A különféle tévhitek eloszlatásában, a félreértések tisztázásában és nem utolsó sorban az egészséges termékek kiválasztásában most Ludwig Klára, a Jókenyér alapítója nyújt segítséget.
Az egyik leggyakoribb tévhit a kenyerekkel kapcsolatban, hogy a barna kenyér mindig teljes kiőrlésű és magas rosttartalmú. Sajnos nemcsak a teljes kiőrlésű és a rozsliszt adhat a pékáruknak barna színt, előfordul, hogy maláta, kakaópor vagy egyéb színezőanyagok segítségével érik el a kívánt színhatást. (A maláta ugyanakkor nem egészségtelen, hiszen az is természetes alapanyag, de mégsem azt a rostokban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag kenyeret kapjuk, amit elvárnánk.)
Az egyik legegészségesebb barnakenyér-fajta a teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér. A teljes kiőrlésű liszt őrlésekor a búzaszem 100%-a feldolgozásra kerül, így megtartja tápanyagait, ráadásul rost, vas és B-vitamin tartalma is igen magas, komplex szénhidrátjai pedig kiváló energiaforrást képezhetnek napi étrendünkben.
A rozskenyerek szintén a legegészségesebb kenyerek táborát gazdagítják. Kétféle lisztből, búza – és rozslisztből készülnek, melyeket eltérő arányban kevernek a tésztába – a rozsliszt aránya azonban mindig 40% feletti. Az aránytól függően a rozskenyerek színe a világostól egészen a sötét árnyalatig mozog – minél több rozslisztet tartalmaznak, annál sötétebb szürkésbarna színt öltenek. A rozskenyereknek számos előnyös hatásuk van egészségünkre; vitalizáló, immunerősítő, nem utolsó sorban pedig növeli a fizikai erőnlétet. Gazdag B-vitaminokban, kalciumban, magnéziumban, nitrogénben és foszforban is.
Válogass legjobb kenyeres receptjeink között!
A rozsos kenyér a rozskenyérnél kevesebb rozslisztet (15-40%) és több búzalisztet tartalmaz, így az egészségre gyakorolt hatása is ennek mértékében csökken, ugyanakkor vitamin és ásványi anyag tartalma így sem elhanyagolható.
Folyamatosan visszatérő téma a penészes kenyér. Ésszerűnek tűnhet, hogy a kenyér penészesedésekor elég a kékes-zöldes színekben pompázó penészfoltokat eltávolítani, ám nem árt, ha tudjuk, hogy a penészgomba ekkorra már kenyerünk belsejében, számunkra láthatatlan módon is felütötte fejét. Maga a penészedés egy természetes folyamat, melyet a 100%-ban természetes alapanyagokból készült, adalékanyagoktól mentes kenyerek esetén megakadályozni nem lehet. Megfelelő tárolással azonban lassíthatjuk a folyamatot. A pékárut száraz, hűvös helyen, oxigéntől elzárva ajánlott tartani, ahol a konyhában főzés közben keletkező pára elkerüli.
A pékáruba a magyar szabályozás szerint nem kerülhet tartósítószer, de egyes természetes alkotóelemek – mint a kovász – meghosszabbíthatják kenyerünk frissességét. Hogy mi is az a kovász? A kovász egy úgynevezett előtészta, mely liszt és víz felhasználásával készül, és amelyben hosszú erjesztési folyamat során természetes élesztőgombák, tejsav – és ecetsavbaktériumok fejlődnek ki. A kovász a kenyértészta számára ruganyosságot és a hosszan tartó frissességet biztosít, mely mellé gyakran egy jellegzetes, kesernyés íz társul.
Egészségünk érdekében érdemes tehát érdemes mindig magas rosttartalmú, a lehető legnagyobb arányban természetes alapanyagokból készült, ásványi anyagokban és vitaminokban gazdag kenyeret választani, hiszen ahhoz, hogy valaki testileg és lelkileg is boldog lehessen, elengedhetetlen a megfelelő táplálkozás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.