A farsang mozgó ünnep, hiszen csak a kezdete fix: minden évben vízkeresztkor indul az ünnepi időszak. A karneválok szezonja húshagyókeddig, vagyis a húsvét előtti nagyböjt megkezdése előtti utolsó napig tart. Ez 2025-ben március 4-ére esik, így tehát január 6-tól március 4-ig ünnepeljük a farsangot.
A farsangi ünnepi hagyományok gyökerei az ókori pogány szokásokhoz nyúlnak vissza. Az 58 napos időszak utolsó napjai a karneválok ideje, amikor nagy lakomákkal (lásd torkos csütörtök), bálokkal próbálták elűzni a telet. A farsang farkának is nevezett háromnapos időszak alatt tartják a legnagyobb mulatságokat, ekkor rendezik például a híres riói és velencei karnevált, valamint itthon ez a mohácsi busójárás ideje is, ami a magyar farsangi hagyományok egyik legismertebb eleme. A busók félelmetes álarcaikkal, zajkeltéssel és tánccal űzik el a telet és köszöntik a tavaszt. Az UNESCO szellemi kulturális örökség részévé avatott hazai felvonulást 2025-ben február 27. és március 4. között rendezik meg.
Míg manapság inkább a tavasz és a nyár lett a házasságkötések időszaka, addig régen a farsang volt a párválasztás periódusa. Az esküvőket is ekkor tartották, mivel a húsvéti böjt időszakában már tilos volt. A falvakban, kisebb közösségekben a férfiak szervezték a bálokat. A lányok pedig – a rokonok közreműködésével – kis virágcsokrot adtak a kiszemelt fiúnak, aki a farsang végén az általa választott bokrétát a kalapjára tűzte. A báli szezon és táncmulatság lényege az ezen a módon zajló eljegyzés volt.
A mohácsi busójárás alkalmával rémisztő maszkokkal űzik el a telet, más országokban inkább a színpompás, látványos karneváloké a főszerep. A leghíresebb mulatság a farsangi időszakban talán a az olaszországi velencei karnevál, amit a 13. század óta rendeznek meg. A maszkviselés célja kezdetben a társadalmi különbségek elfedése volt, ma már inkább a kreatív ötletek megvalósítására nyújt kiváló alkalmat. Városszerte tartanak bálokat, látványos előadásokat a színes, dekoratív jelmezbe öltözöttek.
Nem marad alul látványban a riói karnevál sem, ami talán a világ leggrandiózusabb eseménye, ahol a brazil szambaiskolák képviselői fényűző maskarában versenyezve kápráztatják el a parádéra érkezőket.
Az egyesült államokbeli New Orleansban megrendezett Mardi Gras is hatalmas felvonulás, amit a nagyböjt előtti kedden tartanak. A neve is utal a hús elhagyása előtti utolsó nagy lakomára, ahol a hedonizmusé a főszerep. A parádé színei a zöld, a lila és az arany, amelyek az igazságot, a hatalmat és a hitet szimbolizálják.
A farsanghoz kötődő ételek többnyire laktató, húsos fogások, hiszen ennek az időszaknak a végén kezdődik a böjt, így ez az utolsó alkalom a kiadós ételek elfogyasztására. A nehéz, zsíros fogások mellett a legnagyobb szerepet az olajban kisütött desszert, azaz a fánk kapja. Össze is gyűjtöttünk néhány ellenállhatatlan fánkreceptet, a klasszikustól az egyszerűbbekig, amik között garantáltan megtaláljátok az idei szezon kedvenceit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.