A disznóvágás szezonja decembertől márciusig tart, de persze ma már, amikor mindenkinek rendelkezésére állnak hűtők és fagyasztók, szinte bármikor lehet malacot vágni, kolbászt tölteni, disznósajtot készíteni. Egykoron azért választották a leghidegebb időszakot, mert így könnyebb volt hidegen tartani a húst és a füstölésnek is elsődlegesen a tartósítás, nem pedig az ízesítés volt a funkciója, mint mondjuk manapság.
A kolbászkészítés misztikus folyamat, rengeteg rejtett buktatója lehet, épp ezért a szakma legjobbjait, a Csabai Kolbászfesztivál győzteseit kérdeztük arról a beol.hu-val közös sorozatunkban, mire érdemes odafigyelni kolbásztöltés előtt.
Az egyik lényeges mozzanat a kolbászba való hús kiválasztása. Such Zoltán kolbászkirály szerint ne kész darált húst válasszunk, hanem vegyünk tőkehúst és szalonnát, és mi daráljuk le otthon a kolbászba valót. A húsok közül a legjobb a tarja, a comb és a lapocka, de lehet ezek keveréke is, szalonnából pedig válasszuk a lehető legkeményebbet. Fontos a hús-szalonna aránya is, Békéscsabán a kolbásztöltelék 70 százalékát adja a hús, a maradék harmincat a szalonna.
Akár géppel, akár kézzel darálunk, Juhász György kolbászkirály szerint a legfontosabb, hogy minden alapanyag, de még maga a gép is hideg legyen. Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy a daráló tárcsája jól vágjon és ne pépesítse az alapanyagot. A daráló munkáját (és persze a saját helyzetünket is) könnyíti, ha a húst és a szalonnát vékony csíkokra vágjuk, így lehet könnyen és gyorsan darálni.
A csabai kolbászba négy fűszer kerül, semmi más. A finom kolbász ízét a minőségi pirospaprika (esetleg csípős), a tavaszi fokhagyma, az asztali só és az egész kömény adja, ez megegyezik minden kolbászkirály receptúrájában, csak a felhasznált alapanyagok fajtája és aránya a változó. Tíz kiló kolbászhúshoz (azaz ledarált húshoz és szalonnához) 25 deka pirospaprikát, 18-20 deka sót, 3-5 deka zúzott fokhagymát és ugyanennyi egész köményt tesznek.
Amint hozzáadtuk az ízesítőket, jöhet a gyúrás, azaz a darált hús eldolgozása a fűszerekkel. Szaszák Gergő kolbászkirály azt tanácsolja, hogy inkább keverjük, mintsem tényleg gyúrjuk a kolbászba valót, ugyanis nem szabad túl erősen és túl sokáig sem dolgozni az alapanyagokkal - derült ki a BEOL cikkéből. A hús ebben az esetben mázgálódna, pépesedne, és ez sem a töltés során nem jó, sem a kolbász állagát tekintve nem szerencsés. Ha összekevertük a darált húst a fűszerekkel, akkor hagyjuk fél óráig hűvös helyen pihentetni, hogy összeérjenek az ízek és a töltelék is visszahűljön.
A boltokban kapható kolbászok, szalámik és virslik sok esetben emészthető műbélbe vannak töltve, a csabai kolbászt azonban csak is természetes bélbe töltik a kolbászkirályok. A természetes belet megvehetjük böllérboltban, de disznóvágás során, a feldolgozást követően is hozzájutunk igazi sertésbélhez. A természetes belet minden esetben alaposan át kell mosni, meg kell tisztítani. Nem szabad azonban túlságosan lecsupaszítani, mert akkor töltés során könnyen megrepedhet, kidurranhat.
Töltés előtt a vékony- és vastagbelet áztassuk be langyos vízbe több órára, majd csöpögtessük le, hogy a lé kijöjjön belőle - áll a BEOL-nak elmondottakban.
A kolbásztöltésről, a füstölésről és érlelésről is beszéltek a kolbászkirályok, ezekről cikksorozatunk következő részeiben lesz szó.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.