A fekete és a narancsára színek ugyanúgy hozzátartoznak a halloweenhez, mint a piros és a zöld a karácsonyhoz, és ezért sokan azt gondolják, hogy ezek az ünnep hivatalos színei. Lisa Morton, a „Trick or Treat” című könyv szerzője szerint azonban ez nem így van – a magyarázatot egyszerűen az ünnep eredetében találjuk.
Bármilyen meglepő, az ünnep és a hozzá kapcsolódó szokások nem Amerikából származnak. Az eredete nagyon régre nyúlik vissza: a kelták egyik szent ünnepe, a Samhain az újév, valamint a sötét és hideg évszak kezdetét jelentette. Hitük szerint újév előestéjén, azaz október 31-én a világ rendje felborul, elmosódnak a határok az evilág és a túlvilág között, a természetfeletti lények és az eltávozott lelek útra kelnek és megpróbálnak visszatérni az élők világába. Sőt úgy tartották, hogy a holtak szellemei beköltözhetnek az élőkbe, ez ellen pedig tenni kellett. Számos szertartásuk volt, amelyek arra szolgáltak, hogy valamilyen módon távol tartsák a szellemeket – például jelmezekbe öltöztek, hogy becsapják és összezavarják a holtak szellemeit és távol tartsák őket otthonaiktól. Amerikában aztán skót, ír bevándorlók honosították meg ezeket a hagyományokat, ahol egyre népszerűbb lett.
Az 1900-as évek elején jelentek meg olyan „partykalauzok”, amelyek szerint a sárga és a barna a halloween színei, az őszi betakarítási munkákhoz kapcsolódva. Ekkor a sárga a kukoricát, a barna pedig a szénát és a szárított pelyvát jelképzete. Idővel aztán a narancssárga lett az ünnep uralkodó színe a sütőtök miatt, ami az ünnep nem hivatalos jelképe. Morton úgy véli, hogy a fekete szín az ünnephez kapcsolódó asszociációkból fejlődött ki, mint például a fekete macskák, a pókok, vagy a denevérek.
Más megközelítés szerint – aminek a lényege gyakorlatilag ugyanaz – az ünnep színei az élet és a halál, a fény és a sötétség találkozását jelenítik meg. A narancssárga szín az őszi betakarítást, a bőséget, és a termést szimbolizálja; a melegséget és az életet is képviseli, ami ellensúlyozza halloween sötét oldalát. De a sötétség is jelen van ebben az ünnepben, hiszen minden a halál, a túlvilág és a misztikus, félelmetes dolgok tiszteletéről szól. A fekete szín gyakran a sötétség és a rejtély jelképe, ami a másvilágot idézi. Az ősi hiedelem szerint halloweenkor elmosódik a határ az élők és holtak világa között, és a fekete ezt a baljós, titokzatos légkört jelképezi.
Ha szeretnél töklámpást faragni vagy más, halloweeni dekorációt készíteni, segítünk! Sőt izgalmas, rémséges recepteket sem kell tovább keresned.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.