A Szupermenta összesen 28 tejeskávét vizsgált: üveges, műanyagpalackos, papír- és fémdobozos, illetve poharas termékeket teszteltek. A tejeskávék között 8 pasztőrözött, 4 nagyon magas hőmérsékleten hőkezelt (ESL) és 16 ultramagas hőmérsékleten hőkezelt (UHT) termék volt.
A Nébih laboratóriumaiban ez alkalommal is elvégezték az élelmiszerbiztonsági és -minőségi vizsgálatokat. Sor került a mikrobiológiai vizsgálatokra, valamint ellenőrizték - többek között - a termékek zsír-, édesítőszer és laktóztartalmát is. E szempontok szerint mindent rendben találtak a szakemberek.
A hatósági felügyelők megvizsgálták a termékek csomagolásán a zsír-, cukor- és fehérjetartalomra vonatkozó jelöléseket, és a laktózmentesség jelölésének ellenőrzése sem maradhatott el. A szakértők ezek vonatkozásában is mindent rendben találtak.
Tizenhat termék esetében azonban akadtak egyéb jelölési hibák.
Gond volt a tápértékjelöléssel, az összetevők felsorolásával és a termékek megnevezésével is. Két tejeskávé esetében az előállításhoz használt aroma E 150d szulfitos-ammóniás-karamell adalékanyagot tartalmazott, az aromával bevitt színezéket azonban a tejeskávé csomagolásán nem tüntették fel. A hibák miatt az érintett élelmiszer-vállalkozók ellen hatósági eljárás indult, és a hatósági felügyelők élelmiszer-ellenőrzési bírságot szabtak ki. Hatósági eljárás indult továbbá az aroma forgalmazója ellen is a megtévesztő és hiányos termékspecifikáció miatt, akit ennek okán élelmiszerlánc-felügyeleti bírság fizetésére kötelez a Nébih. A bírságok várható összege együttesen mintegy 850.000 forint.
A tejeskávék hatósági és laboratóriumi ellenőrzése mellett ezúttal sem maradhatott el a kedveltségi vizsgálat, melynek során szakértő és laikus kóstolók egyaránt pontozzák a termékeket, így több különböző, akár eltérő vélemény is megjelenhet a végeredményben.
Vásárlói szempontokat figyelembe véve a résztvevők 28 tejeskávét kóstolhattak meg. A termékek értékelése most is „vak-kóstolásos” módszerrel történt, azaz a tesztelők nem tudták, mely sorszám, melyik márkát takarja.
A résztvevők összesen négy szempont mentén értékelték a tejeskávékat:
A kóstolók által legfontosabbnak ítélt tulajdonság az íz volt, melyben a Penny Ready Latte Cappuccino vitte a pálmát. A második helyezést a NÖM Café Espresso nyerte el, míg a dobogó harmadik fokára a Parmalat Caffé Latte Cappuccino léphetett fel.
A tesztben résztvevő 6 laktózmentes tejeskávénak külön rangsort állítottak fel. Ebben a versenyben a kóstolók tetszését leginkább a Magic Milk Jegeskávé nyerte el, második lett az Amaroy Caffé Latte Macchiato, harmadik helyen pedig a Mizo Cappuccino végzett.
Meglepő módon a legdrágább, és világszerte igen népszerű Starbucks termékek sem laktózmentes, sem pedig a klasszikus tejeskávék versenyében nem szerepeltek jól: a klasszikusok között a 13. és 15., a laktózmentes rangsorban az utolsó helyre kerültek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.