A zsírok nélkülözhetetlenek, hiszen a szervezet strukturális felépítésében és anyagcseréjében egyaránt szerepet játszanak. Energiaforrásként szolgálnak, segítik a zsírban oldódó vitaminok felszívódását, szinten tartják a testhőmérsékletet. Szükség van rájuk a sejthártya felépítéséhez, egyes hormonok működéséhez, valamint a D-vitamin képződéséhez.
Az elfogyasztott zsírfélék mennyisége, fajtája és aránya az, ami döntően befolyásolja az egészségi állapotunkat és az életkilátásainkat!
A zsírokat a bennük lévő fő alkotórészek, a zsírsavak kémiai szerkezete alapján több csoportba oszthatjuk. A telített, az egyszeresen, illetve a többszörösen telítetlen zsírok a molekulákban található zsírsavak szénláncában szereplő kettős kötés, valamint a hidrogén mennyiségében különböznek egymástól.
Táplálkozási szempontból a telítetlen zsírok élettani hatásai általában kedvezőek.
A növényi eredetű zsírokban túlnyomórészt telítetlen zsírsavak fordulnak elő. Ezek az olajoknak nevezett zsiradékok szobahőmérsékleten folyékonyak.
Vannak zsírsavak, amelyeket a test nem képes előállítani, így ezeket a táplálkozás útján kell bejuttatni a szervezetbe. A többszörösen telítetlen esszenciális zsírsavak közé tartoznak az omega-6 (linolsav) és az omega-3 zsírsavak.
A hidegvízi halakon (pl. lazac, makréla, hering, ton-, tőke- és lepényhal) és a garnélarákon kívül a Magyarországon honos halfélék (pl. busa, pisztráng, kecsege) is tartalmaznak omega-3 zsírsavat, hasonlóan a lenmag-, repce-, dió- és szójaolajhoz.
Lényeges, hogy az omega-3 és omega-6 zsírsavakat megfelelő mennyiségben fogyasszuk. A szakemberek szerint a kettő helyes aránya 1 : 5. Ezzel szemben a hazai átlagétrend mindössze 1 : 10 vagy még ennél is rosszabb arányban tartalmazza ezeket az esszenciális zsírsavakat.
Manapság egyre többet hallani az úgynevezett transzzsírsavakról. Ezeknek szerepe lehet az érelmeszesedés, a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásában. Éppen ezért az, aki nem tud lemondani a krémmel töltött kekszekről, a nápolyifélékről, illetve egyes instant termékekről (pl. leves- és mártásporok), nem árt, ha óvatos!
A tudományos vizsgálatok szerint a napi 1 g alatti transzzsírsav-bevitel az a határ, ami még nem jelent számottevő kockázatot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.