1. Milyen grillsütőt válassz?
Aki próbálta már letakarítani az előző sütés maradványait a grillről, az tudja, miért fontos könnyen tisztítható, rozsdamentes változatot választani.
Az igazi grillélményt a faszenes fajta nyújtja, de ennek használatához fontos tudni, hogy az alágyújtástól számított 20-30 perc múlva lesz megfelelő a parázs a hússütéshez. Ezzel szemben az elektromos grill pár perc alatt sütésre kész, kis helyet foglal, ezért erkélyre ez a típus javasolt.
A gázgrill pedig egyetlen gombnyomással begyújtható, továbbá állítható rajta a hőmérséklet attól függően, milyen húst szeretne sütni. Fedeles grillt érdemes választani akkor, ha a nagyobb darab, egybesült grillhúsokat kedveled.
Így lesz tökéletes a grillezés >>>
2. kellékek a grillezéshez
Szerezz be hosszú nyelű villát – ezzel, illetve fogóval forgassa a húsokat a rácson. Szükséged lesz még fogókesztyűre, valamint konyhai ecsetre a sütés közbeni páccal való kenegetéshez. Ha a húsokat fanyársakra szeretnéd húzni, akkor sütés előtt áztasd be azokat hideg vízbe fél órára, majd kend be őket olajjal – így a megsült finomságokat könnyedén leszedheted róluk. Dobj a parázsra borókaágat vagy más aromás fűszernövényt, ettől az étel még ízletesebb lesz.
3. Kapkodni tilos!
Miuzán kivetted a húsokat a hűtőszekrényből, hagyd őket szoba-hőmérsékletűre melegedni, és csak ezután kezdd el sütni. Amikor elkészültek, ne tálald azonnal, hanem alufóliával letakarva pihentesd pár percig, így szaftosabb lesz a végeredmény, hiszen felvágáskor nem fog kifolyni belőle az értékes húslé.
4. Válassz kevésb zsíros húst
Egy steaknek vagy egy isteni grillkolbásznak nem könnyű ellenállni, ám a nyári melegben érdemes kerülni a nehéz, zsíros húsokat. A legokosabb, ha halat, bőr nélküli csirkehúst vagy pulykamellet készítünk a parázs fölött. Ha mégsem tudunk lemondani a a vörös húsokról, akkor legjobb, ha hátszínt választunk.
5. Köret is készíthető a szabadban
Nyáron a zöldségválaszték végtelen és színes, a grillhúsokhoz pedig a legtökéletesebb köret a szezonális zöldség, mert magas a vitamin- és rosttartalmuk: paradicsom, cukkini, padlizsán, spárga, gomba – enyhe fűszerezés után ideális grillen sütve. A siker garantáltan nem marad el, ha a zöldségeket sajttal bolondítjuk meg.
Grillezett csirkemell kétféle páccal >>>
5+1. Amire ügyelni kell!
Érdemes ügyelni arra, hogy a húsokat parázs fölött süssük, mert a nyílt láng fölött a hús elszenesedhet, amely miatt rákkeltő kemikáliák keletkeznek. A gyors pirítás helyett válassza inkább az alacsonyabb hőmérsékleten, ám hosszabb ideig tartó sütést. A húsból kisült zsírt pedig itassuk fel mielőtt a parázsra csöpöghetne, fellobbanó lángot okozva.
Top 3 grillpác
A most következő, különlegesen finom marinádok 1-1 kg húshoz elegendőek. A pácolási idő legalább 30 perc.
1. Gyömbéres-mézes
Összekeverünk 2 dl napraforgóolajat 2 ek szezámolajjal és 4 ek folyékony mézzel. Ezután beleforgatunk 1 db meghámozott, vékonyan felszeletelt gyömbért, 1 ág felaprított citromfüvet és 1 db felkarikázott piros csilipaprikát. Csirke- és pulykahúshoz remek.
2. Fűszerpaprikás
Összedolgozunk 1 ek paradicsompürét 2 tk édes-nemes paprikával és 2 dl napraforgóolajjal. Állni hagyjuk kb. 1 órán keresztül, hogy a fűszer leülepedjen. Azután a leöntött olajat összekeverjük 2 db megtisztított, apróra vágott újhagymával és 1 db kápia- vagy piros kaliforniai paprikával, végül 1 tk fehér borssal ízesítjük. Sertésbordához illik leginkább.
3. Citromos-zöldfűszeres
Vékonyan felszeletelünk 2 gerezd meghámozott fokhagymát, majd összekeverjük 3-3 ág kakukkfű és rozmaring lecsipkedett, felaprított leveleivel, 1/2 db citrom kifacsart levével, 3 ek fehérborral, valamint 2 dl olívaolajjal. Bárányhúshoz és szárnyasokhoz kiváló.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.