A tömeges megbetegedés azután történt, hogy Koh Kong tengerparti tartományban egy 36 éves halász kifogott egy hatkilós gömbhalat, amelyet többekkel együtt elfogyasztott. A halász hétfőn meghalt, és a többiek is kórházba kerültek.
Az egészségügyi minisztérium szerint tíz gömbhalféle él a kambodzsai vizekben, közülük háromnak a szervezete tartalmaz halálos idegmérget.
A gömbhalmérgezés tünetei (zsibbadás, száj körüli bizsergő érzés, hányinger, hányás) akár már 20 perccel a fogyasztás után jelentkezhetnek, súlyosabb esetben bénulás, eszméletvesztés, fulladás, sőt halál következhet be.
Január közepén Gamagori japán városban a katasztrófahelyzetekre szánt utcai hangszórókból figyelmeztették a lakosságot a mérgezés veszélyére, miután néhány adag nem kellően méregtelenített gömbhalétel (fugu) került forgalomba egy szupermarketben.
Japánban 1958 óta csak külön vizsgázott és ellenőrzött szakács készíthet nyilvános értékesítésre fugut. A vizsga letételéhez két-három év gyakorlat szükséges és a teszt során először írásban kell a feltett kérdésekre válaszolni. Sikeres kétórás írásbeli rész után gyakorlati vizsga keretében húsz perc alatt önállóan kell elkészíteni a belőle készült ételt, melynek záró részeként a szakácstanulónak enni is kell belőle. A vizsgákat általában az pályázók 35%-a tudja letenni, hiszen az elméleti és gyakorlati tudás mellett, komoly pszichikai felkészültséggel is kell rendelkezzen a vizsgázó.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.