Több tünet is utalhat arra, hogy nem fogyasztunk elegendő rostot a napi étkezéseinkkel, ilyen panaszok: székrekedés, puffadás, lassú emésztés. A rostban gazdag ételek segítenek visszaállítani az emésztés helyes ritmusát. De a magas rosttartalmú zöldségek, gyümölcsök fogyasztásával nemcsak az emésztésünket rakhatjuk helyre, hanem a vércukorszint-ingadozás okozta fáradtságérzettől is megszabadulhatunk. Ha étkezéseink után álmosság tör ránk, az annak is lehet a jele, hogy a vércukorszintünk gyorsan megemelkedett, majd leesett: ennek a kiegyensúlyozásában is nagy szerepük van a rostoknak.
A bélproblémák és a „cukorcsúcs” kiiktatásához is van egy tippünk, egy igazán ízletes szupergyümölcs: s ez a körte.
A körte az egyik legmagasabb rosttartalmú gyümölcs, 100 grammra vetítve hat gramm rostot tartalmaz, amelynek jelentős része oldhatatlan rost. Az oldhatatlan rostok afféle gyengéd hashajtóként működnek, ezért a székrekedéses problémák enyhítésére kiválóak. A legtöbb oldhatatlan rostot a körte héja tartalmazza, ezért érdemes hámozás nélkül fogyasztani. Táplálkozási szakértők ajánlása szerint minimum napi 30 gramm rostra van szüksége egy felnőtt szervezetnek. Egy szem körte hozzávetőleg 10 gramm rostot tartalmaz, így három gyümölcs elfogyasztásával fedezhetjük a napi ajánlott rostmennyiséget.
A körtében rengeteg vitamin is található, pontosabban: A-, B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, valamint C-, E-, K- és J-vitamin. Sőt. Egy normális méretű körte a napi C-vitamin-szükséglet beviteléhez is jelentősen hozzájárul. A körte ásványi anyagokban ugyancsak bővelkedik, ráadásul ezeket mind természetesen kötött formában tartalmazza: megtalálható benne a kálium, kalcium, nátrium, foszfor, magnézium, vas, bór, fluor, cink.
A körte azért is megfelelő lehet a székrekedés enyhítésére, mert jelentős mennyiségű szorbitot tartalmaz, amely hashajtó hatású vegyület és a székrekedés kezelésére szolgáló oldatban is megtalálható.
Hámozás nélkül, nyersen vagy főzve. A körte ugyanis - az almához hasonlóan – könnyebben emészthető a gyomor számára, ha megfőzzük.
Belgyógyászok és dietetikusok azt tanácsolják, hogy a különféle gyümölcsöket lehetőleg a fő étkezések között, vagy a nagyobb étkezéseink előtt fogyasszuk el. Így hasznosulhatnak igazán a gyümölcsökben található jótékony vitaminok és nyomelemek, másrészt pedig elkerülhetjük, hogy a gyümölcsök emésztése folytán erjedéses folyamatok induljanak el, puffadást, refluxos reakciókat , illetve hasi diszkomfort panaszokat okozva.
Forrás: Eat This
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.