Az egészség hosszú távú megőrzése érdekében érdemes minél előbb fontolóra venni a dohányzásról való leszokást. Ám mivel a függőség leküzdése cseppet sem könnyű, sokan vallanak kudarcot, vagy el sem merik kezdeni a folyamatot. Az elvonási tünetek, köztük a sóvárgás és a stressz jelentősen megnehezítik a mindennapokat, de szerencsére ez csak egy átmeneti időszak, és számos módszer létezik az átvészelésére. A tudatos táplálkozás az egyik, ami a segíthet.
A dohányzás gátolja több fontos tápanyag, például a kalcium és a C- és D-vitamin felszívódását. Egyetlen szál cigaretta elszívásával 25 mg C-vitamin ürül ki a szervezetből. Minél több gyümölcsöt és zöldséget fogyasztunk, annál több vitamint juttatunk a szervezetünkbe, ezáltal a tápanyagok szintje helyreáll. Néhányan kutatás arra mutatott rá, hogy a megfelelő vitamin- és ásványianyag-szint segíthet csökkenteni a nikotin utáni vágyat, így megkönnyítve a dohányzásról való leszokást.
A ginszenggyökérből készített bármely étrend-kiegészítő pozitív hatással van a kognitív funkciókra, valamint a fizikai és mentális jóllétre. Fokozza a szervezet ellenálló képességét, és a stresszkezelésben is segít. Az általános egészségre is jótékony hatással van. Egyes kutatások pedig arra mutatnak rá, hogy a nikotinfüggőség kezelésében is segítség lehet, mert csökkenti a dopaminéhséget, vagyis az agyban az élvezethez kapcsolódó neurotranszmitter hatását, amelyet a dohányzás (is) kivált. A ginszengtea fogyasztása így csökkentheti a dohányzás utáni vágyakozást.
Néhány, dohányosok körében végzett felmérés szerint a tejtermékek fogyasztása rontja a cigaretta ízét, keserű utóízt ad neki. Ezért a sóvárgás leküzdésében segíthet a tej és tejtermékek fogyasztása, amelyek így kevésbé kívánatossá teszik a cigarettát.
A sóvárgás leküzdésében az egyik leghatásosabb módszer, ha lefoglaljuk a szánkat. A rágógumi és a menta íze ráadásul sokáig megmarad, így segítenek távol maradni a cigarettától. Hasonlóan jó pótcselekvés lehet répát vagy zellerszárat rágcsálni, hiszen a bevitt vitaminok tovább csökkentik a nikotin utáni sóvárgást.
A fekete bors illóolajának aromaterápiás alkalmazása is segíthet a sóvárgás leküzdésében. A nikotin utáni vágyakozás ellen hatásos, ha egy csepp olajat papír zsebkendőre csöppentünk, és az elpárolgó aromát néhány percig belélegezzük. A fekete borsnak hangulatjavító hatása is ismert, emellett csökkenti a sejteket károsító oxidatív stresszt, valamint az elvonás okozta szorongást.
A szervezet az utolsó cigaretta elszívását követően már rövid időn belül reagál.
(Forrás)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.