A vízben oldódó B12-vitaminnak fontos szerepe van a vérképzésben, az idegrendszer megfelelő működésében, sőt, az immunrendszer erősítésében is. A B12-vitamint a szervezet nem képes előállítani, elsősorban a táplálkozással tudjuk bevinni. A húsfélék tartalmazzák a legnagyobb mennyiségben, de megtalálható például számos tejtermékben és a tojásban is. Ha ezek az élelmiszerek nem szerepelnek rendszeresen a menünkben, akkor étrend-kiegészítő formájában pótolhatjuk a B12-vitamint. Azonban érdemes odafigyelni, nehogy túlzásba vigyük a bevitelét. Ha ez mégis megtörténik, a szervezet többféleképpen is jelezhet.
Fontos tudni, hogy a B12-vitamin szedésekor nagyon ritka, de súlyos allergiás reakció (anafilaxia) jelentkezhet. Ha a vitamin bevétele után az arc, a nyelv vagy a torok duzzadását, esetleg nyelési vagy légzési nehézségeket tapasztalunk, azonnal forduljunk orvoshoz. Általában viszont ennél jóval enyhébb tünetek jelzik, ha túladagoltuk a B12-vitamint.
Az enyhe hasmenés, bőrviszketés és -kiütés, fejfájás, szédülés, hányinger jelezheti, ha a szervezetben felhalmozódott a B12-vitamin. Ha gyakran tapasztaljuk az említett mellékhatásokat, akkor a B12-vitamin étrend-kiegészítő formájában történő szedését hagyjuk abba. A tünetek rövid időn belül megszűnnek.
Az egészséges felnőtt szervezet számára a National Institutes of Health szerint az ajánlott étrendi mennyiségek a következők:
A B-12-vitamint legnagyobb mennyiségben tartalmazó élelmiszerek a tojás, a sajt, a hal, a rákfélék, a máj, a vese, a vörös húsok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.