapotot, és raktározni kezdi a zsírt. Ráadásul a kortizol is hatással van a cirkadián ritmusra, tartósan magas szintje elhízáshoz vezethet.
Mit tehetünk?
Próbáljuk meg tudatosan csökkenteni a stresszt! Tanuljunk meg stresszoldó technikákat – meditáció, mélylégzés stb.- , de a jóga, a rendszeres sport, a szabadidő kellemes eltöltése is jelentősen csökkenti a feszültséget.

/Fotó: Shutterstock
/Fotó: Shutterstock

3. Hiányoznak bizonyos tápanyagok, vitaminok

Alacsony magnézium vagy vas szint, D-vitamin hiány - ezek gyengíthetik az immunrendszert, megváltoztathatják az anyagcsere-folyamatok működését, csökkenthetik az energiaszintet. Ilyen esetekben könnyűnek tűnik az energiahiányt koffeinnel, édességekkel pótolni.
Mit tehetünk?
Figyeljen arra, hogy mi kerül a tányérunkra. A vas szintjét vörös hússal, spenóttal növelhetjük, a magnéziumot brazil dió és mandula fogyasztással pótolhatjuk, és a jó idő közeledtével egyre több időt tölthetünk a napon. Ha szükséges, pótoljuk a hiányzó vitaminokat és ásványi anyagokat étrend-kiegészítő készítményekkel!

4. Múlnak az évek

Sajnos az öregedés elkerülhetetlen folyamat, amely kihat az anyagcsere működésére. Negyven felett egyszerűen több edzésre és kevesebb bevitt kalóriára van szükség ahhoz, hogy az anyagcsere ugyanúgy működjön, mint harmincévesen. Néhány tanulmány azt mutatja, hogy az évek előrehaladtával a rendszeres testmozgás fontosabb szerephez jut az optimális testsúly megőrzésében, mint az étrend. (Az öregedés során ugyanis a test izmot veszít, és minél kevesebb az izom, annál lassabb az anyagcsere. Az öregedés és az izomvesztés súlygyarapodáshoz vezethet mind a zsírtömeg növekedése, mind pedig a szervezet által pihenés közben elégetett kalóriák csökkenésével.)
Mit tehetünk?
Nagyon fontos a rendszeres testedzés. Ne idegenkedjünk a súlyzós edzésektől sem, hetente legalább egyszer célszerű ilyen edzésformát választani. Fogyasszunk sok gyümölcsöt és zöldséget, teljes kiőrlésű lisztből készült pékárukat, tésztákat, és ügyeljünk a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztásra.

5. Fáj, ezért inkább nem mozgunk

Számos izom, ízületi, csontrendszeri elváltozás – térd, csípő vagy sarok fájdalom, csont-ízületi gyulladás – következménye lehet túlsúly, hiszen a fájdalom miatt egyre kevésbé aktív az ember. A kevés mozgás viszont súlygyarapodáshoz vezet.
Mit tehetünk?
Egyszerűbb a kanapé-szörfözést választani, ha fáj valamint, pedig mozgásszervi panaszok estén különösen fontos lenne az aktivitás megőrzése. Válasszunk kímélő mozgásformát, úszást, kerékpározást. Ha szükséges, kérjünk segítséget: gyógytornával, különféle kezelésekkel csökkenthetők a panaszok.

/Fotó: Shutterstock
/Fotó: Shutterstock

6. A vacsorára koncentrálunk

Az étkezések időpontja fontos kérdés a diétázók körében. Sok táplálkozási szakértő vizsgálja, hogy az időzítés hogyan kapcsolódik a súlygyarapodáshoz, illetve a fogyáshoz. A legfrissebb eredmények szerint a késő esti evés nem olyan ártalmas, mint eddig gondolták. Nagyobb probléma, ha valaki egy aktív periódus – ez lehet munkanap, vagy hétvége – után az esti evésre helyezi a hangsúlyt. Úgy látják, hogy azok, akiknek a fő étkezése a vacsora, ugyanannyi kalóriabevitel mellett többet híznak, mint azok, akik a reggelire vagy az ebédre koncentrálnak.
Mit tehetünk?
Figyeljünk arra, hogy étrendünk mindig megfelelő arányban tartalmazzon egészséges zsírokat, szénhidrátokat, fehérjéket. Így elkerülhetjük az éhségérzet kialakulását akkor is, ha vacsorára már kevés szénhidrátot fogyasztunk.

7. Nem figyelünk magunkra

Nem is gondolnánk, de a napi rutinban, az életmódban bekövetkező változások is jelentősen befolyásolhatják a testsúlyt. Munkahely-váltás, ami miatt kevesebbet kell gyalogolni; rendszeressé váló sütizések, kávézások a barátokkal; egy-egy pohár sör elfogyasztása a nyári időszakban stb. szinte észrevétlenül plusz kilókhoz vezethet.
Mit tehetünk?
Vezessünk táplálkozási naplót, amelyben nemcsak az elfogyasztott ételeket és italokat jegyezzük fel, hanem az aktivitást is. Meglepő lehet szembesülni azzal, hogy mennyi felesleges kalóriát viszünk be a szervezetünkbe, és hogy milyen keveset mozgunk.

Ajánljuk még:

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.