Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Szilvás gombóc hagyományosan
Mirinda-szelet
Mézes-mustáros csirkemell
Mákos guba
Körömpörkölt csülökkel
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Almás pite - a hagyományos recept
Krémes spenótfőzelék
Klasszikus stíriai metélt
Rakott zöldbab darált hússal
A legfinomabb sajtos-tejfölös lángos
Amerikai almás pite sós karamellel
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Vadasmártás sertéscombbal
Vadas marha
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Finomfőzelék
Az eredeti Baklava
Érdekességek

Így ismerjük fel a minőségi és finom kolbászt, a csabai hentesek elárulják, mire érdemes figyelni

Egy jó kolbász nemcsak finom, de remek ízt is kölcsönöz az ételnek. A gyorsérlelésű, esetleg műbélbe töltött kolbászok azonban nem olyan ízletesek, mint a házi, termelői változatok, és azokkal a paprikás krumpli sem az igazi. A békéscsabai hentesek azonban segítenek eligazodni, mire kell figyelni kolbászvásárlás során, és hol kapni a legjobbat!

A kolbászkészítés szorosan kapcsolódik a disznóvágáshoz, és habár kis mennyiségben akár vágás nélkül is készíthetünk saját kolbászt, sokan nem szeretnének, vagy nem tudnak bajlódni sem a töltéssel, sem a füstöléssel és pláne a tárolással. Egy finom kolbászra viszont kevesen mondanak nemet, és nemcsak magában finom harapnivaló, de számtalan magyaros ételnek is az alapját, meghatározó ízét a füstölt és paprikás kolbász adja.

Így válassz minőségi és finom kolbászt
Így válassz minőségi és finom kolbászt
FOTÓ: DINYA MAGDOLNA / BEOL

Az ország két legjobb kolbásza Békéscsabán és Gyulán készül, és míg sokan előbbire, sokan utóbbira esküsznek, jó páran vannak, akik mindkettőt egyformán szeretik. Legyen lángolt vagy szárazkolbász, sütni való, vékony vagy vastag, a házi kolbásznál nincsen jobb. Kolbászt szinte minden élelmiszerboltban kapni, ám a nagyüzemi áruk íze nagy ritkán közelíti meg, és talán sosem vetekszik az őstermelők által készített házi változattal.

SZAVAZÁS

Szereted a csabai kolbászt?

 

A csabai hentesek most elárulják, hogy hogyan ismerjük fel a minőségi kolbászt, mire kell figyelni, ha finom kolbászt szeretnénk venni!

Így válassz minőségi és finom kolbászt!

A csabai kolbászba négy fűszer kerül. A pirospaprika, a só, az egész kömény és a fokhagyma határozza meg az ízvilágot, de sokat számít a minőségi hús és szalonna, amit beledarálnak, az hogy természetes bélbe töltik, nem műbélbe, és sokat nyom a latban még az is, hogy milyen fával vagy faforgáccsal füstölnek a kolbászkirályok. A Csabai Kolbászfesztivál korábbi nyertesének leszármazottjai, az Alberti család két fia viszi a családi húsboltot, ahol természetesen finom házi kolbászt is vásárolhatunk.

A csabai hentesek szerint az első és legfontosabb, hogy a kolbász már szemre is tetszetős legyen. Ezután kérdezzük meg az eladót a hentesnél, vagy a kofát a piacon, hogy a vékonykolbász mennyire száraz vagy épp puha, ez jelzi ugyanis, hogy mennyire friss vagy épp régi a kolbász. Mindkettő egyformán finom, itt az egyéni ízlésünk dönt majd a vásárlásnál. Szintén érdemes megkérdezni az árust, hogy milyen bélbe töltötték a kolbászt, ugyanis tölthetik sertésbélbe, marhaselyembélbe, kuláréba és műbélbe is, és ez nagyban meghatározza a kolbász ízét, állagát, keménységét. A legjobb a természetes bélbe töltött kolbász.

Hol vásároljuk a legjobb kolbászt?

A legjobb kolbászt hentesnél, húsboltban vagy a piacon magától a termelőtől tudjuk megvásárolni. Ez nemcsak garancia arra, hogy a kolbász házi, de finom is lesz, ráadásul ki tudjuk választani, hogy mennyire legyen száraz a termék, illetve többféle csípősségű-erősségű és csemege kolbászból is válogathatunk – derült ki a BEOL cikkéből. A henteseknél, termelőknél kínált kolbászokat ráadásul meg is lehet kóstolni, szóval nem veszünk zsákbamacskát, ellentétben a nem ismert bolti kolbászokkal.

Petényi György, a Csabai Kolbászfesztivál legelső győztese, aki 1997-ben nyerte el a megbecsülést, ugyancsak azt vallja, hogy a minőségi kolbászt már látványra is fel lehet ismerni. Ami a szemnek tetszetős, az rossz ízű nem lehet.

Hogyan tároljuk a kolbászt, hogy ne legyen penészes?

A házi kolbász könnyen megpenészedhet, ha rosszul tároljuk. Schäffer Ágnes kolbászkirálynő azt tanácsolja, hogy a kolbászt csomagoljuk lazán papírba, ez lehet sütőpapír, zsírpapír is, a lényeg, hogy hagyjuk levegőzni a kolbászt. Ő arra esküszik, hogy a hűtőben minden mást lezár és becsomagol és a kolbászt hagyja szabadon.

A lazán papírba csomagolt kolbász nem, vagy csak nehezen lesz penészes, de ha ez bekövetkezik, akkor sem kell pánikba esni vagy kidobni a kolbászt. Schäffer Ágnes azt javasolja, hogy ecetes vízzel mossuk le a penészes kolbászt és hagyjuk a szabad levegőn megszáradni.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.