Tárkonyos csirkeraguleves gazdagon recept
Tárkonyos csirkeraguleves gazdagon
A tökéletes flódni recept
A tökéletes flódni
Lencsegulyás recept
Lencsegulyás
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Tiramisu egyszerűen recept
Tiramisu egyszerűen
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
Karácsonyi bejgli recept
Karácsonyi bejgli
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
30 perces sajtos rúd recept
30 perces sajtos rúd
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Kaszinótojás franciasalátával recept
Kaszinótojás franciasalátával
Ünnepi francia pirítós recept
Ünnepi francia pirítós
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Fanta szelet egyszerűen recept
Fanta szelet egyszerűen
Elronthatatlan sajtos pogácsa recept
Elronthatatlan sajtos pogácsa
Forralt bor egyszerűen recept
Forralt bor egyszerűen
Lilahagymás-majonézes krumplisaláta recept
Lilahagymás-majonézes krumplisaláta
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Egészséges

9 figyelmeztető jel, hogy több szénhidrátot kell enned

kalória
Shutterstock
Bár számtalan tévhit kering rólunk, ez az egyik legfontosabb makrotápanyag, amire a szervezetnek szüksége van. A szénhidrát szerepet játszik a normál energiatermelő folyamatok szabályozásában, de befolyásolhatja a hangulatunkat, a hőérzetünket és még a leheletünket is. Íme 9 jel, ami arra figyelmeztet, hogy több szénhidrátot kellene fogyasztanod.

A szénhidrátokról rengeteg tévhit kering – az egyik legnagyobb, ami évek óta rendületlenül tartja magát, hogy hizlalnak, de legalábbis akadályozzák a fogyást. Erre alapozva sokan minimálisra csökkentik vagy akár teljesen elhagyják a fogyasztását, aminek számtalan egészségügyi következménye lehet. Ha te is tapasztalod valamelyiket (vagy többet), érdemes felülvizsgálni az étrendedet. 

szénhidrát
A szénhidrát a szervezet számára fontos makrotápanyag, nem a bevitelét kell korlátozni, hanem a minőségére odafigyelni
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

Nem minden szénhidrát egyenlő

Nem lehet elégszer hangsúlyozni az egyszerű és az összetett szénhidrátok közötti különbséget. Az egyszerű szénhidrátok közé tartozik a cukor, és ennek nagy mennyiségű felhasználásával készült termékek (üdítőitalok, gyümölcslevek, előregyártott sütemények, kekszek, gabonapelyhek stb.). Ezzel szemben összetett szénhidrátoknak nevezzük a gyümölcsöket, zöldségeket, a teljes kiőrlésű gabonából készült termékeket. Bár ezek is tartalmaznak cukrot, itt természetes formában van jelen, és nem hozzáadottként. Ezek bevitelének szigorítására kizárólag egészségügyi okok miatt lehet szükség. Egyébként nyugodtan lehetnek a kiegyensúlyozott étrend részei. 

A túl alacsony szénhidrátbevitel tünetei

Az egyik legsúlyosabb egészségügyi probléma, amit tapasztalhatunk, az a rosthiány. Elegendő rost bevitele nélkül olyan problémák jelentkezhetnek, mint az emésztési zavarok, puffadás vagy akár az állandó éhség. Az összetett szénhidrátok ugyanis a rost legjobb forrásai. De még mielőtt kialakulna a rosthiány, számos intő jel figyelmeztet, hogy növelni kell a szénhidrátbevitelt. 

1. Gyakori fejfájás

A komplex szénhidrátok képesek egyenletesen tartani a vércukorszintet. Ha azonban minimalizáljuk ezek fogyasztását, akkor a vércukorszint is lecsökken, ami fejfájást okozhat – mondja Isabel Smith dietetikus. Bár az időnkénti fejfájás hátterében más okok is állhatnak, a mindennapos kellemetlenség esetében igyekezzünk több gyümölcsöt és zöldséget bevinni a nap folyamán. 

2. Gyakori fázás

Ha a helyiség hőmérséklete nem indokolja, te mégis megállás nélkül vacogsz, az is lehet annak a jele, hogy túl kevés szénhidrátot eszel. Az alacsony szénhidráttartalmú diéta időszaka alatt ugyanis fennáll a pajzsmirigy alacsony működésének kockázata, ami megnehezítheti a belső testhőmérséklet szabályozását. 

3. Rossz lehelet

A szénhidrátbevitel csökkentése miatt a szervezet a raktározott zsírokat égeti el, ezeket használja üzemanyagként. Ennek a folyamatnak az eredménye lehet a kellemetlen szájszag, ami megemelkedett vízfogyasztással kezelhető, valamint a szénhidrátok visszaépítésével az étrendbe.

4. Emésztési panaszok

A gabonafélék elhagyásával a rostbevitel is csökken, és ha nem pótoljuk azt zöldség- vagy gyümölcsbevitellel, akkor emésztési gondokat, puffadást, gyakori székrekedést tapasztalhatunk. A bélrendszer megfelelő működéséhez naponta kb. 30 g rost bevitele ajánlott. 

5. Nem megy az edzés

Mivel a szénhidrátok a szervezet elsődleges energiaforrásai, elhagyásuk az energiaszint csökkenéséhez vezet. Ez hatással van a fizikai aktivitásra, az edzéseken nyújtott teljesítményre, de a mindennapokban, az egyszerű tevékenységek végzésekor is érezhetjük. 

Recept
Egyszerű
Túrós zabpalacsinta
30 perc
1 adag
Átlagos
Tovább a recepthez
recept

6. Megáll a fogyás

Az alacsony szénhidráttartalmú diéták kezdetben sikeresek, de ez nem a szénhidrát elhagyásának, egyszerűen az étrendbe bevezetett változtatásnak köszönhető. Hosszú távon azonban nem támogatja a fogyást, épp ellenkezőleg, a szervezetben lezajló hormonális változások miatt a zsír elraktározódik. 

7. Állandó éhségérzet

A teltségérzetet biztosító és a vércukorszintet stabilan tartó tápanyagok nélkül állandósul az éhségérzet. Ezt az űrt egészséges zsírok fogyasztásával lehet betölteni, mert szintén jól eltelítenek, de még jobb, ha gyümölcsök, zöldségek is szerepelnek az étrendben. 

8. Agyköd

Nem csak a testnek, az agynak is szénhidrát kell az energiához. Ha nem kap elegendő tápanyagot, az a kognitív teljesítmény csökkenéséhez, koncentrációs nehézségekhez, memóriagondokhoz vezethet. A jó hír, hogy a szénhidrátok visszaépítésével helyreállnak ezek a funkciók. 

9. Ingerlékenység, rosszkedv

A szénhidrátbevitel csökkentése miatt a szervezet szerotonintermelése is csökken, ami miatt gyakran érezhetjük magunkat frusztráltnak, ingerültnek. A jó hangulatot nem csak az úgynevezett comfort ételekkel szerezhetjük vissza. Komplex szénhidrátokból is készülhet testet és lelket egyaránt tápláló, ízletes fogás. 

A legjobb összetett szénhidrátok

A teljes kiőrlésű gabonák, zöldségek, gyümölcsök, hüvelyesek remek forrásai a komplex szénhidrátoknak. Íme néhány élelmiszer, amit érdemes rendszeresen fogyasztani. 

  • zabpehely, barna rizs
  • babfélék, lencse, csicseriborsó
  • alma, banán, bogyós gyümölcsök
  • édesburgonya, brokkoli

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.