Farsangi szalagos fánk
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Csupacsokis brownie
Klasszikus grízgaluska leves
Rakott zöldbab darált hússal
Hagymás rostélyos
Vadas marha
Mézes-mustáros csirkemell
A legfinomabb sajtos-tejfölös lángos
Dödölle - az eredeti recept
Rigójancsi, ahogy mi szeretjük
Klasszikus stíriai metélt
Kapros tökfőzelék virslivel
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Kijevi csirkemell rizibizivel
Finomfőzelék
Klasszikus túrógombóc fahéjas tejföllel
Káposztás tészta egyszerűen
Dubarry-csirkemell
Érdekességek

Tényleg mérgező a sárgabarack magja? Most kiderül!

A világ legveszélyesebb ételei
Biztosan mindenki kóstolta már a sárgabarack kiszárított, feltört magját, amikor is csodálkozva - vagy nem - konstatálta: ennek mandulaíze van! Ez egyáltalán nem véletlen, ugyanis egy családból valók ők ketten - a őszibarackkal és a nektarinnal egyetemben -, azzal a különbséggel, hogy míg a manadulából akár több marékkal is megehetsz egy nap, barackmagot ropogtatni egyáltalán nem veszélytelen mulatság!

Van, aki még halványan emlékszik arra a biológia órára, ahol azt tanították, hogy sokan azt gondolják, hogy a mandula és például a dió és a mogyoró, rendszertanilag, egy házból való testvérek, ám valójában a mandula legközelebbi rokonai a csonthéjasok családjába tartozó barackfélék. Ez az oka tehát a közös ízvilágnak. Azonban van egy jelentős különbség a mandula és a mandula ízű sárgabarck-bél között: az amigdalin-tartalom. Míg az édes, temresztett mandulában nincs, addig a sárgabarackmagban van bőven.

De mi is ez az amigdalin?

Azt már a XIX. század első felében felfedezték, hogy a barackmag élettani hatásaiért ez az anyag a felelős, és meg is próbálták rákgyógyításra használni. A kísérletek azonban hamarosan félbeszakadtak, mert kiderült, hogy az amigdalinból a szervezetben ciánhidrogén szabadul fel, ami a legerősebb mérgek egyike. Így érthető, hogy az amerikai, mind az európai hatóságok betiltották az amigdalin forgalmazását, és az ezzel folytatott klinikai kísérleteket is. (Ennek ellenére még mindig forgalomban vannak rákellenes hatását hirdető laetrinkészítmények, amik a B-17 név alatt is megtalálhatóak - ezek gyakorlatilag sárgabarack- vagy mandulamag-kivonatot tartalmaznak, hatásuk kétségbevonható.)

A barackmagból nyert, tisztított olaj magas E-vitamin tartalmának köszönhetően a bőrre kifejezetten jótékony hatással bír: gyulladást csökkent és kiválóan hidratál! (Fotó: Shutterstock)
A barackmagból nyert, tisztított olaj magas E-vitamin tartalmának köszönhetően a bőrre kifejezetten jótékony hatással bír: gyulladást csökkent és kiválóan hidratál! (Fotó: Shutterstock)


Akkor most együk vagy ne együk?

Aki gyerekkora óta rajong a szárított, feltört sárgabarckmagért, az se keseredjen el: az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság felnőtteknek naponta maximum 3 kisebb sárgabarackmag fogyasztását javasolja, ellenkező esetben mérgezéses tünetek jelentkezhetnek. Kisgyermekeknél már akár egyetlen szárított sárgabarackmag is megnövelheti a szervezet cián-hidrogén-szintjét, számukra maximum 60 milligramm, azaz körülbelül egy fél magnyi dózis lehet ártalmatlan!

A cián-hidrogén-mérgezés tünetei

Erőteljes hányás, izzadás, szédülés, ájulás, fejfájás, hányinger, szapora légzés, magas pulzusszám, idegesség és gyengeség. Nagy adagban az amigdalin akár a szív, az agy és az idegek károsodásához, sőt súlyos esetben halálhoz is vezethet.

(Forrás: Nébih.hu)

Ezek is érdekelhetnek:

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.